Caretta'lar sahile yumurta bıraktı

TTKD yetkilisi Mustafa Sezer, caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının, Finike, Sahilkent ve Hasyurt beldesi sahillerine yumurta bıraktıklarını bildirdi.

Caretta'lar sahile yumurta bıraktı
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Finike Şubesi Üyesi Mustafa Sezer, caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının, Finike, Sahilkent ve Hasyurt beldesi sahillerine yumurta bıraktıklarını bildirdi.

Mustafa Sezer yaptığı açıklamada, yıllar önce Finike'den başlayarak, Adrasan'a kadar devam eden sahilin, caretta caretta kaplumbağaları için önemli bir üreme alanı olduğunu hatırlattı.

Finike-Antalya karayolunun sahile çok yakın yapılması nedeniyle, rahatsız edici ışıklı ortamların oluştuğunu ve kum tepelerinin yok edilmesi sonucu sahil bandına gelen caretta caretta sayısının sürekli azaldığını anlatan Sezer, şunları söyledi:

“Yaptığımız koruyucu çalışmalar sonucu, bu yıl yumurtlama için sahillerimizi ziyaret eden kaplumbağa sayısının arttığını gözlüyoruz. Finike, Sahilkent ve Hasyurt sahillerinde yüzlerce caretta yuvası görülüyor.”

Rahat bir yumurtlama alanı oluşturulması halinde carettaların gelecek yıllarda da Finike sahillerini tercih edebileceklerini söyleyen Sezer, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki belediyelerimizin, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşlarımızın duyarsızlığı devam ediyor. Haziran ayında yumurtlama yapan ve türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu canlılar için sahilin bir aylık süreyle vatandaşlara kapatılması ve belediye görevlilerinin yuvaları korunması gerekir.

Ayrıca vatandaşlarımız da dikkatli olmalıdırlar. Daha şimdiden bazı yuvaların bozulduğunu saptadık.”

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190