Yine Pilot Çarmıhı Kazası...

Çanakkale Boğazı Kılavuz Kaptanlarından Turaç Tansel, "Gerda Vesta" adlı gemiden inerken çarmıh puntelinin kırılması neticesinde denize düştü.

Yine Pilot Çarmıhı Kazası...

Yine Pilot Çarmıhı Kazası

Çanakkale Boğazı Kılavuz Kaptanlarından Turaç Tansel, "Gerda Vesta" adlı gemiden inerken güverte puntelinin kırılması neticesinde denize düştü.

Çanakkale Boğazında bu akşam saat 1900 sularında meydana gelen kazada, "Gerda Vesta" adlı 1470 GRT'luk Panama Bayraklı Kuru Yük Gemisini Ege denizi-Marmara Denizi yönünde geçişinde kılavuzlayan kılavuz kaptan Turaç Tansel, Gelibolu'da gemiden inmekte iken güverte puntelinin kırılması neticesinde denize düştü.

Ağır lodos denizleri nedeniyle boğulma tehlikesi atlatan Kılavuz kaptan Turaç Tansel, pilot motoru personeli tarafından kurtarıldı.

Gelibolu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Turaç Tansel'in hafif bir travma yaşadığı ancak durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kazadan sonra Gelibolu önlerinde demirlerilen Gerda Vesta adlı geminin ise Gebze'ye gitmekte olduğundan seyrine devama müsade edildiği ancak olayla ilgili soruşturmaya devam edileceği öğrenildi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
MUHAMMER ARSLANTÜRK
MUHAMMER ARSLANTÜRK - 11 yıl Önce

Sevgili Lütfü Ağabeyi aynı sebepten kaybetmenin yıldönümünde benzer bir olayı Turaç ağabeyin yaşaması bizleri derinden üzmüş olup, kaza neticesinde Turaç ağabeyin sağlık durumunun iyi olması da üzüntümüzü bir nebze olsun azaltmıştır. Allah acil şifa versin.Muhammer ARSLANTÜRK

İst.Boğ.Klv.Kpt.

Marcus Hand
Marcus Hand - 11 yıl Önce

Bir kılavuz kaptanın gemiye binişi esnasında pilot çarmıhı basamaklarından birisinin kırılması sonucu denize düşmesi sonrası Singapur makamları pilot çarmıhı kusurlarını inceleme altına aldılar.Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi (MPA) armatörlere ve işleticilere bir sirküler göndererek, son günlerde meydana gelen bir kazaya değindi. Bu kazada, yabancı bayraklı bir gemiye binmeye çalışan bir kılavuz kaptanın, pilot çarmıhı basamaklarından birisinin kırılması sonucu dengesini kaybettiği ve denize düştüğü belirtildi.Kılavuz kaptanın transfer eden motor personelince denizden kurtarıldığı açıklandı. MPA yazısında araştırma sonuçlarının kırılan ahşap çarmıh basamağının gizli ekleme gibi dışarıdan belli olmayan bir kusuru bulunduğunun tesbit edildiği de açıklandı. “Bir müddet sonra sıkı geçmeli sistemin pilot çarmıhı basamağını zayıflattığı ve neticede kılavuz kaptanın ağırlığına dayanamayıp kırıldığı” belirtildi. MPA; gemi armatörlerini ve işleticilerini uyararak IMO’nun Kılavuz Kaptan Transfer Düzenekleri hakkındaki A.889(21) sayılı Karar’ının gereklerine uyulmasını, gemi personeli ve malzeme sağlayanların IMO tavsiyelerine uymalarının sağlanmasını istedi. Bu Karar’da istenenler arasında eğer sert ahşaptan yapıldığı takdirde çarmıh basamağının tek parça olması ve ekleme-saplama bulunmaması da bulunuyor. MPA açıklamasında “Eğer IMO tavsiyelerine ilgili taraflar uymuş olsalardı bu kaza meydana gelmeyecekti”

Devrim Kaplan
Devrim Kaplan - 11 yıl Önce

Bu kaza Türk Boğazlarından geçen gemilerin kılavuz kaptan transfer düzeneklerinin güvenlik durumu hakkında bizler için acil durum çağrısı yapmaktadır.

Bütün tarafların; Türk Boğazlarını kullanan gemilerin armatörlerinin, işletmecilerinin, acentelerinin, kaptanlarının ve mürettebatının dikkatlerine.

Güvenlik düzeyini arttırmak ve mutemel başka kazaları önlemek üzere; Bütün tarafların SOLAS Kural 23 gerekliliklerine ve IMO A.889 Sayılı karar tavsiyelerine büyük özen göstermeleri zorunludur.

Özellikle de, armatörler, gemi işletmecileri, acenteler gemilerini uyararak yukarıda bahsedilen SOLAS 23. Kural ve IMO 889 (21) Karar'ı gerekliliklerinin yerine getirilmesi ve bu çerçevede pilot çarmıhının yapısı, testi, malzemesi, bakımı, muhafazası ve çarmıhın kurulması konularında amir hükümlere kesinlikle uymalarının sağlanmasını bir kez daha hatırlatmaları gerekmektedir.

Nedim Topçu
Nedim Topçu - 11 yıl Önce

Shaken by deaths in their ranks, pilots scrutinize their practices and equipment.

Even under existing rules, many ships are below minimal safety standards, according to the EMPA and IMPA. Often pilot ladders are homemade, rungs are crooked, deck lighting is poor and, sometimes, no ship’s officer bothers to be present for the embarkation.

“Pilots still encounter many, many substandard pilot ladders and accommodation ladders,”

“And the (ship) crews are not as quality as they used to be.”

Maybe it’s time for individual pilots to speak out more often when they discover hazards on ships.

“The pilots don’t routinely report every slight violation of the rigging standards. That could be their own problem,”

“Pilots will go aboard and use this substandard equipment many times because they are dedicated and they say, ‘What the heck.’”

“If a pilot finds a ladder that is unfit for use, then it’s up to the pilot to wave it off and say, ‘I’m not going to use that ladder.’”Hikmet Terim
Hikmet Terim - 11 yıl Önce

Kılavuzluk Hizmet vasıtalarımızda Jason's Cradle donatılması zorunluluğu idaremiz tarafından bir an önce çıkartılmalıdır.

YILDIRIM NEBİ AKÇA
YILDIRIM NEBİ AKÇA - 11 yıl Önce

SEVGİLİ TURAÇ ABİBÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.ALLAH HEPİMİZİ BÖYLE KAZALARDAN KORUSUN.

YILDIRIM NEBİ AKÇA

İSTANBUL BOĞAZ KILAVUZ KAPTAN

İSMAİL  TANSEL
İSMAİL TANSEL - 11 yıl Önce

Kaptanımız ,canımız,gözümüz .

Büyük geçmüş olsun.Allah seni bize bağışladı.Öpüyoruz.

İsmail - Nesrin

Ayşe KARADAL HAYLU
Ayşe KARADAL HAYLU - 11 yıl Önce

Turaç Abicim,çok şükür ki şuan hala aramızdasın o yüzden fazla söze gerek yok sanırım!Bundan sonraki yaşamında hayata daha sıkı sarılman dileğiyle!


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176