"Uyarıyı dinlese 3 kişi ölmezdi"

Milliyet'in haberine göre gemiler uyarıyı dinleseler 3 kişi ölmeyecekti. Gövdesinde 45 metre yarık oluşan gemideki konteynerlerden 5'i denize düştü.

Çanakkale Boğazı'nda, kulenin uyarısına aldırmayan Yunan gemisi, Panama gemisine çarptı. 3 kişi öldü.

Gemlik'ten Yunanistan'ın Pire Limanı'na giden 244 metre uzunluğundaki Panama gemisi MSC Roberta, dün 05.40 sıralarında Gelibolu önlerinde kılavuz kaptan beklemeye başladı.

Ukrayna'ya gitmek için Marmara Denizi'ne açılmaya hazırlanan 185 metre uzunluğundaki Yunanistan bandıralı kuru yük gemisi Aegean Wind'den inen kılavuz kaptan, botla Panama
gemisine yöneldi.

Boğaz trafiğini takip eden kule görevlileri, bu sırada gemileri birbirlerine çok yaklaştıkları gerekçesiyle uyardı. Buna rağmen dümen kırmayan Yunan gemisi, Panama gemisine çarptı.

Boğaz kapandı

44 personelli Panama gemisinde, konteynerler arasında sıkışan Hintli 3 personel öldü. Kazanın
ardından boğaz 8 saat çift yönlü o-larak trafiğe kapalı kaldı.

(ERDEM SÜREK DHA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
turgay şen
turgay şen - 14 yıl Önce

okuduğum haberlerde olayın oluşumu ve bitişi hakkında hiçbir yorum göremedim.Esas olayı aydınlatacak olan Boğazlarımızda Kuş uçurmayan ve hatta gece dürbünleriyle herşeyi görebilen VTS nerede? Anlaşılan esas böyle tehlike oluşabileceği durumlardaki pratik eksiklik ve önlem alamama,tahmin edersem güney yönlü giden konteyner gemisi boğaza girmeden kontrol edile bilseydi bu önlenebilirdi.Müthiş bir iletişimsizlik ve meslek bilgi eksikliği koordinesizliği var.Yazık milyar$ lık yatırımlara.İşi bilen birisinin müdahalesi daha ucuz olurdu.daha kötülerinden korusun

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190