Türk Mürettebatlı gemi Karaya Oturdu

19 Ocak sabahı meydana gelen kazada, 80 metre uzunluğundaki Merle adlı Cook Adaları bayraklı gemi, Portekiz'in liman kenti Porto'nun Güneyindeki Torreira kumsalında karaya oturdu.

Türk Mürettebatlı gemi Karaya Oturdu
HABERİN GALERİSİ
MERLE KARAYA OTURDU

MERLE KARAYA OTURDU

Türk Mürettebatlı gemi Portekiz'de Karaya Oturdu

19 Ocak sabahı meydana gelen kazada, 80 metre uzunluğundaki 1991 yılı yapımı Merle adlı Cook Adaları bayraklı gemi, Portekiz'in liman kenti Porto'nun Güneyindeki Torreira kumsalında karaya oturdu.

El Ferrol limanından Huelva Limanına gitmekte olan gemi, sabah saat 08:27'de Lizbon Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ni (MRCC) arayarak ağır denizlerden dolayı makine dairesinden su aldığını ve yardım istediğini bildirdi. 

MRCC merkezinin yönlendirmesiyle Portekiz Deniz Kuvvetlerine ait EH-101  kaldırıldı, geminin yeri tesbit edildi. Gemide bulunan5'i Türk biriAzerbaycan'lı 6 kişilik mürettebat Liman Başkanlığı ve Deniz Polisinin koordinasyonunda gemiden alınarak karaya çıkartıldı.

Geminin Aveiro Limanına girmek istediği ancak hava muhalefetinden dolayı kapalı olan limana giremediği için liman yakınlarında San Jacinto bölgesindeki kumsala yöneldiği öğrenildi. 

Kurtarılan denizcilerin hepsi Aveiro'daki bir hastaneye nakledildi. 6 denizciden 5'inin öğleden sonra taburcu edildiği, ancak göğüs ağrılarından şikayet eden bir denizcinin tedavisine devam edildiği bildirildi. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bulent HAZNEDAR
Bulent HAZNEDAR - 6 yıl Önce

Sn. Ali Avcı,

Evet aslında haklısınız ancak bunu boyle yapan yine uluslararası kuralların daha sıkı hale gelmesidir ki ILO standartlarının agırlasması gemideki personel sayısının (safety acısından minimum olacak sekilde) azalmasına sebebiyet vermektedir. Nitekim bu tarz gemilerde kamara sayıları belli ve kişi basına düsen m2 hesabı bellidir.

selamla r

ALİ AVCI
ALİ AVCI - 6 yıl Önce

İyi güzelde denizci arkadaşlarımıza cok cok geçmiş olsun hepsi sağ salim kurtuldu.fakat gemi mürettabatı 6 kişimi buna nasıl müsaade ediliyor.2 kaptan 2 makine zabiti hani bunun yağcısı ,gemicisi , aşçısı.kamarotu.reis i.lostromosu yazık denizciliğide bitirmişler.

tunca çakır
tunca çakır - 6 yıl Önce

iyi günler,iki kaptanlı gemide daha önce çalıştım.karadeniz-a kdeniz hattı,durmak yok.inanın yorgunluktan izin isteyip ayrıldım.gemimde yeterli kondüsyonda olasına rağmen dört ay dayanabildim.eğer stajer yoksa ki görev vermek hukuken olmaz, kesinlikle yeterli performansta çalışılamaz.saygılar

Ahmet
Ahmet - 6 yıl Önce

Sayın Denizhaber editörleri sizlere soruyorum! Bu geminin şirketi , armatörü , işletmecisi kimdir? neden bunları yayınlamıyorsunuz? belki gazeteci değilsiniz ama denizcisiniz. Ben bir denizci olarak bunları merak ediyorum.Ayrıca bu tip otomasyon gemiler kuzey denizinde yakın sefer çalışırlar sabah Hollanda da akşam İngiltere de.Gemiadamları günlük sefer yaparlar ama bizim armatörler Akdenizi boydan boya geçirirler.

Temel B.
Temel B. - 6 yıl Önce


ama TELSİZCİSİ olsa batmazdı...


bu arada sen batan Hollandalı koster armatorununden laid-up gemileri
dörder beşer alıp, Denizhaberde piyasa kötü diyorsunuz ama gemi alan alıyor bizim şirket 5 tane aldı diye hava basip, ardından böyle karaya gidersersen, ileridede büyük konuşmamayı öğrenirsin belki..

kaptan, 2.kaptan, cbası, 2 gemici ve 1 yagcı... 2500 otomasyon kuruyuk kosterde avrupada izin aldıkları manning bu... yerse...

Kaptan Muh. Telsizci Ozkan
Kaptan Muh. Telsizci Ozkan - 6 yıl Öncegirdinmi waypointleri.... yangelyat.... nazdarovya..

ali avci
ali avci - 6 yıl Önce

armator ne yapsin gemideki personel kaza yapiyorsa veya karaya oturtuyorsa personelde suc olamazmi kaza sebebi nedir?kaza sebebi aciklandimi

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176