Tekneden Haliç'e 7 ton mazot aktı...

Sabotajla batan tekneden Haliç'e 7 ton mazot aktı. Batırılan tekne vinçle çıkarılırken, sorumlu 9 kişi yakalandı.

Tekneden Haliç'e 7 ton mazot aktı...

Eminönü'nde polisin mazot kaçakçılarına karşı düzenlediği operasyon, çevre kirliliğine yol açtı. Kaçakçıların terk ettiği mazot dolu 'Batık 1'/> teknesi, çekildiği Haliç kıyısında sabotaj sonucu batarken 7 ton mazot Haliç'e boşaldı.

Unkapanı Köprüsü yakınlarında demirli 'Batık 1'/> adlı tekneden başka bir tekneye kaçak mazot verildiği ihbarı üzerine polis operasyon düzenledi. Mazotu hortumla denize boşaltmayı başaramayan 2 kaçakçı, teknede delik açarak kaçtı.


İçinde 7 ton mazot bulunan ve hiçbir önlem alınmadan Haliç kıyısına çekilen tekne, önceki gün sabah battı. Yetkililer, iş işten geçtikten sonra dubalarla mazotun çevreye yayılmasını önlemeye çalıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin deniz kirliliğini temizleme gemisi 'Mavi Deniz' de, mazotu denizden çekmek için devreye girdi.

Kıyıya bağlı olduğu için bir kısmı su üzerinde kalan teknenin içerisinde bulunan mazot 7-8 kilometrelik bir alana yayılabilir. Batan tekne vinçle kıyıya çıkartılırken, denize karışan 7 ton mazot Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ekiplerince temizlenmeye çalışılıyor.


Olayla ilgili 9 kişi yakalandı

Olayla ilgili biri Sahil Güvenlik'te astsubay 2 kişi olay yerinde yakalanırken kaçan 7 kişi ise yapılan operasyonlar sonucu gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu 9 kişi, sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edildi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190