Pasha Pasha Karaya Oturdu...

Avustralya'nın Newcastle kenti yakınlarında şiddetli fırtına yüzünden karaya oturan Pasha Bulker adlı boş dökme yük gemisi henüz kurtarılamadı.

Pasha Pasha Karaya Oturdu...

Karaya oturan boş dökme yük gemisindeki yakıt endişelendiriyor...

Avustralya'nın Günaydoğusunda plajıyla ünlü Newcastle kumsalında şiddetli fırtınanın etkisiyle sürüklenerek karaya oturan "Pasha Bulker" adlı 40 bin tonluk boş dökme yük gemisi henüz kurtarılamazken, yetkililer geminin ikiye bölünerek tanklarındaki 700 ton yakıtın denize dökülerek çevre felaketine yol açmasından korkuyorlar.

Geçtiğimiz Cuma günü meydana gelen kazada; Newcastle limanı kömür iskelesinden yük almak için demirde sıra bekleyen  “Pasha Bulker” adlı dökme yük gemisi; dalga yüksekliği 10 metreyi bulan şiddetli fırtına nedeniyle demir taradı. Sürüklenen dev dökme yük gemisi Newcastle yakınlarında Nobby kumsalında karaya oturdu.

Gemide bulunan 22 Filipinli mürettebat saatte hızı 100 kilometreyi bulan rüzgar etkisinde helikopterle güçlükle  kurtarılırken, dev gemiyi aşan dev dalgaların görüntüsü ilginç bir manzara oluşturdu. Newcastle halkı bu görüntüyü izlemek için sabah saatlerinden itibaren sahile akın etti.

Yetkililer, baş tarafından kumsala oturan geminin yük dağılımı itibariyle kırılma tehlikesi bulunduğunu, 38 tonu dizel yakıtı olmak üzere gemide bulunan 700 ton yakıtın çevreye yayılma riskine karşı önlem almaya çalıştıklarını açıkladılar. Ancak hava koşulları römorkörlerin gemiye ulaşmasına izin vermiyor.

Meteroroloji yetkilileri bölgede hava koşullarının daha da kötüye gideceğini haber verirken geminin nasıl kurtarılacağı merakla bekleniyor. DenizHaber.Com gelişmeleri size bildirecek.

DenizHaber.Com

Newcastle Beach Location Map

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
CENGİZ DENİZSEVER
CENGİZ DENİZSEVER - 12 yıl Önce

Demirlerin gözde olduğunu farkettim.Herhalde bir eksiklik var.Yanlış anlaşılmakda istemiyorum.Ya mürettebatda yada teknik bir eksiklik var.Kusurumada bakmayın o kadar deneyimli değilimdir fakat resimleri öyle yorumlayabildim.Bilgisi olan varsa bilgi verirlerse memnun olurum.Sadece kendi deneyimlerimi artırmak için talep ediyorum.Baylaşan olursa şimdiden teşekkürler.



CENGİZ DENİZSEVER

pusu61_cengiz@hotmail.com

hüsamettin canbilen
hüsamettin canbilen - 12 yıl Önce

geminin demirlerinin gözde olması garip ancak demirde boş bekleyen gemi tarayınca demir alıp travers yapmak istemiş olabilir.Bu arada makinalar veya jeneratör çökmesi sebebiyle black-out olması muhtemeldir diyeceğim ammaaa bu arada yinede çift demir gözden funda edilebilirdi.Evet korkunç bir durum basiret bağlanması denebilir.Filipinli personelin acil durumlarda karar verme ve pratik zeka yeteneği tartışılabilir.Tam profesyoneller zira cana ziyan geleceğine mala gelsin deyip 10 metre dalgaların olduğu bir ortamda baş tarafa gidip demir atmayı ancak Türkler kahramanca yaparlar ve gemi armatörü ve kaptanından karpuz kabuğundan madalya ve seiko marka kol saati alırlar.

Açıklamalarım tatmin edici oldumu Cengiz Denizsever kardeşim?

ahmet uzunkavak
ahmet uzunkavak - 12 yıl Önce

Sayın Hüsamettin kaptan gibi engin kaptanlık tecrübesine sahip büyüklerimizin yorumlarından yararlanmak çok büyük nimet bizler için... Ne güzel anlatıyor, ne güzel açıklıyor.Bu site yöneticilerini de böylesi yararlı yorumları yayınladıkları için kutluyorum.

Saygılar

Ahmet kaptan

KPT SEMIH DINCEL
KPT SEMIH DINCEL - 12 yıl Önce

http://abc.net.au/news/video/2007/06/25/1961074.htm



http://en.wikipedia.org/wiki/Pasha_Bulker#_note-3

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176