ÖMER-N batığını Svitzer çıkartacak

8 Türk denizcisine mezar olan Ömer-N gemisinin batığını Svitzer Salvage adlı Danimarka merkezli gemi kurtarma şirketi çıkartacak.

ÖMER-N batığını Svitzer çıkartacak

ÖMER-N batığını Svitzer çıkartacak

Baltık’ta Danimarka’nın Güneyinde Danimarka-Almanya arasında batarak 8 Türk denizcisine mezar olan Ömer-N gemisinin batığını Svitzer Salvage adlı Danimarka merkezli gemi kurtarma şirketi çıkartacak.

Svitzer, öncelikle Ömer-N gemisinin tanklarından mevcut olması gereken 170 ton yakıtın ne kadarının tanklarda olduğunu  ve  tank kapaklarının nerelerde olduğunu belirleyecek.  Tanklardaki yakıt çıkartılarak limbo edilecek, bu iş için iki haftalık zaman gerekeceği tahmin ediliyor. 

Geminin liftinlere alınarak dev yüzer  maçunayla yüzeye çıkartılması işleminin Aralık ortalarına sarkabileceği belirtiliyor. Geminin hava koşullarına açık bir mevkide bulunması yüzünden maçunaların çalışabilmeleri için birkaç gün sürecek sakin hava ve deniz koşullarının aranacağı öğrenildi.

Danimarka kirlilik kontrol devriye botu “Gunnar Thorson” gemi batığı çevresinde devriyesini sürdürüyor.

Gemide sıkışıp kalmış oldukları düşünülen 4 kayıp Türk Denizciye ulaşmak için Aralık ortalarında olması beklenen geminin yüzeye çıkarılmasının mı bekleneceği yoksa daha önceden gemi içerisinde araştırma yapılıp yapılmayacağı konusu netlik kazanmadı.

Danimarka Kraliyet Donanması Harekat Merkezi daha önce yaptığı ve DenizHaber’de de yer alan resmi açıklamasında “Ömer N batığına dalış yapmayı durdurduğunu ve artık gemi batığına dalış yapılmayacağını” açıklamıştı.

Kayıp 4 Türk denizcisine ise hala ulaşılabilmiş değil. Eğer gemide sıkışmış olsalar bile cesetlerinin bir an önce çıkartılmaları gerekiyor.

DenizHaber.Com, Ömer-N kazasını Türkiye’de ilk duyuran haber sitesi olarak sizleri gelişmelerden haberdar etmeye devam edecektir.

DenizHaber.Com Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşegül KIRATLI
Ayşegül KIRATLI - 11 yıl Önce

Kayıp Kaptan Hakan ÖZBAY'ın yakınlarını tanıyorum hala umutları var ama insan umutsuz yaşayamaz ki umarım kesin neticeye biran önce ulaşırlar çünkü belirsizlik onları mahvetmiş durumda Allah sabırlarını versin sözün bittiği an...

MEHMET CAN  ASSO
MEHMET CAN ASSO - 11 yıl Önce

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176