MSC Napoli'ye Bombalı Kurtarma

Maliyetin şimdiye kadar 100 milyon doları aştığı ve giderek artmakta olduğu kurtarma operasyonunun bu aşamasında patlatıldıktan sonra gemi parçalarrömorkörlerle çekilecek.

MSC Napoli'ye Bombalı Kurtarma
MSC Napoli'yi Bombayla Parçaladılar
Talihsiz geminin geçtiğimiz hafta yüzdürülmesinden sonra yapılan karine sörveyinde gemi teknesinin ağır bir şekilde hasarlandığı anlaşılmış ve Perşembe günü yeniden karaya oturtulmuştu.
Suların yükselme zamanı teknenin ikiye bölünmesi beklentisi de gerçekleşmeyince, Bu kez teknenin parçalanarak bulunduğu yerden götürülmesi planlandı; geminin çevresinde 1 km.lik alanda yasak saha ilan edildi.
Maliyetin şimdiye kadar 100 milyon doları aştığı ve giderek artmakta olduğu kurtarma operasyonunun bu aşamasında  patlayıcılar patlatıldıktan sonra römorkörlerle çekilerek geminin ikiye ayrılması planlandı.
Patlayıcılar patlatıldıktan sonra gemiden dumanlar yükselirken römorkörler hazır bekledi.
Kurtarma ekipleri Jurassic sahilde karaya oturan geminin buradan götürülebilmesi için daha fazla patlayıcı operasyonuna gerek olup olmadığına karar verecekler.
Çevreci örgütler ise patlatma işleminin kötü hava koşullarında yapılmasını protesto ediyor. Yeşil Barış Örgütü ciddi çevre tahribatına yol açabilecek önemli bir yakıt sızıntısı olabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Ajanslardan Çeviri: DenizHaber.Com
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190