Dev Konteyner Gemisi İkiye Bölünüp Battı

Japon MOL denizcilik şirketine ait MOL Comfort adlı

Dev Konteyner Gemisi İkiye Bölünüp Battı

4500 adet konteyner yükü ile Singapur'dan Suudi Arabistan'ın Cidde Limanına giden 316 metre uzunluğundaki dev konteyner gemisi MOL Comfort (Eski adı APL Russia) Hindistan'ın Bombay Limanının 840 deniz mili batısında (Yemen açıklarında) omurgasının kırılması neticesinde ikiye bölünerek battı.

Gemiden can salları ile ayrılan 12'si Rus, 14'ü Filipinli 26 kişilik mürettebat gemiden can salları ve filikalarla ayrıldı. 6 metre yüksekliğindeki dalgaların mevcut olduğu bölgede Bombay Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nin çağrısı üzerine  kaza bölgesine yakın  3 gemi-MV Hanjin Bejing, MV Zim India ve  MV Yantian Express- yardım için kaza bölgesine yönlendirildi. M/V Yantian Express 2 can salı ve bir filika ile gemiden ayrılan kazazede mürettebatı kurtardı. Durumları iyi olan mürettebat Sri Lanka'nın Colombo Limanına gönderildi. 

Dev gemi neden battı?

Yapısal deformasyona uğrayan ve teknesinde çatlaklar oluşan geminin dalga tepesi ve dalga boşluklarına düşmek ve bu işlemin sürekli tekrarlanması sonucunda (sagging ve hogging)  gemi teknesine aşırı yük bindiği ve omurga ve teknenin bu aşırı yüke uzun süre mukavement edemediği uzmanlar tarafından yapılan en akla yatkın tahmin olarak görülüyor.

Ancak uzmanlar yine de geminin sagging ve hogging tarafından tekneye uygulanan baskıya dayanabilecek şekilde inşa edilmiş olduğunu ancak konteynerlerin yüklemesinde ağırlık dağılımında hata yapılmış olabileceğini de ileri sürüyorlar.

Gemiyi işleten  Mitsui O.S.K. Lines (MOL) şirketi de kazayı doğrulayarak konuyla ilgili Acil Dururm Kontrol Karargahı kurulduğunu ve şirket çapında durumla ilgili önlemler alındığını açıkladı.  

Bölgede gemiden denize dökülen konteynerlerin deniz üzerinde yüzdüğü bildiriliyor. 

Emma Maersk de benzer durumla karşılaşmıştı

Bu yılın Şubat ayı başında Süveyş Kanalı geçişinde benzer bir yapısal deformasyon sorunu yaşayan Emma Maersk gemisi acil olarak Süveyş Kanal Konteyner Terminaline alınarak burada yükünü tahliye etmişti. Gemi halen Sicilya'da tamirde bulunuyor.

300 metre üzeri gemilerin yapısal deformasyon göstermesi yeni bir şey değil. Uluslararası Denizcilik Örgütü gündeminde uzun süre tartışılan Derbyshire adlı294 metre uzunluğundaki dev dökme yük gemisi de 1980 yılında Güney Japonya'da ikiye bölünerek batmış,  gemideki 44 kişilik mürettebat (2'si mürettebatla evli bayan) hayatını kaybetmişti. 

2011 yılının son ayında ise  Brezilya'da demir cevheri yükleyerek ilk yolculuğuna başlamaya hazırlanan Vale Beijing adlı 361 metre uzunluğundaki dökme yük gemisi limandayken deformasyona uğramış teknesinde çatlak oluşan gemi acilen tahliyeye alınarak tamir için tersaneye gönderilmişti. 

MOL Comfort kazası bu kez sayıları giderek artan dev konteyner gemilerinin yapısal emniyetini ön plana çıkartacak gibi görünüyor.  

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan ilgen
hakan ilgen - 6 yıl Önce

Gemi batmadi, ikiye bolundu ve hala her iki parca yuzuyor. Haber sitelerinde gemi batisi duzeltildi. Mitsui OSK her iki yuzen parcayi cekmek icin romorkor gonderiyor.
http:// gcaptain.com/mol-box -ship-suffers-broken -back-sinks-off-yeme /

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190