Demir Yerinde Birbirlerine Girdiler!

Tayland Bayraklı NORDANA MALEE ile BİRLEŞİK KRALLIK Bayraklı OCEAN PERFECT adlı gemiler İstanbul Ahırkapı demiryerinde çarpıştı.

Demir Yerinde Birbirlerine Girdiler!
Tayland Bayraklı NORDANA MALEE ile BİRLEŞİK KRALLIK Bayraklı OCEAN PERFECT adlı gemiler İstanbul Ahırkapı demiryerinde çarpıştı. Kaza 16 Haziran Pazar günü meydana geldi.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı AAKKM Merkezinden yapılan konuya ilişkin açıklama şöyle: 
 
"16.06.2013 günü saat 08:10 sularinda Ahirkapi B-1 demir bölgesinde demirli olarak ikmal yapmakta olan TAILAND bayrakli NORDANA MALEE isimli gemiye ikmal için demire ilerleyen UNITED KINGKOM bayrakli OCEAN PERFECT isimli gemi kiç taraftan yaslanmistir. Nordana Male isimli gemiye ikmal yapmakta olan BORNOVA isimli yakit barcinda hasar olusmustur. Her iki geminin de yardim talebi bulunmamakta olup demir sahasinda demirli durumdadir. Can kaybi ve deniz kirliligi bulunmamaktadir."
 
Kaza Tarihi16.06.2013BölgeISTANBULYaralı0
Kaza Saati08:10Kaza YeriISTANBUL AHIRKAPI B-1 DEMIRSAHASIHasta0
Kaza TipiÇatmaKoordinatlarıEnlem:  Boylam:  Kayıp0
Kaza NedeniHATALI SEYIRÇevre KirliliğiYOKÖlü0
Operasyona katılan birimDIGER  Kurtarılan0


Geminin AdıNORDANA MALEGRT8479
IMO Numarası567830000Tam Boy117
BayrağıTAYLANDGeminin Yaşı
TipiKURUYÜK GEMISIYük DurumuDOLU
İmal YılıYük TipiKURU YÜK
Mürettebat22Pilot GemideEVET


2.Gemi
Geminin AdıOCEAN PERFECTGRT29323
IMO Numarası9249257Tam Boy188
BayrağıUKGeminin Yaşı
TipiKURUYÜK GEMISIYük DurumuDOLU
İmal YılıYük Tipi
Mürettebat22Pilot GemideEVET


Düşünceler (Sonuç) :
16.06.2013 günü saat 08:10 sularinda Ahirkapi B-1 demir bölgesinde demirli olarak ikmal yapmakta olan TAILAND bayrakli NORDANA MALEE isimli gemiye ikmal için demire ilerleyen UNITED KINGKOM bayrakli OCEAN PERFECT isimli gemi kiç taraftan yaslanmistir. Nordana Male isimli gemiye ikmal yapmakta olan BORNOVA isimli yakit barcinda hasar olusmustur. Her iki geminin de yardim talebi bulunmamakta olup demir sahasinda demirli durumdadir. Can kaybi ve deniz kirliligi bulunmamaktadir.
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
levent kpt
levent kpt - 6 yıl Önce

yeter artık neden demır sahasında revızyona gıdılmıyor neden goz gore gore kazalara goz yumuluyor,yetkılıler bılgılendırılmıyor mu?neler oluyor lutfen bılen bırı anlatsın..gereklı gereksız dunyanın dortbıryanından haber yapan denızhaber sıtesınıde bu konuyla ılgılı bır kaza daha olmasını beklemeden bu kouyu tekrar haber yapıp gundeme getırmeye davet edıyorum..

necdet  zorer
necdet zorer - 6 yıl Önce

yorumunuza katılıyorum.acil olarak demir yerinin büyütülmesi gerekli gemiler koster olmaktan çıktı çünki.
kaptan Necdet Zorer

Hakan IŞIKCI
Hakan IŞIKCI - 6 yıl Önce

31.10 2012 Tarihli Limanlar Yönetmeliğinde de İstanbul için demirleme de kılavuz alma ile ilgili bir hüküm yoktur.(ki bu tüm ilgili taraflarca bilinmektedir)
Tek ilgili ve yönlendirici madde aşağıdaki gibidir:
"Madde 10 d) Gemi ve deniz aracı ilgilileri, demirledikleri sahayı ve saati ile demirleme sahasından ayrıldıkları saati derhal liman başkanlığına ve/veya kılavuzluk istasyonuna bildirir. Bu fıkranın uygulanması ile ilgili düzenleme, “gemi trafik hizmetleri merkezi” bulunan yerlerde de ilgili liman başkanlığınca yapılır."

Bu durumda, her ay bir demir yeri kazası olmaması için kılavuzlama şartlarının İstanbul demir yerlerinin ve kılavuzlama şartlarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu nun için Montrö Anlaşması'nda bir engel yoktur. Boğaz Tüzüğüne'de dahil edilmesi gerekmez, sonuçta Liman sınırları içinde demirleme için uluslararası anlaşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Bunun için ayrı bir kılavuzluk yeterliği ile "İstanbul Demirleme Kılavuzluğu" ehliyeti oluşturulabilir ve zorunlu kılınabilir.
İkinci ve eş zamanlı olarak demir yerleri batıya doğru genişletilebilir.(Na çizane taşra teşkilatı kılavuzu olarak görüşüm budur)

Saygılarım la.


Hakan IŞIKCI
Gemlik ve Mudanya Kıdemli Kılavuz Kaptanı


saadetdin kütüklüoğlu
saadetdin kütüklüoğlu - 6 yıl Önce

İstanbul demir sahası acil olarak büyütülmeli ve kuzey istikametinde İstanbul boğazı geçişi yapacak olan gemiler ile Çanakkale veya körfez istikametine devam edecek gemiler ayrı demir sahalarını kullanmalı. Ayrıca geceleri demir sahası yaklaşımları için çok kuvvetli sahil ışıkları ile ilgili düzenleme yapılmalı.sanırım hipodromun ışıklarıydı,açık olduğu gecelerde gece demir yerine yaklaşım sırasında birşey seçmek çok zor.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190