Bir çarmıh kazası daha oldu

TDİ Çanakkale Stajyer Kılavuz Kaptanlarından Burak Vurnal, güverte puntellerinin yerinden çıkması sonucu düşerek yaralanmıştır.

Bir çarmıh kazası daha oldu

Bir çarmıh kazası daha

TDİ Çanakkale Stajyer Kılavuz Kaptanlarından Burak Vurnal; Marmara Denizinden gelip Ege Denizi'ne çıkan M/T Genmar Phoenix adlı tankere kılavuz kaptan beraberinde çıkmak isterken,  güverte puntellerinin yerinden çıkması sonucu yaklaşık 7 metre yüksekten denize düşmüş ve denize düşmekte iken de aşağıda bekleyen pilot motoruna da çarpması neticesinde yaralanmıştır.

Kaza 11 Aralık 2007 Günü saat 1230 sıralarında meydana gelmiştir.

Pilot motoru personelince denizden çıkarılarak acilen Gelibolu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Burak Vurnal ortopedik müdahaleye muhtaç olması nedeniyle ilk müdahalesi yapıldıktan sonra ambulansla İstanbul'a sevkedilmiştir.

Burak Vurnal'ın kalçasını pilot motorunun yan puntellerine çarptığı ve leğen kemiğinde kırılmalar olduğu bildirilmiştir.

Kazadan sonra M/T Genmar Phoenix adlı tanker bir başka kılavuz kaptan eşliğinde Boğaz geçişi yaparak İtalya'ya doğru yola devam etmiştir.

Kendisine DenizHaber.Com olarak geçmiş olsun der, meslek hayatında başarılar dileriz.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 11 yıl Önce

Bu olay amerika da olsaydı, gemi boğaz çıkışı tutuklanır, anında sahil güvenlik gemiye gelir ve çok detaylı inceleme yapardı, punteller dahil gemide ne kadar eski paslı hasarlı yer varsa tespit eder ve bunu da armatöre yaptırır , kaza geçiren pilot içinde en azından bir kaç milyon dolardan başlayan bir tazminatı talep ederdi.

Biz de ne oluyor, gemi aman tanker diyilerek yoluna devam etmesi sağlanıyor.Tabi yolda da gemi personeli kazanın olduğu kısmı bir güzel onaracaklar ve istanbul boğazı önünde yapılacak göstermelik araştırma da da hiçbir şey bulunamayacak.

Bu tip olaylarda avrupa birliği ülkelerde yapılan yaptırımlar uygulansa armatörler bu konuya daha çok dikkat ederler.Bence bu gibi olayları siteniz sayesinde sürekli takip edilip olay sonunda resmi makamlarında ne yaptığı konusunda onları takip edelim.

Saygılarımla,

Hasan Terzi
Hasan Terzi - 11 yıl Önce

Sevgili Burak Vurnal'a çok geçmiş olsun. Umarım kısa zamanda eski sağlığına kavuşur.

Bunun yanında son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız çarmıh kazalarının da sonuncusu olmasını temenni ederim. Konuyla ilgili yapılması ve atılması gereken adımlarda ilgili kişi ve kurumların ellerini çabuk tutmaları da bir başka temennim.

Lütfü ağabey acısı benzeri bir acı daha yaşamak istemiyoruz. Tüm kılavuz kaptanlara da geçmiş olsun ve özellikle bu kış aylarında kolay gelsin.

- 11 yıl Önce

İyi günler,Çok değerli meslektaşımız merhum Lütfü Berk’in elim bir çarmıh kazası sonucu hayatını kaybettiği olayın üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden, yeni çarmıh kazaları haberlerini kamuoyuyla birlikte haber sitelerinden takip etmekteyiz.Öncelikle değerli meslektaşlarımız Turaç Tansel ve Burak Vurnal olmak üzere tüm kılavuz kaptan camiasına geçmiş olsun.Özellikle kış aylarında daha da güçleşen hava koşullarında değerli meslektaşlarımız kılavuz kaptanların görevlerini yerine getirmek için verdiği mücadelede karşılaştığı güçlüklerin giderilmesi için ilgili kişi, kurum ve kuruluşların bir an evvel gerekli adımları atmalarını temenni ediyoruz. Bu manada bizlere duyulacak ihtiyaçlarda elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtiriz.Saygılarımızla,DENİZ TRAFİK OPERATÖRLERİ

DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Cevat Serter
Cevat Serter - 11 yıl Önce

pilots scrutinize their practices and equipment.

Shaken by deaths in their ranks, pilots scrutinize their practices and equipment.

Even under existing rules, many ships are below minimal safety standards, according to the EMPA and IMPA. Often pilot ladders are homemade, rungs are crooked, deck lighting is poor and, sometimes, no ship’s officer bothers to be present for the embarkation.

“Pilots still encounter many, many substandard pilot ladders and accommodation ladders,”

“And the (ship) crews are not as quality as they used to be.”

Maybe it’s time for individual pilots to speak out more often when they discover hazards on ships.

“The pilots don’t routinely report every slight violation of the rigging standards. That could be their own problem,”

“Pilots will go aboard and use this substandard equipment many times because they are dedicated and they say, ‘What the heck.’”

“If a pilot finds a ladder that is unfit for use, then it’s up to the pilot to wave it off and say, ‘I’m not going to use that ladder.’”

RIAZ DOĞU TANGUZER
RIAZ DOĞU TANGUZER - 11 yıl Önce

ÇANAKKALE Boğazında üstüste gelen kazalarda yaralananklv.kapt Turaç tansel ağbimize ve stj.klv.kapt Burak vurnalkardeşimize geçmiş olsun dileklerimisunar böyle kazaların son_olmasını dilerim.klv.kapt. R.DOĞU TANĞÜZER

Bürke Akgün
Bürke Akgün - 11 yıl Önce

Rahmetli Lütfü kaptanın acısı daha dinmeden, bu kadar kısa sürede iki kazanın olması çok üzücü! Özellikle kış mevsiminde kaza riskinin çok olduğu dönemde, bir daha böyle kazaların olmamasını yürekten diliyorum. Ayrıca da kusurlu gemilere de gereken cezaların verilmesi konusunda hassas davranılmasını da diliyorum. Böyle donanımlı, yetkin kişiler kolay yetişmiyor!Saygılar,BürkE AkgüN İzmiRVedat ATASOY
Vedat ATASOY - 11 yıl Önce

Kaza hiç bir zaman geliyorum demez.Denizcilikte her an çok dikkatli olmak gerekiyor.Tabi her ne kadar dikkatli olursak olalım olacağa çare yoktur.ALLAH tüm çalışanları böğle kazalardan korusun der stajer Klvz Kaptanımıza da büyük gçmiş dileklerimi sunarım.

Nemo  Alias
Nemo Alias - 11 yıl Önce

Gemi Egeden çıkıp İtalyaya gitmektedir.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176