Batan gemi için acil eylem planı

Batan gemiden sızan yakıtın deniz kirliliğine yol açmaması için 'acil eylem planı' uygulandı. Emici ped ile bariyer uygulamaları yapıldı.

Batan gemi için acil eylem planı

Darıca'da batan gemi için acil eylem planı

KOCAELİ - İkisi de Türk bandıralı olan 'Turgut Kocabaş' ve 'Zinnet Meta' adlı gemiler önceki gece Kocaeli'nin Darıca beldesi açıklarında çarpıştı. Kazada kuru yük taşıyan 'Turgut Kocabaş' batarken 15 gemici karaya yüzerek kurtulmayı başardı. Çarkçıbaşı Selahattin Şengül ise denizde kayboldu. Batan gemiden sızan yakıtın deniz kirliliğine yol açmaması için 'acil eylem planı' uygulandı.

Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, plana dahil olan firmalardan, batan gemiden sızan yakıtın toplanması ve yayılmasını önlemek amacıyla emici ped ile bariyer talep etti. Gemide yaklaşık 40 ton yakıt bulunduğu öğrenilirken, Petrol Ofisi emici ped, TÜPRAŞ da bariyer gönderdi.

Elbiseler hayatta tuttu

Batan geminin kaptanı Eyüp Kıyakoğlu'nun kazadan bir saat önce Darıca Pilot İstasyonu'yla kılavuz kaptan almak için irtibat kurduğu belirtildi. Kılavuz için yavaşladıkları sırada kaza olduğunu belirten Eyüpoğlu, "Telsizle bir gemiyle çarpıştığımızı ve batmakta olduğumuzu anons ederek yardım istedim. Kaptan köşkünden suda batmayan elbiseleri almayı başardım. Personelin bindiği iki filika da alabora oldu. Üzerimizdeki elbiseler sayesinde deniz yüzeyinde kaldık. Bu arada gemimiz tamamen battı. 16 kişilik mürettebattan çarkçıbaşı Selahattin Şengül kayboldu" dedi. (dha, aa)

Radikal

YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖZGÜR METE
ÖZGÜR METE - 12 yıl ÖnceTÜM PERSONELE VE METE AİLESİNE GEÇMİS OLSUN

Kpt Ahmet KÖSEOĞLU
Kpt Ahmet KÖSEOĞLU - 12 yıl Önce

Kaza geçiren tüm denizcilerimize geçmiş olsun. Allah'tan bu tarz kazaların yaşanmamasını diliyorum. Kazada hayatını kaybeden Çarkçıbaşımıza Allah'tan rahmet geride kalan ailesine başsağlığı dilerim.

HARUN AKBAS
HARUN AKBAS - 12 yıl Önce

TÜM DENİZCİLİK CAMİASINA GEÇMİŞ OLSUN,

VEFAT EDEN ÇARKÇIBAŞIMIZA ALLAH'DAN RAHMET

YAKINLARINA SABIR DİLERİM.

faruk ferit incekara
faruk ferit incekara - 12 yıl Önce

İstanbul Balıkadamlar ve Deniz Çalışanları Sosyal Dayanışma Derneği’miz dört yıldır tecrübeli ve deneyimli çalışanları ile Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir,ihtiyacınız olan tecrübeli Dalgıç,Kaptan,Makinist,Gemici,Kompresör tamiri,işinde uzman ekip ve ekipmana İhtiyaç duyduğunuzda bizlere ulaşmanız yeter.Tel:0216-322-78-48

Cep:0544-842-86-65

e-mail:i.b.a.d@hotmail.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176