Ankara Feribotunda Üzücü Kaza

Sarayburnu'nda Ankara Feribotu'nun manevrası sonrası meydana gelen kazada 1 kişi hayatnı kaybetti. İlk belirlemelere göre 3 vatandaş da yaralandı.

Ankara Feribotunda Üzücü Kaza

Bodrum-İstanbul seferinde İstanbul Sarayburnu Rıhtımına yanaşmakta olan feribotun halatı koptu, 1 ölü ve yaralananlar var.

Kaza saat 1215 sıralarında gemi Sarayburnu rıhtımına yanaşmakta iken meydana geldi.

DenizHaber.Com


Güncelleme: 1250

Sarayburnu'nda Ankara Feribotu'nun manevrası sonrası meydana gelen kazada 1 kişi hayatnı kaybetti. İlk belirlemelere göre 3 vatandaş da yaralandı. Yaralılar Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre Ankara Feribotu yolcuları indirmek üzere Sarayburnu'ndaki Avşa İskelesi'ne yanaştı. Gemideki görevliler halatları iskeleye attı. Halatları alan iskeledeki görevliler bunları babalara bağladı. Bu esnada gemiden iskeleye yolcuların inmesini sağlayan köprü uzatıldı. Ancak halat kopunca iskeleye bağlantısı kopan gemi çok sert bir manevra yaptı. Gemiden inmek üzere olan bir erkek sert bir şekilde yere düşerek başını yere çarptı. Kimliği belirlenemeyen erkek yolcu hayatını kaybetti. Halata takılan 3 kişi de yere düşerek yaralandı. Yaralananlar Samatya eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. 

Haberler.Com


Güncelleme: 1320

Ankara Feribotu Yanaştı

Kazadan sonra rıhtımdan ayrılarak bir süre rıhtımın 500 metre açığında bekleyen Ankara Feribotu saat 1315 sıralarında Sarayburnu rıhtımına tekrar yanaştı. Gemide görevli özel güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Yolculardan 1 bayanın bacağının koptuğu diğer bir yolcunun daha ağır yaralı olduğu bildiriliyor.

DenizHaber olarak hayatını kaybeden güvenlik görevlisine Allah'tan rahmet, yaralılara geçmiş olsun dilerken ailelerin ve tüm denizcilik camiasının ve acısını paylaşıyoruz.

DenizHaber.Com

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet can
ahmet can - 12 yıl Önce

Evet yine geçmiş olsun demekten başka birşey gelmiyor elimizden.Daha denizotobüsü hafızalardan silinmeden busefer feribot.İnsan hayatı bukadarmı ucuz bu ülkede ? Bence ikazdan öteye gitmeyen cezalar ve tazminatlar artırılsın bakalım böyle keyfi kazalar oluyormu. İnsanların gerekli tedbirleri alarak önleyebilecekleri kazalar artık dünyada kaza olarak tanınmıyor ve çok ağır cezalandırılıyor.Ülkemizdeki uygulamalar maalesef yetersiz.

ceyhun  bölük
ceyhun bölük - 12 yıl Önce

Sarayburnu rıhtımındaki akıntı zaten manevra olanağını kısıtlıyor zaten, feribot zor yanaşmıştır halatlarda kopunca bu üzücü durum işte ...Bir daha böyle bir durumla karşılaşılmaması umuduyla.Geçmiş olsun.

ali sadal
ali sadal - 12 yıl Önce

sorumsuzluğun böylesi görülmedi insan hayatı bu kadar ucuzmu

gemi iskeleye yanaştıktan sonra makinalar neden stop edilmedi yada gemiye kim yol verdi.

gemi durduktan sonra halat hiçbir zaman kopmaz büyük dalga olmadıktan sonra.

deniz lines yetkilileri artık halatların hepsini yenileyip

hepsinide ipek halat alması gerekir.

denizciler bilir ipek halatlar sağlamdır ve naylon halat gibi

koptuktan sonra mermi gibi fırlamaz etrafa olduğu yere düşer.gemi kaptanı veya baş mühendisini allah kurtarsın diyorum.

tabi olayı mekanik bir hataya bağlayıp kıvırmazlarsa.

bu gibi olaylar inşallah bir daha yaşanmaz.

- 12 yıl Önce

İşte insan ihmalinden kaynaklanan bir kaza, yine canlar yandı. Bir gemi bağlama halatı neden kopar ? Halat ya standart dışı yada çürümüş kullanım ömrünü tamamlamıştır da ondan kopar. Bir kaptan belirli sürelerle gemisinin emniyet unsurlarını kontrol etmez mi ? Görevi ve sorumluluğu gereği kontrol etmesi gerekir. Bir kaptan , gemisini yola hazır yani bütün unsurları ile gemisinin emniyetli halde bulunmasından sorumludur. Standardını veya kullanım ömrünü kaybeden bütün gemi aksamını / teçhizatını donatanına rapor etmesi gerekir. Yenilenmediği sürece de sefere çıkması doğru değildir. Yasal da değildir. Neden Bu kadar acımasız eleştiriyorsun denilebilir. Ateş düştüğü yeri yakar demeyin, ateş düşmediği yeri de yakar deyin. Bu gerçeği görmek için illaki Allah korusun böyle bir kazaya uğramak mı gerekir. Duyarsız , haklarımızı aramaktan aciz olduğumuz sürece, kaldırımda yürüyen insanımıza araba çarpar. Denizde yüzen çocuğumuzu deniz motoru ezer, Yolda yürürken aniden kanalizasyon çukuruna düşer boğuluruz. İnsanlarımızın üzerine kanal kazarken toprak çöker. İstanbul’un ortasında Belediye otobüsümüz yanar kimse müdahale etmez görenler sorumlular görmezden gelip olay yerinden kaçar. Bunun adı insan hakları ve demokrasidir. Sokakta yürürken kapkaça uğrar, evimiz, aracımız soyulur , çalınır. Çocuklarımız zehir tacirlerinin elinde zehirlenir. Her an maganda kurşununa kurban gidebiliriz. Yasalara saygılı olanlar bu ülkede eziyet çeker yasalara saygısı olmayanlar ise paşalar gibi yaşar. Muteber, değerli ve nüfuslu insanlardır. Neden Türk İnsanı bu derece değersiz addedilir. Benim önerim, artık bu insanlara eziyet edilmesin insanlık ayıbıdır. İlla yok etmek isteniyorsa toplu halde zehirletilsin veya bir depremde toplu olarak imha edilmesi beklensin. Saygılar sunarım.

Bayhan Lauren
Bayhan Lauren - 12 yıl Önce

izmir-istanbul seferini yapan ankara feribotu, sarayburnu iskelesine yanaştıktan sonra, halatı koptu. kopan halatın çarptığı güvenlik görevlisi öldü, 1’i ağır 3 yolcu yaralandı.---

bodrum-istanbul seferini yapan ''deniz cruise & ferry lines''a ait ''ankara'' isimli feribotun istanbul sarayburnu iskelesine gelişi sırasında halatı koptu. halatın çarptığı 1 kişi öldü, biri ağır 4 kişi de yaralandı.564 yolcu kapasiteli 127.5 metre uzunluğundaki feribot, sarayburnu'ndaki istanbul deniz otobüsleri a.ş'ye (ido) ait iskeleye geldi.feribotun iskeleye yanaştırılması sırasında iskele babalarına geçirilen halatlardan biri koptu.kopan halatın çarptığı iskeledeki özel güvenlik görevlisi zekeriya timur, olay yerinde hayatını kaybetti. yolculardan çela alfasa, verda uyar (12) ve eliza uyar (71) da yaralandı.timur'un cesedi, istanbul cumhuriyet savcısı faruk kurdoğlu ve polisin olay yerinde gerekli incelemeleri tamamlamalarının ardından adli tıp kurumu'na kaldırıldı.yaralılardan çela alfasa ve verda uyar özel vatan hastanesi'ne, 71 yaşındaki eliza uyar da ambulansla taksim eğitim ve araştırma hastanesi'ne kaldırıldı.bacağından ağır yaralanan alfasa'nın ameliyata alındığı, diğer yaralıların sağlık durumlarının ise iyi olduğu belirtildi.bu arada, halatı koptuğu için iskeleden uzaklaşan feribot, kıyı emniyeti genel müdürlüğü'ne bağlı römorkörler tarafından tekrar iskeleye yanaştırılarak, yolcuların inmesi sağlandı."ankara" adlı feribotun bağlı bulunduğu deniz cruise & ferry lines, olaydan büyük üzüntü duyulduğunu ve kazayla ilgili araştırmaların devam ettiğini bildirdi.gittiği yerler buradan guzel degil, teslim edilen eller bizimkinden temiz degil.her seferinde yüküne derin hatıralar da eklemiş ama satılıp gittiğinde hatıralarını yuregimizde bırakmış, ruhu olan celik yıgını.hala suren arkadaşlıklar, sefere mahsus dostluklar, bacadibinde oynastıgımız kızlar, cisimleri gitti, kendileri de yüregimizde kaldı.marmara denizinden istanbul'a girmenin eşsiz hazzını defalarca yasatmış, adriyatikte fırtınalara göğüs gererken sıgındıgımız bir koydaki sakinliğini karanlık kamaralarında dertleşerek kutladıgımız, karaya ayak bastıgımızda dönüp bir bakış fırlattıgımızda heybetli ruhunu gördüğümüz feribotumuz. hala bizim feribotumuz, gittiği yerler buradan guzel degil, teslim edilen eller bizimkinden temiz degil.tek bir copunu bile hatıra olarak almadım, namını aldım kendime nam yaptım.tango, charlie, yankee, x-ray.

atilla akten
atilla akten - 12 yıl Önce

bu feribot,vapur vs belediye daha güvenli iniş biniş şekli getiremez mi?eminönü,kadıköy,üsküdar vs vapurlarında insanlar hoplaya zıplaya inip biniyor,kaza olması içten bile degil,bir tahta parçasını uzatıyorlar,tam bir akrobasi yapılıyor.

hiç unutmuyorum kadıköyde vapurla iskele arasına düşüp sıkışıp ölen teyzeyi...

artık böyle ucuz ölümler olmasın.belediye her türlü önlemi alsın,çünkü toplu taşımada tek yetkili kurum.tabi bu kaza biraz farklı gelişmiş,halatın kopması vs..peki sizce suç kimin?

kontrolu yapması gerekenin,yapması gerektirenin,gerektireni kontroledenin böyle gidersek en baştakine ulaşırız heralde..ölen kardeşimize allahtan rahmet,yaralanan kardeşlerimize acil şifalar..

deha tascı
deha tascı - 12 yıl Önce

bu turk mılletıne işallah iyi bir ders olmustur.denızcı bır kışı olarak kaptan ve personelde hıç bır hata yoktur.ben ido ve sehır hatlarında staj yapmıs bırı olarak soyluyorum.gorevlı ne kadar tehlıke var halat malıne inmeyın manevra bıtmeden gecmeyın desede turk mılletı anlamaz ne varsa 2 dakkıka sonra insen ne olur ve vatandas.sonuç gemiden erken inen yolcular yuzunden 1 ölü bır kac yaralı.allahtan orda daha fazla inen yoktu yoksa hep sı yaralanabılır veya olebılırdi.ders olsun

semih  dincel
semih dincel - 12 yıl ÖnceBugun artık olay iyice acıga cıktı ve kesinlikle yolcuların aceleciliginden degil.Bakın gemi ilk halat verip uzerinde manevra yapmıyor

verilmesi gereken tum halatlar sahile verilmis ve gemi

emniyetle rıhtıma baglanmıstır.Gorunen oki manevra tamamlanmıs

ve ıskele verılerek yolcualrın ınısı saglanmıstır.

ve bu arada kopru ustu makına kontrol kumandası

kapatılıp makına asagıya bırakılmıs

ve muhtemelen ''finished with engine '' vurulmus gozukuyor.Kanımca ana makınanın stand-bye konumunda yapılması

gerekenleri yapmakta olan vardiya muhendisi yanlıslıkla

pitch kontrolde bosa donmekte olan pervaneye ılerı yol acısı verıyor... O an makina dairesindeki yetkili mühendis;

daha kapsamlı sorusturma konusu olmalı diye dusunuyorum.Giden can geri gelmez ama umarım gemilerinin 3.kişilere verecegı hasarlara karsı yabancı kluplere ciddi rakamlarla sigortalı olan deniz cruise & ferry lines firması olayın pesını bırakmaz ve cok ciddi rakamlar olenın aılesıne tazmınat olarak odenmesı saglanır.

Kpt Semih Dincel


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176