281 Yolcuyla Karaya Oturdu

Majestic America Şirketine Ait "Empress Of The North" (Kuzey İmparatoriçesi) Adlı Yolcu Gemisi Alaska'nın "Icy Straits" (Buzlu Boğazlar) Bölgesinde Karaya Oturdu.

281 Yolcuyla Karaya Oturdu

281 Yolcuyla Karaya Oturdu
 
Majestic America şirketine ait "Empress of the North" (Kuzey İmparatoriçesi) adlı yolcu gemisi Alaska’nın "Icy Straits" (Buzlu Boğazlar) bölgesinde kayalara çarparak karaya oturdu.

Kaza Pazartesi gecesi (önceki gece) yerel saatle saat 0200 sularında meydana geldi.

Gemide 281 yolcu bulunmaktaydı. Yolcular, bölgedeki ABD Sahil Güvenlik Devriye Gemisi "Liberty" tarafından tahliye edilerek civarda bulunan "Columbia" adlı bir başka yolcu gemisine aktarıldılar.

Kurtarılan yolculardan birisi, "Tanrı bize yardım etti. Deniz sakindi ve rüzgar da yoktu" dedi. Yolcular, gemi mürettabatının bu konuda deneyimsiz de olsalar çok profesyonelce hareket ettiğini belirttiler.

Yerel saatle 0200 sularında meydana gelen kaza, Icy Straits'in günye ucunda, Juneau'ya 25 Kilometre mesafede meydana geldi.

Karaya oturduğunda Empress of the North 7 günlük kruvaziyer seferinin ikinci günündeydi.

Gemideki 29 mürettebat ise gemiden ayrılmayarak geminin Juneau'ya çekilmesi için gemide kaldılar. Gemi Pazartesi günü öğleden sonra Juneau'ya ulaşarak tamire alındı.

Kaptan hatası yüzünden kayalara çarpma iddiası olsa da şirket yetkilileri geminin "ne ile çarpıştığını bilmediklerini" söylediler.

150 yıllık eski tipte inşa edilen gemi, Mississippi Nehri’nde çalışan çarklı gemilere benziyor. 

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176