Veysel Eroğlu: Ergene tertemiz olacak, balık tutulacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene'nin temizleneceğini, balık tutulabilir hale geleceğini söyledi.

Veysel Eroğlu: Ergene tertemiz olacak, balık tutulacak

Veysel Eroğlu: Ergene tertemiz olacak, balık tutulacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene'nin temizleneceğini, balık tutulabilir hale geleceğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Gelecek seneden sonra lağım suları Ergene'ye akmayacak, Ergene tertemiz olacak, Ergene'de balık tutulacak. Bu proje dünyanın sayılı çevre projelerinden birisi."dedi.

Eroğlu, AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığını ziyaret etti, çarşı esnafını gezdi. Daha sonra Valilik önünde düzenlenen açılış töreninde konuşan Eroğlu, toplam maliyeti 26 milyon lira olan 4 tesisin açılış ve temel atma törenlerini gerçekleştireceklerini söyledi.

Bakan Eroğlu, yaptıkları çalışmaların sonucunda Ergene'nin tamamen temizleneceğini ifade ederek, "Bugün buraya geliş sebebimiz Ergene'dir. Ergene bitmiş, ölmüş bir nehirdi. Bir gün Cumhurbaşkanımız beni aradı, 'Bu Ergene'nin hali ne olacak?' dedi. Ben de kendisine 'Bunları yapmayanlara ceza keseriz' dedim. 

Cumhurbaşkanımız, 'Bırakın cezayı, burayı siz yapın' dedi. Şu anda tam 13 tane ilin atık su arıtma tesisi bitti. Hepsi şu anda işliyor. Yüzde 95 arıtma tesisi verimi var. Daha da verimli işletmeyle bunu yüzde 98'e çıkması mümkün." diye konuştu.

"Ergene tertemiz olacak"

Tekirdağ'ın sanayi, turizm ve tarım şehri olduğunu hatırlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Ergene'de dere ıslahlarının yüzde 90'ını tamamladık. Katı atık tesisleri, deniz deşarjları, zirai ilaçlar kontrolü gibi 15 paketin maliyeti 4 milyar lira ama Ergene'yi kurtarmaya değer. Derin deşarjı neden yapıyoruz? Sanayimiz var, sanayinin büyük kısmı Tekirdağ'da. Tekirdağ hem sanayi hem hem tarım hem de turizm şehri. Ergene'yi kurtarmak için katı atık arıtma tesislerini kurduk. Buradaki arıtma işleminden sonra sular Marmara Denizi'ne verilecek. Böylece renk ve tuzluluk problemi hallolacak. Gelecek seneden sonra lağım suları Ergene'ye akmayacak, Ergene tertemiz olacak, Ergene'de balık tutulacak. Bu proje dünyanın sayılı çevre projelerinden birisi."

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190