Bartın’da büyük turizm hamlesi

Bartın’da Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Ulus ilçesinin turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında turizm acentelerine yönelik...

Bartın’da büyük turizm hamlesi

Bartın’da Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Ulus ilçesinin turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında turizm acentelerine yönelik tanıtım faaliyeti gerçekleştirildi.

TÜRSAB Seyahat Acenteleri Asya Bölgesi’nde faaliyet gösteren 33 turizm acentesi yetkilisi, Bartın’ın Ulus ilçesine gelerek turistik mekanları inceledi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı öncülüğünde ilk olarak Şimşirli Camiyi ve Cenevizliler dönemine ait 7 ocaklı su değirmenini gezen heyet, daha sonra Ulus Etnografya müzesini inceleme imkanı buldu. Ulus Kaymakamı Recep Hasar ve Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun ile birlikte yemekte bir araya gelen heyet, yemeğin ardından da Küre Dağları ve Ulukaya şelalesini tanıdı.

"Turizme büyük önem veriyoruz"

Ziyarette konuşan Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, “Bakir bir bölgeyiz ve Küre Dağları gibi bir değerimiz var. Bunun içinde turizmde beklentilerimiz var. Turizm konusunda burada bir otelimiz vardı. Bizden önce başlanmış ama bitirilememiş. Biz göreve gelince bir çalışma başlattık ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansımızın destekleriyle bir proje başlattık. Bu yıl projemizdeki çalışmalarımız tamamlanıyor. 36 odalı otelimizi bununla birlikte faaliyete geçireceğiz. Otelimizin yanına da yapacağımız ilave çalışmalarla oda ve kalan insan sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Otelimiz bittiğinde tam turizme hizmet edecek bir otel olacak. Bunun yanında ilçemize bir etnografya müzesi de kazandırdık. Ben ilçe belediye başkanı olarak da ilçemizin alt yapı ve üst yapı çalışmalarındaki sorunları çözdüm. Daha devam eden çalışmalarımız var. Yaptığımız çalışmalarla ilçemizi cazibe merkezi haline getiriyoruz. Yine Ulus çayımızda rekreasyon çalışmalarımız oluyor. Orada da güzel bir alan oluşturuyoruz. Buda bu yıl içerisinde bitecek. Bunun yanında ilçemizde doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Yazın her hafta bunu gerçekleştiriyoruz. İnşallah sizlerin dikkatinizi de çekeriz ve Ulus ve bölgemize turları başlatırsınız. İlçe olarak turizme büyük önem veriyoruz ve arkadaşlarımızla bunun için emek harcıyoruz. Bu emeklerimiz inşallah karşılığını bulur” diye konuştu.

Ulus Kaymakamı Recep Hasar da, “Göreve geldiğimiz zaman belediyemizle ve diğer kurumlarımızla Ulus’ta turizm alanda ne yapabiliriz konusunda emek sarf ediyoruz. Buralar bakir ve el değmemiş bir güzelliktir. Bunun için buraları hem kültürel hayata, hem sosyal hayata he de iktisadi hayata entegre etme suretiyle Ulus’un ekonomisine bir katma değer oluşturacak bir süreci başlatmak istiyoruz. Bu konuda Ulus’ta bir envanter çalışması yapılmış. Ulus’ta bulunan mağaradan, şelaleye kadar tarihsel sürecinden itibaren, nelerin yapıldığı bir bir ortaya serilmiş. Unlar için ayrıca bir kitapçık çalışması yapacağız. Bunu da siz değerli turizm acentelerimize göndereceğiz. Ulus Safranbolu ile Bartın arasında bir ilçe. Bartın’a 35 kilometre. Bizim amacımız Safranbolu’ya ya da Amasra’ya turizm organizasyonları yapıldığı zaman buraya gelinsin gerek özel sektör olarak, gerekse de devlet olarak bir seferberlik yapalım. Bu noktada elimizden gelen desteği sağlayalım. Burada da belli bir potansiyel oluşturmak suretiyle buradaki potansiyeli harekete geçirelim istiyoruz. Bizim amacımız Ulus’un belli bir standartları yakalamış, markalaşmış bir yöre olmasını sağlamaktır. Sayın Valimizde bu konuda iradelidir. Ulus’ta bir çalıştay yapmak istediğimizi belirttik ve başkanımız otelini bitirince bir çalıştay yapacağız. Bu çalıştaya sizleri de davet edeceğiz. Sizlerin bizlere nasıl bir katkı sağlayabileceğinizi, önerilerinizi dinleyeceğiz. Belediye ve kaymakamlık olarak bu işin getirisini alacak kurumlar değiliz. Burada kazançlı olacak olanlar Ulus esnafı, halk, turistler ve organizatörlerdir. Ulus yavaş yavaş göç ile birlikte nüfusu azalan bir ilçe. Buralar terk edilmesin istiyoruz. Şu an büyük illerdeki herkes sakin bir zaman geçirmek istiyor. Bunun için Ulus bir nimettir. İnsanların dinlenebileceği, doğa ile bir arada olabileceği, üzerindeki olumsuz enerjiyi atabileceği ve ardından tekrar işinin başına dönmesini sağlayacak bir merkez. Bunun için fazla uzağa gitmeye gerek yok. Vatandaşımız buraları görsün, dolaşsın istiyoruz. Sizlerden de bunun için destek bekliyoruz. Ulus’un kaderinin değişmesi için elimizden gelen desteği biz vermeye hazırız. Sizlerden de özveri bekliyoruz. Aklınızın bir kenarında Ulus’un olmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRSAB Seyahat Acenteleri Asya Bölgesi Başkanı Ali Bilir de Ulus’un doğal ve kültürel zenginliklerini görmekten oldukça memnun olduklarını kaydetti. Ulus’un gezilip, görülebilecek bölgeler arasında olduğunun altını çizen Bilir, “Ulus’u az çok biliyorduk ama gelip kendi gözlerimizle gördük. Gezi bizim içinde gayet olumlu geçti” dedi.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176