Ayvalık’ta satranç sokağa taştı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Satranç Kulübü tarafından ‘Sokakta Satranç Var’ sloganıyla düzenlenen etkinlik renkli görüntüleri beraberinde getirdi.Cumhuriyet Meydanı’nda saat 18.00 ile 20.00 arasında gerçekleşen etkinliğe...

Ayvalık’ta satranç sokağa taştı
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Satranç Kulübü tarafından ‘Sokakta Satranç Var’ sloganıyla düzenlenen etkinlik renkli görüntüleri beraberinde getirdi.
Cumhuriyet Meydanı’nda saat 18.00 ile 20.00 arasında gerçekleşen etkinliğe kulübün bünyesinde bulunan 52 sporcu katıldı. Ayvalık Satranç Kulübü Başkanı Nahil Filiz, “Burada Türkiye Satranç Federasyonu’nun geçtiğimiz yıl başlattığı ‘Sokakta Satranç Var’ etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Şu anda burada satrançseverlerle satranç sporcularımız buluşmuş durumda. Satrancın sokakta da oynanabileceğini göstermeye çalışıyoruz. Böylelikle de satrancı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Artık turnuva salonlarında dört duvar arasına sığmıyor, sokaklara taşıyoruz. Ayvalık Satranç Kulübü olarak gelenekselleştirdiğimiz Yeniyıl, 23 Nisan, 19 Mayıs ve yaz turnuvalarıyla bu zekâ sporunun yaygınlaşmasına çabalıyoruz. Bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum. Çünkü bugün Ayvalık’ta gerçekten çok ciddi bir satranç sporcusu kitlesi oluşmuş durumda ve bu sporcuların birçoğu il genelinde düzenlenen turnuvalara da katılmaktadırlar” dedi.
Ayvalık’taki ‘Sokakta Satranç Var’ etkinliğine katılan Ali Mert Özsoy adlı minik satranç sporcusu da, amcasının kendilerini ziyaret ettiği bir gün dama oynadıktan sonra amcasının kendisine satranç oynamayı öğretmesi ve o günün ertesi sabahında da babasının kendisine bir satranç takımı almasıyla bu zeka sporuna başladığını anlattı. Bugüne kadar birçok turnuvaya katılarak çeşitli dereceler elde ettiğini belirten Ali Mert, “Balıkesir il birinciliğinin yanı sıra bölge genelinde kendi yaş grubumda 4. oldum. Bence sokakta satranç oynamak çok güzel bir şey. Ama bence bir gün değil, her gün olmalı bu etkinlik. Mesela Ayvalık’a bir satranç parkı yapılabilir” ifadelerini kullandı.
Necibe Serpil Alev adlı vatandaş ise, satrancı tanıtma amaçlı etkinliği olumlu bulduğunu belirterek, “Çok ilginç bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların ilgisini çekeceğine inanarak, bu tür organizasyonların artarak sürmesi gerektiğini savunuyorum. Çünkü bana göre sokakta satranç daha geniş kitlelere yayılması adına çok önemli bir adım. Zaten Ayvalık’ta da satranç ile de ilgili bir etkinlik düzenleniyor. Belediyenin bu konuda daha fazla destek vermesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190