“Vatandaş Tezgaha Bakıp Geri Dönüyor"

Karadeniz ve Marmara’nın yanı sıra Ege’den de balık getirilen Kocaeli’nde, sezonun yağışsız ve durgun geçmesi nedeniyle balık fiyatları yine yükseldi.

“Vatandaş Tezgaha Bakıp Geri Dönüyor

Balık Fiyatları Yükseldi

Karadeniz ve Marmara’nın yanı sıra Ege’den de balık getirilen Kocaeli’nde, sezonun yağışsız ve durgun geçmesi nedeniyle balık fiyatları yine yükseldi.

 Çinekopun biraz irisi olan sarı kanatın kilosu 35-40 TL’ye fırlarken, 10 gün öncesine kadar 5 TL’nin altına düşen hamsi ve istavritin kilosu 7-10 TL arasında değişiyor. İzmit Balık Pazarı’ndaki tezgahlara az balık gelince fiyatlar tavan yaptı. Teknelerin yeterli avla dönememesi nedeniyle balık halinde fiyatların yüksek olduğunu anlatan balıkçı Kemal Bineklioğlu, şöyle dedi: “Birçok çeşit balık tezgahlarımıza geliyor fakat bol değil. Böylece fiyatlar yükseliyor. Balık almaya gelenler de pahalılıktan şikâyet ediyor. Havalar nedeniyle balık dibe çöktü ve yakalanamıyor.” Balıkçı Murat Şahin ise lüfer, çinekop ve barbunya balık fiyatlarının daha fazla yükseldiğini anlatırken, “Vatandaş ucuz olsun diye istavrit ve hamsi almak istiyor. Fakat fiyatlarına bakınca tezgahlardan eli boş dönüyor.” dedi. İzmit Balık Hali’nde dünkü balık fiyatları şöyle: Hamsi kilosu 7 TL, istavrit kilosu 7 TL, tekir kilosu 13-5 TL, barbunya kilosu 20-35 TL, çinekop kilosu 20-30 TL, çupra tane 4 TL, levrek tane 4 TL, deniz levreği kilosu 20 TL, kalkan kilosu 40-70, sarı kanat kilosu 35-40 TL, lüfer tane 15-25 TL.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C.Müh.Kaptan Tefik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Tefik Akdoğan - 5 yıl Önce

Bu bir arz talep meselesidir. Çiflik balıkları olmasaydı belki balık bile yiyemezdik. Nufus 75 milyona dayandı. Denizler kirlendi. Eski balık yoğunluğu yok. Bu nedenle çiflik balıklarının artması ve çeşitlrinin çoğalması için çalışmalıyız. Dört tarafımızın denizle çevrili ve bir de Maramara denizi gibi bir iç denize sahibiz.Karadeniz de soğuk sular Ege de ve Akdeniz de ılık sularomoz var.Bu nedenle her tür çiflik balığı yetiştirilebilir. Palamut ve Kalkan balıklarının çiflik türleri henüz yetiştilemedi mi? Rastgele.

www.re fikakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190