Tsunami Balıkçılığı Öldürdü

Birleşmiş Milletler, Hint Okyanusu'ndaki tsunami felaketinden etkilenen ülkelerdeki balıkçılık endüstrisinin yıkıma uğradığı uyarısında bulundu.

Tsunami Balıkçılığı Öldürdü

TSUNAMİ BALIKÇILIK SEKTÖRÜNÜ ÖLDÜRDÜ

Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü, balıkçılık sektörünün uğradığı zararın boyutunun ilk başta düşünülenden çok daha fazla olduğunu ve yüzbinlerce ailenin geçimlerini sağlama olanaklarının tehlikeye girdiğini bildirdi.

Sri Lanka, balıkçı teknelerinin yüzde seksenini kaybederken, ülkenin 12 limanından 10'u kullanılamaz hale geldi.

Diğer ülkelerdeki rakamlar ayrıntılı olarak bilinmiyor, fakat tsunamiden en kötü etkilenen Endonezya'nın Banda Aceh bölgesinde balıkçıların üçte ikisinin öldüğü, Tayland'ın da dört binden fazla balıkçı teknesini kaybettiği bildiriliyor.

BBC'nin bir bilim muhabiri, bütün bölgede insanların önemli bir gıda kaynağından ve hayati bir ihraç maddesinden yoksun kaldıklarını söylüyor.

Turizm de tsunami nedeniyle yıkıma uğramış durumda ve balıkçılıkla geçinenlerin şimdi bu sektörde iş bulma olasılığı zayıf görünüyor.

Asya Kalkınma Bankası, felaketten kurtulanların temel ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde, yaklaşık iki milyon insanın yoksulluk sınırının altına düşeceği uyarısında bulundu.

Kaynak: www.bbc.co.uk

WWW.DENIZHABER.COM


YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190