Tavaya Atlayıp Kızarmayı mı Öğrenecekler?

Pavlov’un köpekler üzerinde yaptığı "şartlı refleks" deneyinden ilham alan meslektaşları, balıkların avcılara kendilerini yakalatmasını sağlayacak bir yöntem geliştirdi

Tavaya Atlayıp Kızarmayı mı Öğrenecekler?

Tavaya Atlayıp Kızarmayı mı Öğrenecekler?

Rus bilimadamı İvan Pavlov’un köpekler üzerinde yaptığı "şartlı refleks" deneyinden ilham alan meslektaşları, balıkların avcılara kendilerini yakalatmasını sağlayacak bir yöntem geliştirdi.
Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Kurumu’nca desteklenen ve şu anda test edilen yönteme göre balıklar, beslenme zamanı anlamına gelen sinyali duyduğunda kendiliğinden ağlara doğru yüzüyor. Balık günde üç kez 20 saniye çalınan sinyali her duyduğunda ağda yiyecek buluyor. Testi levrek üzerinde deneyen bilim adamları, yakında ilk "kobay" balıkları denize bırakmayı planlıyor. Şartlı refleksin mutasyonla diğer balık nesillerine geçebileceği de belirtiliyor.

Ancak çevreci gruplar, yeni yöntemin balık neslini daha da hızlı yok edeceğini öne sürerek şu soruyu soruyor: "Bir dahaki plan ne olacak? Balığa tavaya atlayıp kendisini kızartmayı mı öğretecekler!"

haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176