Mersin'de 30 ton balık soğuktan öldü

Orman ve Çevre Müdürü Nihat Öz, Silifke İlçesi'ndeki Göksu Deltası'nda, aşırı soğuk ve toprak kayması sonucu oksijen alamayan 30 ton balığın öldüğünü bildirdi.

Mersin'de 30 ton balık soğuktan öldü

Mersin Orman ve Çevre Müdürü Nihat Öz, Silifke İlçesi'ndeki Göksu Deltası'nda, aşırı soğuk ve toprak kayması nedeniyle oksijen alamayan 30 ton balığın öldüğünü bildirdi. Öz, uluslararası öneme sahip Göksu Deltası Kuş Cenneti'nde, uluslararası koruma altında olan 350 tür göçmen kuşun barındığını ve 3 önemli göl bulunduğunu belirtti.  Derinlikleri, 1.5-2 metreden oluşan Paradeniz, Akgül ve Cıpra Gölü'nün, Toros Dağları'ndan gelen çamurlu su ve millerle dolduğunu vurgulayan Öz, “Dondurucu soğuk havanın yanı sıra, akarsuya karışan miller, balıkların solungaçlarına saplanıp oksijen almalarını önleyerek ölümlerine neden oluyor” dedi. Silifke'nin, bölgenin balık ihtiyacının önemli bir bölümünü karşıladığına dikkati çeken Öz, yaşanan olaydan sonra bölgedeki balıkçıların, diğer illerden balık taleplerinde bulunduğunu anlattı.

Son 3 gündür bölgede yaşanan don olayı ve toprak kaymasının 30 tona yakın balığın ölmesine neden olduğunu belirten Öz, “Tek korkumuz nesli tehlike altında olan Saz Horozlarının yavrularının da bu soğuktan etkilenecek olması. Göksu Deltası çok geniş bir havzaya sahip. Yavrular sazlık olmayan bir bölgeye çıkarsa kendini soğuktan koruyamaz” diye konuştu.

SEDİR AĞAÇLARI KORUNAMIYOR

Toros Dağları'ndan Göksu Deltası'na çamurlu su ve millerin gelmesinin nedeninin 5 bin yıldır sedir ağaçlarının korunamaması olduğunu belirten Öz, “Kayan toprak, Göksu Deltası'na akarak deltayı ve kuş cennetini olumsuz etkiliyor” dedi.  Toros Dağları'ndaki 6 bin hektarlık alana bu yıl sedir ağacı tohumu ekimi yaptıklarını, çalışmaların önümüzdeki yılda devam edeceğini ifade eden Öz, amaçlarının, erozyonu önlemek olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:AA
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190