Karadeniz' li balığın tadını unuttu

Balık fiyatlar ı kırmızı et fiyatlarını geçince dar gelirli Karadenizlilerin sofrasına adeta balık giremez oldu.

Karadeniz' li balığın tadını unuttu
Palamut ve hamsi sezonundan sonra balık fiyatları kırmızı et fiyatlarını geçince dar gelirli Karadenizlilerin sofrasına adeta balık girmez oldu. Samsun'da barbunyanın kilosu 30 YTL, kalkanın kilosu 50 YTL'yi bulurken balıkçılar ''balık sattığımız halde kendimiz bile balık yiyemiyoruz'' diyerek balık fiyatlarının yüksekliğinden şikayet etmeye başladılar. Samsun Balıkçılar Odası Başkanı Rasim Kademoğlu, bu yıl bilinçsiz ve aşırı avlanma sonucu hamsi sezonunun erken bittiğini söyledi. Palamut ve hamsi dışında Karadeniz'den çıkan diğer balıkları ''figüran balık'' olarak nitelendiren Kademoğlu, Karadenizlilerin sofrasına, hamsi ve palamuttan sonra diğer balıkların yüksek fiyatları nedeniyle girmediğini ifade etti.

Balıkçıların da çupra, levrek, kalkan gibi balıklardan para kazanamadığına işaret eden Kademoğlu, balıkçılar için en bereketli sezonun hamsi ve palamut sezonu olduğunu kaydetti.

Bu yıl hamsinin bol olduğunu, ancak bilinçsiz ve aşırı avlanma sonucu 5 ay sürmesi beklenen hamsi sezonunun 20 günde bittiğini söyleyen Kademoğlu, ''Ne yazık ki son derece bilinçsiz şekilde avlanma yapılıyor. Özellikle balıkunu fabrikaları talebi karşılamak için aşırı avlanmaya yol açtı. Balıkçılar 24 saat denizde avlanma yapıyor. Bunun önüne geçilmeli'' diye konuştu. Avlanmada kullanılan bazı tekniklerin de balık popülasyonunu olumsuz etkilediğine işaret eden Kademoğlu, yeterli denetim yapılmamasından yakındı. Balıkçılık konusunda bir Bakanlık kurulmasını istediklerini söyleyen Kademoğlu, mevcut kurumların balıkçılığın geliştirilmesi için yeterli olmadığını savundu.
Alıntı : İnternethaber
YORUM EKLE
YORUMLAR
atanur  Dİ
atanur Dİ - 12 yıl Önce

karadenizde son yıllarda balık neslinde önemli

bir kayıp söz konusu bunun ana nedenleri

1:çevre kirliliği

2:bilinçsizce avlanma

3:kota uygulaması yapılmaması

4:sonar ile avcılık

5:MİSİNE ağıdenilen dip avları

6:balıkcılarımızın yeterince eğitim alamamaları

murat  CAN
murat CAN - 12 yıl Önce

atanur kardeşim sana kesinlikle katılıyorum 35 yaşındayım 10 yaşımdan beri balıkcılıkla uğraşıyorum bu seneye kadar böyle kıtlık görmedim yok hiç bişi yok ya deli olacaz diğer balıkcı arkadaşlarla kara kara düşünmeye başladık ne yapacaz diye hiç bişi yok neden birden bire nereye gitti bu denizin nesli ne olacak bunun sonu .

cemal ağdemir
cemal ağdemir - 12 yıl Önce

her şeyden önce balıkçı teknelerine sahilden belirli bir mesafeye kadar ağ dökme yasagı ya yok yada uygulanmıyor zira 5oo mt mesafede ag döken tekneler var ayrıca bir ikinci önemli husus da japonyanın kullanımını yasakladıgı korkunç derecede kuvvetli sonarları bizim balıkçılarımızın kullanması bu sebeple balıgın kaçabilecegi imkan kalmamıştır sahillerin eski otobüs ucak gemi ve bunun gibi materyallerle engellenmesi balık neslini bir nebzede olsa kurtaracak ve gelecek nesillere bu balıkları denizde görme ve yakalama imkanı verecektir ayrıca palamut henüz yeni yeni başlayacak ama avlanma konusunda sahil muhafaza komutanlıgının denetimlerini artırması gelecek seneler için faydalı olacak kanısındayım herkeze saygılar ve bol balıklı avlar diliyorum bir de ricam çinekop balıgının yasaklanması zira lüfer i bol görmek istiyorsak bu çok önemli

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176