İstanbul'da balıkçılık fuarı

Türkiye'de balıkçılığın ulaştığı son noktayı görmek açısından önemli görülen fuar, tüm su ürünleri sektörünü kapsıyor. Fuara 23 ülkeden 194 firma katılıyor.

İstanbul'da balıkçılık fuarı

'Uluslararası Balıkçılık Fuarı', İstanbul'da açıldı.

Türkiye'de balıkçılığın ulaştığı son noktayı görmek açısından önemli görülen fuar, tüm su ürünleri sektörünü kapsıyor. 
 
Fuarda, taze balık, işlenmiş balık, işleme ve ambalaj makinaları, soğutma ekipmanları, balık bulma cihazları ve tekneler de sergileniyor.
 
23 ülkeden 194 firmanın katıldığı fuar, balıkçılığın kurallara uygun yapıldığında önemli bir iş sahası yarattığını da gösteriyor.
 
Balıkçılık son yıllarda yükselişe geçti. Ancak, üç tarafı denizle çevrili Türkiye'de balık neslini kurutan kaçak ve hatalı avcılık önlenemedi. 

 
Fuarda, 'sorumlu balıkçılık ödülü' de verildi. Ödülü alan İzmirli balıkçı, avlanmada kullandığı buluşunu CNN TÜRK'e anlattı.

Ödülü alan 23 yıllık balıkçı Hasan Baba Pabuçoğlu, deniz dibini tarayan trollerle avcılık yapıyor. Pabuçoğlu, trolün deniz tabanında açtığı yaraları kendi geliştirdiği ağlarla sarıyor.
 
Pabuçoğlu, "Türkiye'de ilk tekerlekli trol ağlarını ben icad ettim. Tekerlekli ağla yaptığım çalışma neticesinde sadece balığı alıyoruz. Gaye, balığın ortamına zarar vermeden bu işe devam etmek" dedi.
 
Fuar, 24 temmuza kadar Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda ziyarete açık tutulacak. Kumkapı Balık Hali ve Rumeli Feneri'nden balıkçılar için üretsiz servis de kaldırılıyor.

Kaynak:CNNTürk

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190