Hamsiye elveda demek üzereyiz

Deniz Araştırmaları Vakfı'nın raporuna göre, küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerimizde başta hamsi ve alabalık olmak üzere birçok tür yok olacak.

Hamsiye elveda demek üzereyiz

Hamsiye elveda
 
Deniz Araştırmaları Vakfı `nın raporuna göre, küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerimizde başta hamsi ve alabalık olmak üzere birçok tür yok olacak.

Türkiye sularındaki yaşamı araştırmak, tanıtmak ve korumak amacıyla bir grup bilim adamı ve deniz sektöründe çalışanlar tarafından 11 yıl önce İstanbul `da kurulan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV ), küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerimizde meydana gelebilecek değişiklikler hakkında bir rapor hazırladı. İşte rapordaki ürküten öngörüler: Bozulan atmosferik ritim ile Ege , Akdeniz ve Karadeniz `de çok farklı bir rüzgar ve akıntı sistemi ortaya çıkacak. Bazı limanlarda ulaşım aksayacak. Adalara ulaşım aksayacak, deniz ortamı kara alanından daha riskli bir hal alacak. Tüm kıyı illerimizdeki balıkçılık, turizm gibi ticari faaliyetleri ciddi zarar görecek. Denizde avlanmaya büyük darbe vurulacak. Deniz seviyesi yükseleceği için, deniz kaplumbağası (caretta) ve diğer türler tehlike altına girecek. Planktonlarla beslenen Hamsi ve Çaça gibi balıklar, önümüzde yıllarda Marmara ve Karadeniz `de yok olacak. Karadeniz `de Akdenizleşmenin hızlanması ve birçok yeni türün bu denize girmesi, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Yüzyıllardır avlanan hamsinin yerine başka balıklar avlanacak. Mersin balığı ve alabalık başta olmak üzere çok sayıda balık türü, küresel ısınmaya yenik düşecek.

Tolga ATAR / İSTANBUL

Bugün

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176