Denizden gelen bereket: Kupes

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde Aralık ayı ile birlikte başlayan Lopa (Kupes) akını dar gelirlerin sofrasının vazgeçilmezi oldu. Lopa bolluğu fiyatları yarı yarıya düşürdü.

Denizden gelen bereket: Kupes

MUÐLA'nın Marmaris İlçesi'nde Aralık ayı ile birlikte başlayan Lopa (Kupes) akını dar gelirlerin sofrasının vazgeçilmezi oldu.

Marmaris ve Gökova Körfezi'nde kış aylarında rastlanan Lopa balığındaki artış, satış fiyatını 1 YTL'ye kadar düşürürken vatandaşlar balık haline akın etti.

Alışveriş sepetlerinin en ucuz gıdası haline gelen lopanın 15 adedi 1 kilograma denk düşüyor. Yağda kızartma ve mangal için en lezzetli balık olduğu belirtilen lopanın ilçedeki günlük tüketiminin 1 tonu bulduğu bildirildi. Balıkçılar, balık fiyatlarındaki düşüşü, 'Bu yıl lopa yılı. Gökova ve Marmaris'te bir lopa akını var. Hergün 1 ton taze balık hal ve balıkçı dükkanlarına geliyor. Balığın fazla çıkması da fiyatları düşürdü' dedi.


Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerinde 3 YTL'den satılan Lopa (Kupes) 2 YTL'lik bir düşüşle 1 YTL'ye kadar düşerken vatandaşlar da balık fiyatlarındaki düşüşten hayli memnun kaldı. Günlük taze balık ihtiyacının yanı sıra derin donduruculara da balık stoklayan vatandaşlar, 'Turizm sezonu bitti. Kışın hazır yiyoruz. Lopadaki düşüş bütçemize iyi geldi. Denizden gelen bereket fakirin mutfağını doldurdu' diye konuştu.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190