Deniz ürünleri kayıt altına alınıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde deniz ürünlerinin izlenmesi amacıyla 30 adet karaya çıkış noktası belirledi.

Deniz ürünleri kayıt altına alınıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı AB'ye uyum sürecinde deniz ürünlerinin izlenmesi amacıyla 30 adet karaya çıkış noktası belirledi. İnşaat çalışmaları süratle devam eden karaya çıkış noktalarının Haziran-Temmuz aylarında faaliyete geçmesi bekleniyor.

A.A muhabirine konuyla ilgili bilgi veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Kadak, Karadeniz'den Marmara'ya, Ege ve Akdeniz'e kadar denizlerin muhtelif noktalarında kurulan 30 karaya çıkış noktasında kurulacak bilgisayar sistemi ile denizden sofraya kadar geçen tüm sürecin bakanlık tarafından kontrol edileceğini söyledi.

Ticari amaçla balıkçılık yapanların karaya çıkış noktalarında denizlerden avladıkları ürünlerle ilgili kayıt işlemlerini yaptıracaklarını anlatan Kadak, ''Ürünler gittiği pazara kadar izlenecek. Böylelikle kalite ve güvenirlik artacak. Denizlerimizden çıkan ürünlerin miktar ve çeşidini de tespit etmiş olacağız. Ayrıca stokların korunması adına boy ve zaman yasağının çiğnenmesinin de önüne geçilmiş olacak'' diye konuştu.

Kadak, AB'nin avlanan balık türleri ve miktarlarıyla ilgili tutulan kayıtların kendisiyle paylaşılmasını istediğini de belirterek, ''AB de, biz de denizlerde sürdürülebilir bir avcılığın yapılmasını istiyoruz. Sistem işlemeye başladığı zaman AB de bilgilendirilecek'' dedi.

Kadak, karaya çıkış noktalarının yanı sıra sürdürülebilir bir avcılık için gemilerin izlenmesi, kontrol ve denetim sistemlerinin de devreye gireceğini bildirdi. Bununla ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesine elemanlar alındığını anlatan Kadak, ''Şu anda 50 su ürünleri mühendisi aldık. Bunlar göreve başladı, ihtiyaç olursa bu sayı artırılacak'' dedi. Kadak, karaya çıkış noktasından amatör balıkçıların etkilenmeyeceğini, ancak 5 kilogramdan fazla balık yakalanmasının ticari değer taşıyacağını söyledi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 13 yıl Önce

Avrupa birliğine uyum kapsamında kurcalanmadık birkaç sektör kalmıştı

;helal olsun size bunu da kurcalayın bakalım ,sömürülecek insanlar blulunurmu diye.Durun bakalım bu avrupa birliği hikayesi kimin başında patlayacak.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190