Balıkçılardan Balyozlu Protesto

Eminönü'ndeki Yenikapı Balıkçı Barınağı'nda faaliyet gösteren balıkçılar, valilik kararıyla barınaktan çıkartılmak istendikleri gerekçesiyle eylem yaptılar

Balıkçılardan Balyozlu Protesto

Yenikapı'da Balıkçılardan Protesto

İSTANBUL - Yenikapı Balıkçı Barınağı'nda toplanan ve İstanbul Çevre Konseyi üyelerinin de destek verdiği grup, ''Kayıksız liman çöle benzer'', 'Kuşlar yuvasız, balıkçı limansız olmaz'' ve ''Denizin çiçeklerini soldurmayın'' yazılı pankartlar açtılar.
İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de kıyıların doldurulduğunu, denizlerin kirletildiğini ve balıkçıların barınaklarından çıkarıldıklarını söyledi. Çetintaş, balıkçı barınaklarının başka amaçlar için kullanılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Eminönü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hülagü Ergüzel, önceki yıllarda barınağın bir kısmına İstanbul Deniz Otobüsleri Terminali yapıldığını, bir kısmının da yediemin limanı ilan edildiğini ve sahil şeridinin parmaklıklarla çevrilerek bölgenin halktan kopartıldığını ileri sürerek, hukuki yollardan haklarını aramaya devam edeceklerini bildirdi.
İstanbul Bölgesi Su ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Güney de balıkçı barınağını terk etmeyeceklerini kaydetti.
Balıkçılar daha sonra, alınan kararı protesto etmek amacıyla ''K. Topbaş'' ismini verdikleri bir kayığı balyozlarla parçalayarak yaktı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSAMETTİN CANBİLEN
HÜSAMETTİN CANBİLEN - 11 yıl Önce

Kimi kandırıyorsunuz sizler beyler? kaç kilo balık istihsal ettiniz? kayıtlarınız nerede?Yoksa sizler kayığı olan vatandaştan ayda 100 ytl kira alıp (kooperatif üyesi olmıyandan) seneliğini çok cüz-i miktara Milli Emlakten kiralayıp(ecri-misil ödiyerek) marinacılık mı yapmaya çalışıyorsunuz? İstanbuldaki balıkçı barınakları ve kooperatifleri bir inceleyin bakalım? kim kaç kilo balık tutup satmış?.Yoksa keriz mi silkeliyorsunuz? marinalarda yer kalmayınca barınaklar revacta .Kimse balıktan para kazanmıyor.

Zaten algarnalar ,buyuk motorlar olta balıkçısı vatandaşın çanıa ot tıkadı.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176