Balıkçılardan Balık Çiftliklerine Destek

Çevre ve Orman Bakanlığının bir gecede meclisten geçirdiği Balık çiftliklerinin kaldırılmasına ilişkin tebliğine, balıkçıların tepkileri sert oldu.

Balıkçılardan Balık Çiftliklerine Destek

DENİZDE BALIKÇI İSYANI

Çevre ve Orman Bakanlığının bir gecede meclisten geçirdiği Balık çiftliklerinin kaldırılmasına ilişkin tebliğine, balıkçıların tepkileri sert oldu. Bodrum Milas Güllük’te yüzlerce balıkçı tekneleriyle geldikleri körfezde Bakan Osman Pepe’yi protesto ettiler

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bir gecede meclisten geçirdiği yasaya balıkçıların tepkisi sert oldu. Balık çiftliklerinin kaldırılmasına ilişkin yürürlüğü sokulmak istenen tebliğ ve yasanın rantiyecilerin ekmeğine yağ sürmek olduğunu söyleyen balıkçılar hem iktidara hem de iktidarın haksız uygulamasına seyirci kalan muhalefete ateş püskürdüler.

PEPE İSTİFA ET!
 
Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü’nün organize ettiği, Sür-Koop Su ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği’ne bağlı sivil inisiyatiflerin yer aldığı büyük eylemde Bodrum başta olmak üzere denize sahili bulunan ilçe ve beldelerden gelen yüzlerce balıkçı ellerinde dövizlerle hükümeti protesto ederken Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’yi de istifaya çağırdılar

İktidarın bir ‘zulüm hükümeti’ olduğunu ancak muhalefeti de kış uykusundaki bir ayıya benzeten eylemci balıkçılar 3 saat süren protestoları boyunca ağızlarındaki düdükler ve attıkları sloganlarla adeta Güllük Körfezi’ni inlettiler. 


 
ORMANLAR YAKILDI VİLLALAR YAPILDI
 
Körfez çevresindeki ormanların bilinçli bir biçimde yakıldığını ve yakılan orman alanlarına yüzlerce villa inşaatının yapıldığını söyleyen balıkçılar, “Çevre ve Orman Bakanlığı Balık çiftliklerinin denizi kirlettiğini iddia ediyor. Bilimsel olarak kanıtlanmıştırki denizde üretim yapan bizler böyle bir suçun ve iddianın muhatabı değiliz

Çünkü denizi kirletmediğimiz akademi dünyasınca ispatlanmıştır. Oysa gelin görünki, bu bölgede uzun zamandır faaliyet gösteren karanlık güçlerin yaktığı orman alanlarına yapılan villaların göstermelik olarak inşa ettikleri arıtma tesislerinin hiç biri çalışmamaktadır.
 
Yani balığın dışkısını bahane edenler kendi pisliklerinin denizi kirlettiğinden bihaber yaşamaktadırlar” dediler 


 
TÜRK ASKERİ BURAYA GİREMİYOR
 
“Özellikle Güllük’te İngilizler’in hakim olduğu özel bir yer var. İngilizler burada kendilerine ait müstakil bir kent kurup oturdukları yeri Türkler’e kapattılar. Yani bırakınız bizlerin buraya gelip gitmesini, Türk askerini bile buraya sokmuyorlar.
 
İnşa ettikleri villalarla burayı öyle bir müstakilleştirdilerki illegal yollarla sahip oldukları topraklar üzerine kurdukları kentten Türk bayrağını indirip İngiltere’nin bayrağını diktiler

Varın bundan sonrasını siz düşünün. Kim, Güllük’ün İngilizlere ait bu yerin Türkiye’ye ait olduğunu iddia edebilir?” diyen balıkçılar, “Bodrum’un hala Türkiye’nin bir parçası olduğunu iddia edenler kocaman bir yanılgı içindeler. Bodrum ve beldelerinin orman alanları önce planlı bir biçimde yakılıyor ardından yabancılara peşkeş çekiliyor, yabancılar buraya kendi kentlerini kurduktan sonra hakimiyeti altındaki yerlere bir gecede SİT kararı çıkartıyorlar.
 

Bundan da şu anlaşılıyor. Bodrum artık ders kitaplarında Türkiye’nin bir parçası gibi görülüyor oysa bu şirin ilçe ve beldeleri çoktan yabancıların hegemonyası altına girdi.” diye konuştular


 
ÇEVRECİ ÇETİNTAŞ’IN İSYANI
 
Sayıları 700’ü aşan genç, yaşlı, kadın erkek, çoluk çocuktan oluşan göstericiler adına bir basın açıklaması yapan Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Lideri Zafer Murat Çetintaş, “Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Orman Bakanı’nın katıldığı bir toplantıda kendisine bu bölge ile ilgili bir iki sorum oldu. Ben sorularımı uzun uzun sordum sormasına da Bakan Pepe kısa kısa da olsa cevap veremedi.

Çünkü sorular o kadar ağırdı ki, cevap veremeyen bakan Pepe suskunlukla geçen 5 dakikanın sonunda ancak ve ancak ‘Ben Bodrum ve çevresinde olan biteni bilmiyorum, haberim yok araştıracağım’ diyebildi. Oysa Bakan Pepe, burada olup biten herşeyi en başından beri biliyordu.
 
Gözümün içine baka baka doğruyu söylemedi. Ama olsun. Şurada seçimlerin yapılacağı tarihe kadar varlar, ondan sonra adaletin sağlanacağı yeni bir süreç başlıyor

Şu herkesçe bilinsinki; Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü bu ve buna benzer bütün illegalitenin takipçisi olup bir şekilde yapılan bu talanın hesabını soracaktır” dedi...
 
KİM BU RANTİYECİ GAZETECİ?
 
Binlerce balıkçıyı mağdur eden ‘çiftliklerin kaldırılmasına ilişkin kararın’ alınmasında Bodrum Bölgesi’nde görev yapan çıkar düşkünü bir gazetecinin ön ayak olduğuna dikkat çeken balıkçılar “Dört bir yandan satıldık ama bize en çok koyan, bizi en çok üzen bu bölgede sözümona Bodrum’un ve Bodrumlunun sesini duyurmakla görevli bir gazetecinin yaptıkları oldu.
 
Bu gazeteci, uzunca bir zamandır bu bölgede ekmeğinin derdindeki balıkçılarla uğraşıp onları sıkıntıya düşüren asılsız haberler yapıyor. Kendisi hakkında duyduklarımız bizi çok şaşırttı. Meğer adam rant çevrelerinin tetikçisiymiş.

Onlardan nemalanıp yaptığı mesnetsiz haberlerle bizi sor durumda bırakmak için görevlendirilmiş. Oysa aynı şahsı bağlı olduğu kurum başta olmak üzere herkes iyi bir gazeteci olarak tanıyor.
 
Evet doğru, arkadaşımız son derece iyi bir gazeteci. Çünkü devletin ve onun güdümündeki rantiyecilerin sesi oluyor. Bu olayların bu raddeye gelmesinde tek neden bu insandır. Onu ve temsil ettiği kurumu dava edeceğiz. Çünkü baştan beri bize burada çok büyük zararlar verdi” dediler
 
Güllük Körfezi’nde başlayan ve adeta bir isyanı andıran Balıkçı eylemi protestolar ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin yaptıkları açıklamalarla son buldu.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176