Balıkçılarda "Vira Bismillah" hazırlığı

1 Eylül'de başlayacak av sezonu öncesi balıkçılar, tekne ve motorlarını bakımdan geçirip, ağlarını onararak yeni sezon hazırlıklarını tamamladı.

Balıkçılarda

Ağlarını onaran balıkçılar 'vira bismillah' demeye hazırlanıyor

1 Eylül'de başlayacak av sezonu öncesi balıkçılar, tekne ve motorlarını bakımdan geçirip, ağlarını onararak yeni sezon hazırlıklarını tamamladı.
 
Yeni sezona umutlu giren Marmara ve Karadenizli balıkçılar, 'vira bismillah' diyecekleri günü sabırsızlıkla bekliyor. İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Güney , bu yıl hamsi, istavrit ve çinakopun; Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak ise palamutun bol olacağını anlatıyor.

İstanbul ve Karadeniz 'de balıkçılar, hummalı bir şekilde yeni sezona hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl umduklarını bulamayan balıkçılar, yeni av sezonundan oldukça umutlu. 'Bekir Çınar ' teknesinin kaptanı Ekrem Çınar , yeni sezon için günlerdir 'Menemet' denilen ağ onarımı ile uğraştıklarını anlatıyor. Bu sezonun kendileri için bereketli geçeceğini umduklarını söyleyen Çınar , 'Balığa çıkacağımız günü heyecanla bekliyoruz. Sezonun ilk günü 1 Eylül'de balık yakalamak için Boğaz ağzı, Rumeli Feneri açıkları, Silivri , Kumkapı önleri, Şile , Kefken , Rumeli Karaburun ve Anadolu Karaburun 'a gideceğiz. Allah mahcup etmesin.'' açıklamasında bulunuyor. İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Güney de, av yasağının 1 Eylül 'de sona ereceğini anımsatarak, trol ve gırgır olmak üzere 2 tür balık avcılığı yapıldığını bildirdi. Gırgır avcılığına ilişkin yasağın 1 Eylül 'de, trolle ilgili yasağın ise 15 Eylül 'de sona ereceğini ifade eden Güney, 'Bu sene hamsi, istavrit ve çinakop bol olacak. Bunun akabinde palamut, torik, lüfer de olacak.'' dedi.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak, bu sezon da palamutun bol olacağını söylüyor. Geçen sezon mevsim şartlarından dolayı yeterince avlanamadıklarını dile getiren Kıyak, 'Bu seneden çok umutluyuz.' diyor.

Fatih Yalçıner , Fahri Öztoprak ; Samsun , Trabzon

Zaman

YORUM EKLE
YORUMLAR
YEKTA  DUMAN
YEKTA DUMAN - 12 yıl Önce

Öncelikle bu av mevsimide tüm balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli olsun diyorum.

Ancak zaman zaman pek uyulmayan yasak ve kurallara riayet edilmesini temenni ediyorum.

Bilindiği gibi iç denizlerimizde:"KOYLAR ve KÖRFEZ"lerimizde AĞ avcılığı yasak.

Her şartlarda yasak!

Fakat ufak çaplı diyebileceğimiz balıkçı teknelerinin bu yasaklara fazlaca uymadığı gözlenmektedir.

Cezaya maruz kaldıkları halde...

Demekki ceza bağlayıcı değil!

Herşeyin parayla halledilemeyeceğini bilmemiz gerekir.

Balıklarla ilgili bilinen bir gerçek varki;açık denizlerden bazı vartaları atlatarak gelen balıkların,"KOYLARIMIZDA ve KÖRFEZ" lerimizde yani iç denizlerimizde dinlenme ve yuvalanma imkanları bulabildikleri.

Bu unsurlar göz önüne alınmış olmalı ki;av yasağı ve sonrasın da da bu yerlerde avlanmak yasaklanmıştır.

Ayrıca;OLTA balıkçılığını da HOBİ olarak sürdüren insanlarımızın haklarına da bir ölçüde bu yasaklara uymayan PROFESYONEL balıkçılarımız bu gibi yerlere ağlarını sererek gasp etmektedir.

Bu sezon ki;"VİRA BİSMİLLAH"ta bu yasaklara uyulması dileğimle...

Tüm balıkçılarımıza bol bereketler diliyorum.

sami öz
sami öz - 11 yıl Önce

daha cok bekleriz denizlerimizde balıkların bol ve bereketli olmasını. neden diyeceksiniz.arkadaşlar bizde bu teknoloji ve bizde bu balıkçı tekneleri olduktan sonra bizim denizlerimizde balıkçılığın ilerlemesi yani balık çeşitlerinin arması vede çoğalmasından ziyade hızla ve süratle eksılmesine sebeptir.aksini idda eden varsa herzaman konuşmaya hazırım.saygı ve sevgilerimle.ALLAH tüm balıkçı camiasını muvaffak eylesin. Sami ÖZ. öz kafes balıkçılık RİZE

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176