Balıkçı Teknelerine Elektronik İzleme

Türkiye’de ilk kez balık çiftliklerinin merkezden kontrolü sağlanacak, sistem kaçak avlananların yakalanmasını sağlayacak

Balıkçı Teknelerine Elektronik İzleme

Balıkçı ’elektronik’ izlenecek, kaçak avlanan anında yakalanacak

Proje kapsamında balık çiftliklerine yerleştirilecek elektronik algılayıcılar yoluyla, fiziksel, kimyasal ve biyolojik veriler derlenecek. İlk kez, veri iletim birimi aracılığıyla GSM altyapısı kullanılıp, merkeze iletilecek. Tarım Bakanı Mehdi Eker, usulsüz avcılıkla mücadelede "uzaktan algılama" yoluyla balıkçı teknelerinin izlenmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Eker, "1 Temmuz 2009’dan itibaren balıkçılık üretimimizin önemli kısmını gerçekleştiren 15 metre ve üzerindeki balıkçı tekneleri, bu sistem aracılığıyla izlenebiliyor olacak. Otuz balıkçı barınağı inşa edilmiş bu yerlerde personel istihdam edilerek balıkçılık faaliyetleri takip edilmeye başlanmıştır" dedi.

ÇİFTLİKLERE UZAKTAN İZLEME: Tarım Bakanlığı yetkilileri, balık çiftliklerinin ekosisteme etkilerini takip için İzmir, Ordu ve Trabzon’da pilot proje başlatıldığını bildirdiler. Yetkililer, daha sonra Ankara’da kurulacak sistemle, Türkiye’de ilk kez balık çiftliklerinin merkezden kontrolünün sağlanacağını belirtti. Proje süresince su sıcaklığı, tuzluluk, PH, oksijen, azot, nitrat, karbon, klorofil A gibi fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametrelerle veri bankası oluşturulacak. Böylece, deniz çiftliklerinin çevreye etkileri belirlenecek. Bakanlık, daha önce, Muğla yöresinde balık çiftliklerinin yol açtığı kirliliğin uzaktan algılama yöntemi ile takibi için proje uygulamıştı.

BALIK ÇİFTLİKLERİNE YENİ ALANLAR: Denizlerdeki balık çiftliklerinin, ilgili bütün kurumların mutabık kalacağı alanlarda üretim yapmasını sağlamak üzere çalışma yaptıklarını kaydeden Eker, bu kapsamda, balık çiftlikleri için Aydın, İzmir ve Muğla’da yapılan çalışmalar sonucunda yeni alanlar tespit edildiğini bildirdi. Mehdi Eker, Muğla’daki 139 balık çiftliği sayısının 85’e düşürüldüğünü belirtti. Eker, "Çevresel etki değerlendirmesi sürecinin tamamlanmasından sonra çiftlikler yeni yerlerine taşınacaklardır. Bu alanlar, kıyıya en az 0.6 deniz mili uzaklıkta, derinliğin en az 30 metre ve akıntı hızının da en az 0.1 metre saniye olduğu alanlardır" dedi.

Hürriyet

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal Emiroğlu
Bilal Emiroğlu - 3 yıl Önce

Bravo diyorum Tarım Bakanlığı'na, böyle bir şeyi düşünüp, kaynak ayırıp, hayata geçirebilmek, ancak denizcilikte koordinasyon problemi olmayan, teknolojide çağ atlamış, kaynak sıkıntısı yaşamayan, bizim gibi bir ülkeye nasip olabilirdi...
İstanbul Teknik Üniversitesi- İnşaat Fakültesi'nde, yakın sayılabilecek zaman önce, en üst düzey okul yöneticiliğine çıkabilmiş bir akademisyenin, Sanayi Bakanlığı'ndan destek alarak tasarladığı proje de beni aynı oranda etkilemişti. Bu hocamız benzeri şekilde, boğazlarımızdan geçen gemilere bir GPS cihazı ve bir bilgisayar vermeyi, boğaz geçişindeki GPS verilerini kaydeden bu cihazların boğaz çıkışında toplanmasını önerdiği projesi ile destek almış; bu verilere dayanarak yeni bilimsel çalışmaların yapılabileceği öngörüsünde bulunmuştu.
Her ne kadar AIS- OTAS denilen bir cihaz senelerdir kullanımda idi ise de, bir Türk akademisyenin bunu düşünebilmesi, göz yaşartıcı bir başarı.
(Not: bilgisayarların gemilere nasıl verileceği ve nasıl geri top...

Bilal Emiroğlu
Bilal Emiroğlu - 3 yıl Önce

lanacağı sorununu bu akademisyenimiz, "o başka bir proje konusu" diyerek- göz ardı etmemiş, bakanlıktan alınabilecek müteakip desteklere kapıyı kapatmamış)
Tarım Bakanlığı da, bu kalitedeki bir projeyi destekleyerek, bütçesini ne derecede verimli kullanabildiğine işaret eden bir olağanüstü çalışmaya imza atmış...
Böylece gemilerden pozisyon ve kimlik gibi verileri alarak işleyen, takip ve kontrol amaçlı , ulusal (beşinci zannediyorum) sistemi daha kurmuş, balıkçı denizcilerimize bir cihaz daha taşıma zorunluluğu getirmiş olacağız. Gemileri izleme sistemi kurmak konusunda, henüz bu konuya el atmamış diğer bakanlıklara/ kurumlara da örnek olacağını zannettiğim bu projeyi akıl edebilmeleri, Tarım Bakanlığı'na güven düzeyimi perçinlemiş oldu.

Bilal Emiroğlu
Bilal Emiroğlu - 3 yıl Önce

http://www.tarim.gov.tr/Haber/961/Balikci-Gemilerini-Izleme-Sistemi-Hayata-Geciyor

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176