Balıkçı Bereketli Bir Sezon Bekliyor

Sagun, su ürünleri av yasağının kalktığı ilk günün hasadını dikkate alarak, sezonun bereketli geçeceğini bildirdi.

Balıkçı Bereketli Bir Sezon Bekliyor
Balıkçı bereketli bir sezon bekliyor

Sagun, su ürünleri av yasağının kalktığı ilk günün hasadını dikkate alarak, sezonun bereketli geçeceğini bildirdi.
 
İSTANBUL - Balık av sezonu "Vira Bismillah" nidalarıyla açıldı. Avın ilk saatinde ağlara takılan torik, palamut ve istavrit balıkçının yüzünü güldürdü. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, ilk günün hasadını dikkate alarak sezonun bereketli geçeceğini belirtti. Sagun, Türk balıkçılık sektörünün, rakipleri tarafından gıpta ile bakılan bir sektör haline geldiğini vurguladı. 

Balık sezonu, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği av etkinliğiyle açıldı. Birlik Başkanı Ahmet Tuncay Sagun yaptığı yazılı açıklamada dünyada, 25 milyon tonu yetiştiricilikle olmak üzere, toplam 110 milyon ton civarında su ürünleri üretimi yapıldığına dikkat çekti. Türk balıkçılık sektörünün ise geçen yıl 700 bin tonluk üretim rakamına ulaştığını vurgulayan Sagun, bu üretimin 200 bin tonu balık çiftliklerinde yetiştiricilik yoluyla gerçekleştirildiğini bildirdi. Bu yılın daha bereketli geçmesi bekleniyor. 

İhracat artışı yüzde 17

Türk karasularında en çok hamsi, çaça, sardalya, istavrit ve palamut gibi balık türlerinin avlandığına dikkat çeken Ahmet Tuncay Sagun, yetiştirilen balıkların ise alabalık, levrek ve çupra olduğunu kaydetti.
 
Türk balıkçılık sektörünün 2011 yılında 1 milyar 418 milyon dolar, 2012 yılında ise yüzde 17’lik bir artış ile 1 milyar 665 milyon dolarlık ihracata ulaştığını aktaran Sagun, bu yıl da benzer şekilde büyüme beklenmesiyle uluslararası pazarlarda rakip konumundaki ülkelerin Türkiye’ye gıpta ile baktıklarını ifade etti. 

"Geçim kaynağımıza ihanet edemeyiz"

Sagun, 2013 yılında da hedefleri olan 1 milyar 850 milyon dolarlık ihracat rakamını sektörün başarılı çalışmaları ile yakalayacaklarını bildirdi. 2023 yılı için koyulan 2.5 milyar dolarlık hedefine çok önceden ulaşacaklarını dile getiren Sagun, şunları kaydetti: 
 
"Türk özel sektörü; sahip olduğu bilgi birikimi ve teknik alt yapısıyla rakipleri karşısında etkin bir konuma ulaştı. Küresel anlamda, uluslararası piyasalarda sektörün önemli aktörlerinden biri olduğumuza inanıyorum. Sektörümüzün; ülke ekonomisine, istihdamına, üretimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum." 
Bazı balık türlerinin yok olmamasına yönelik korumacılığa da karşı olmadıklarını vurgulayan Sagun, "Balıkçılık bizim geçim kaynağımız, ihanet edemeyiz" dedi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
ERTANDEMİRKOL
ERTANDEMİRKOL - 5 yıl Önce

YILLARDIR BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE DENİZLERİMİDEKİ CANLILARI KATLEDEN; YARININI DÜŞÜNMEDEN KULAKTAN DOLMA YANLIŞ BİLGİLERLE AV YAPTIGINI ZANNEDEREK GELECEĞİNİ YOK EDEN BU ŞAHISLAR DAHA ÇOOOOK BEKLERLER BEREKETLİ BİR AV SEZONUNU....SİZ ÜÇ AYDA KÖR GÖZ AĞLARLA DENİZDE NE VAR NE YOK SİLİN SÜPÜRÜN SONRADA BEREKETLİ BİR AV SEZONU BEKLEYİN...YAĞMUR MU BU?? GÖKTEN Mİ DÜŞÜYOR??? BALIK TEZGAHLARI ÇİNEKOP DOLU HEMDE YAPRAK ÇİNEKOP!!!!! HANİ TUTMAYACAKTINIZ???HA Nİ SATMAYACAKTINIZ???15 CM LİK BAKALYAROLAR TEZGAHTA, ADALARIN ARKASINDAN , TAZECİK,TROLDEN DÜN GECE ÇIKTI!!!!!!İNANMIYOR SANIZ GELİN GÖSTEREYİM KINALI ADA VE BURGAZ ADA ARKASINDA GÜPEGÜNDÜZ NASIL TROL ÇEKTİKLERİNİ...MARMA RA SINIRLARI İÇİNDE TROL YASAK DEĞİLMİİİİ??????

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190