Balık Yavruları Denizle Buluştu

İzmir’in en güzel sahil kasabalarından biri olan Mordoğan geçtiğimiz hafta sonu tarihi bir olaya ev sahipliği yaptı.

Balık Yavruları Denizle Buluştu

Büyük BULUŞMA

Akdeniz balıklarını üstün kalitede tüketiciye sunmasıyla ünlenen Ege’nin en büyük Kültür Balığı yetiştiricisi Akuvatur, soyu tükenmeye yüz tutan deniz canlılarını özel tesislerde üretip onları yeniden denizle buluşturuyor.

MARDOĞAN – İzmir’in en güzel sahil kasabalarından biri olan Mordoğan geçtiğimiz hafta sonu tarihi bir olaya ev sahipliği yaptı.

Bilinçsiz avlanma sonucu nesli tükenişe geçen Eşkine başta olmak üzere 1500 sinarit, sargoz, sivriburun, karagöz ve çipura yavrusunu 3 yıllık zorlu bir çalışmanın ardından denizle buluşturan Akuvatur önemli bir hizmete imza attı.

Bilinçsiz avlanma sonucu türleri yok olma sınırına dayanan Eşkine ve diğer türlere ait 1500 yavrunun denizle buluşmaları sırasında Mordoğan halkının etkinliğe ilgisi büyüktü. Özellikle balık yavrularının bulundukları tanklardan özel borular yardımıyla denize bırakılmaları sırasında 10. Yıl marşının çalınması ve söylenmesi şölenin en ilgi çeken bölümü oldu.

Mordoğanlılar’ın çoluk çocuk hep bir ağızdan seslendirdikleri marş eşliğinde denize bırakılan yavru balıklar yaşadıkları birkaç dakikalık şokun sonrasında engin sulara kulaç açtılar.

DENİZ İÇİNDE ÖDÜL TÖRENİ

Soyu tükenmekte olan Eşkine’nin yeniden üretilmesinde büyük emek veren Akuvatur yöneticilerinden Tanju Akkaya’ya önce tören alanında, daha sonra balıkların büyük buluşması sırasında deniz içinde birer teşekkür belgesi verildi.

Tören de bir konuşma yapan ve şölen için İstanbul’dan Mordoğan’a gelen Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş şirket yöneticilerini kutlayarak, “Bugün burada bir tarih yazdınız” dedi.

Doğa Savaşçıları tarafından teşekkür belgesinin yanında bir de madalya ile ödüllendirilen Akkaya etkinlik sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi, “İnsanoğlu olarak bugüne kadar hep biz denizden aldık. Bundan sonra biz denize vereceğiz. Bu çalışmamız diğer Kültür Balıkçılarına da örnek olsun” dedi

Akuvatur tesis yöneticilerinden Hasan Kahya da önümüzdeki ay İzmir Karaburun’da da buna benzer bir etkinlik düzenleyeceklerini belirterek, “Denize hizmetimiz Mordoğan’da yaptıklarımızla sınırlı kalmayacak. Ürettiğimiz balık türlerimizi sıklıkla denizle buluşturacak ve denize olan borcumuzu layıkıyla ödeyeceğiz” dedi.

Yerel idarecilerinde hazır bulundukları tören, beldenin birbirinden güzel çocuklarının sergiledikleri renkli gösterilerle son buldu.


DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
BARIŞ GÖRGÜÇ
BARIŞ GÖRGÜÇ - 12 yıl Önce

İşte İzmir gibi deniz sevdalısı bir şehre yakışan davranış.

Sırada bilinçsiz avlanma ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için dayanışma içinde olmak var.BARIŞ GÖRGÜÇ

ADEM ÇOLAK
ADEM ÇOLAK - 12 yıl Önce

ZATEN VERDİKLERİ YAVRU BALIK ÜRETİMİ HİZMETİ BAŞLI BAŞINA DOĞAYI KORUYAN BİR HİZMETTİR. ESKİDEN DOĞADAN BALIK YAVRULARI YAKALANIRKEN ARTIK HİÇ BİR İŞLETME DOADAN BALIK YAKALMAMAKTADIR.

BU FALİYET BUNU GÖRMEYENLERE ANLATMAK İÇİN ÇOK ETKİLİ BİR HAREKET OLMUŞTUR.

TEBRİK EDİYORUM. DİĞER ÜRETİCİLERE DE ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUM.ADEM ÇOLAK

ilker zeki kurtoğlu
ilker zeki kurtoğlu - 12 yıl Önce

AKUVATUR yetkililerini ve bu konuya ilgi gösteren kişi, kurum ve kuruluşları tebrik ediyorum. Ancak, doğaya balık bırakma ifadesi oldukça hassas bir davranıştır. Sadece bu aktivite için değil de ülkemizin tüm su kaynaklarını düşünerek yorum eklemek gereği hissettim. Aktivite içerisinde herhangi bir sucul ekosistem üzerine çalışan akademikkuruluş ve kişinin ismini okuyamadım. Bu tip doğayı zenginleştirme çalışmaları gibi ekosisteme insan eli modernizasyonları iyi planlanmalı ve geri dönüşümsüz problemler neden olunmaması gerekir. Kerevit, sudak, yayın, aynalı sazan ve benzeri balıklandırma çalışmalarında mevcut ekosistemin nasıl bir değişimi de beraberinde getirdiği ortadadır. Bu nevi zararları tekrarlamamak için, bilhassa balıklandırma çalışmlarında, hangi tür canlı olursa olsun bir doğabilimci akademik kurum veya kuruluşlarla konu irdelenerek uygulamaya geçilirse daha bilimsel olacaktır.

Tekrar AKUVATUR yetkililerini tebrik eder, saygılar sunarım.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190