Balık dibe kaçtı, fiyatı tavan yaptı

İstanbul Kumkapı’daki balıkçı tezgâhlarında fiyatlar cep yakıyor. Geçen hafta kilosu 5 liraya kadar düşen hamsinin kilosu 15 liraya, 25 liradan satılan lüferin tanesi 40

Balık dibe kaçtı, fiyatı tavan yaptı

Balık dibe kaçtı, fiyatı tavan yaptı

İstanbul Kumkapı’daki balıkçı tezgâhlarında fiyatlar cep yakıyor. Geçen hafta kilosu 5 liraya kadar düşen hamsinin kilosu 15 liraya, 25 liradan satılan lüferin tanesi 40 liraya çıktı.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, balıkları suyun daha soğuk olduğu deniz dibine çekti. Buna bağlı olarak avlanan balık miktarı artınca balık fiyatları pahalandı. Balık tutmak için denize açılan teknelerin çoğu boş dönüyor. Hal böyle olunca balık halinde hem balık çeşidi azaldı hem de fiyatlar tavan yaptı. Yaklaşık 10 gün önce kilosu 5 liraya kadar düşen hamsinin kilosu tezgâhta 15 liraya kadar çıktı. Balıkçılar, fiyat artışının satışları düşürdüğünü ifade ediyor. Balık, kış aylarında en çok tüketilen gıdaların başında geliyor. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte fiyatı düşen balık, aynı zamanda lezzetleniyor. Ancak bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, balığın da fiyatını artırdı. Su yüzeyinin sıcak olması nedeniyle balıklar daha serin dip sulara çekildi.

Balık tutmak için denize açılan balıkçılar, elleri boş döndü.

Fiyatların yüksekliğinden şikâyet eden balık satıcıları, halde hem fiyatların yüksekliğinden hem de çeşit azlığından yakınıyor. İstanbul Kumkapı’daki balıkçı tezgâhlarında fiyatlar cep yakıyor. Öyle ki geçen hafta kilosu 5 liraya kadar düşen hamsinin kilosu 15 liraya, tanesi 25 liradan satılan lüferin tanesi 40 liraya çıktı. Balık satışlarının bir hafta öncesine göre çok düştüğünü söyleyen tezgâh sahibi Hüseyin Kaçar, “Daha önce fiyat düşüktü ve insanlar ucuza balık alıyordu. Biz de sürümden kazanıyorduk. Ancak son 10 gündür havalar sıcak gitti, balık dibe çekildi. Tekneler denizden boş dönüyor. Halde fiyatlar 3 katına çıktı.” dedi.

Önümüzdeki günler için Meteoroloji’nin yapmış olduğu ‘yağış ve soğuklar geliyor’ uyarısı balıkçılar için sevindirici. Ancak balıkçı Çetin Cam, sert hava muhalefeti olması durumunda da yine denize açılan tekne sayısının azalacağını söyledi. Cam, “Bu hafta itibarıyla havalar soğuyacak ve yağış gelecek deniliyor. Eğer hava çok sert olursa bu sefer de denize açılan tekne sayısı az olacak.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ERTANDEMİRKOL
ERTANDEMİRKOL - 5 yıl Önce

Malesef bugüne kadar okuduğum haberlerin çoğunda aslı astarı olmayan yorumlar, açıklamalar görüyorum...Bu yazıda da olduğu gibi.

Neymiş efendim su sıcakmış da balık derine kaçmış....Bu ayda ben kendimi bildim bileli kıyıdan su üstü takımları ile sarıkanat-lüfer; istavrit,zargana,kef al avlıyorum...İstanbul Boğazında X yerlerde ışık alan bölgeleri gözlemlerseniz çinekop-sarıkanatlar ın nekadar aktif bir şekilde yem aradığını; istavritlerin de kıyı duvarının dibinde yem olmaktan kurtulmaya çalıştığını göreceksiniz...Yani balık derine kaçmadı!!!!! BALIK YİNE GIRGIRLAR TARAFINDAN ÇABUCAK KATLEDİLDİ-BİTİRİLDİ !!!!UYANIN ARTIK....Kıyılardan olta ile avlanılan İMARİT BALIĞI NEREDE???İĞNE KIRAN BALTABAŞKARAGÖZLERE NE OLDU...KİLOLUK ADABEYLERİ,USKUMRU,K OLYOZ,İSTRANGİLOZ; PEKİ YA İSPARİLERE NE OLDU???

NEREDEYS E RENGİNİ BİLE UNUTTUĞUMUZ BU BALIKLARA NE OLDU??? AAAA EVET HAKLISINIZ DERİNE KAÇTI HEPSİ BİRDAHA YÜZEYE ÇIKMAMAK ÜZERE DERİNE KAÇTI....GIRGIR AĞLARININ, TROL AĞLARININ,UZATMALARI N,DALYANLARIN DERİNİNE KAÇTI....BİTTİLER ONLAR VE ARTIK OLMAYACAKLAR KİMSEYİ KANDIRMAYA ÇALIŞMAYIN....

saban kutlu
saban kutlu - 5 yıl Önce

avlanan balık miktarı azalınca olması gerekir

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190