Avcılıktan çıkarılan balıkçı gemilerine destek geliyor

Giresun il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla balıkçı gemisini avcılıktan çıkarana destek verecek.

Avcılıktan çıkarılan balıkçı gemilerine destek geliyor
Avcılıktan çıkarılan balıkçı gemilerine destek geliyor

Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemisini kendi isteği ile avcılıktan çıkaran gemi sahiplerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destek verilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Balıkçı Gemi̇si̇ni̇ Avcılıktan Çıkaranlara Yapılacak Destekleme Tebli̇ği̇" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile denizlerde stokların korunması, av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemisini kendi isteği ile avcılıktan çıkaran gemi sahiplerine yapılacak desteklemeye ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Denizlerde avcılık faaliyetlerinde bulunmak üzere Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış ve ruhsat tezkeresi halen geçerli olan 10 metre ve üzerinde boy uzunluğuna sahip ve Su Ürünleri Bilgi Sistemi'ne (SUBİS) kayıtlı gemiler destekleme kapsamına alındı.

İç sularda faaliyet gösteren gemiler, yardımcı gemiler ile boy uzunluğu on metreden küçük gemiler destekleme kapsamı dışında tutuldu.

Kesinleşen müracaat listesine göre hesaplanan destekleme ödemesi miktarı toplamının, ayrılan ödenek miktarından fazla olması halinde 46 metre ve üzerindeki gemilere öncelik tanınacak. Destekleme kapsamına alınacak diğer balıkçı gemileri kesinleşen liste içerisinden noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek. Kura çekimine öngörülen ödenek miktarına ulaşılıncaya kadar devam edilecek.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 08:44
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176