10 Balık Neslini Bitirdiler

Denizlerde canlı neslinin tükenmesine neden olan kaçak trol tekne sayısı 5 yılda 2 kat artarak 3 bin’e ulaştı.

10 Balık Neslini Bitirdiler

Denizlerde canlı neslinin tükenmesine neden olan kaçak trol tekne sayısı 5 yılda 2 kat artarak 3 bin’e ulaştı. Birçok balık çeşidinin sonu olan trollerin 10 yılda 10 nesli tüketeceği tahmin ediliyor.

Trolle kaçak avlanma yapan balıkçı teknelerinin sayısı son 5 yılda 2 kat artış göstererek 3 bin’e ulaştı. Resmi kayıtlara göre 543 adet görünmesine rağmen kayıtdışı ve kaçak yolla avlanma yapan ve denizlerde birçok balık türünün yok olmasına neden olan bu avlanma türü, her geçen gün daha da yaygınlaşarak büyüyor. Marmara’nın tamamında yasak olan, Ege, Karadeniz ve Akdeniz’in belli bölgelerinde belli tarihlerde izin verilen trol balıkçılığı en fazla Karadeniz’de yapılıyor.

Yakalanan ürünün %60’ı atılıyor

Son 10 yılda özellikle Marmara’da mercan, hani, pisi, kalkan ve ıstakoz neslinin tükenmesine neden olan kaçak trol balıkçılığı şartların böyle devam ettiği düşünülürse önümüz 10 yılda Türkiye genelindeki 10 balık türünün yok olmasına neden olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin bütün kıyılarında yasak zamanda, yasak alanda ve trol ruhsatı olmadan çalışan birçok tekne olduğunu belirten Greenpeace yetkilileri, balık neslini katleden trol balıkçılığının deniz çayırı, sünger, mercan ve balık yuvalarını yok ettiğini ve avlanan mahsulün yüzde 60’ının istenmeyen ürün olması sebebiyle atıldığını ifade ettiler. Trol avcılığı sistemi hakkında bilgi veren Greenpeace yetkilileri, dip ve orta su balıkçılığında kullanılan bu sistemin eskiden sandallarla yapıldığını şimdi ise gırgır motorlarıyla gerçekleştirildiğini söylediler. Yetkililer “Trol avcılığı, özellikle dip trolü, deniz dip yapısı doğrudan etkileyebilen bir yöntemdir ve şöyle işler; Kullanılan ağın ağırlık vasıtası ile deniz dip tabanına inmesi ve bir yandan tekne ilerlerken bir yandan da ağın iki tarafında kapı denilen tahta ve demirden oluşan kapaklar ile de hem ağı belli bir formda tutan hem de önüne çıkan ne varsa ağın içine girmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde deniz dip habitatı tamamen zarar gördüğü gibi, balık seçiciliği yoktur. Bu kapıların önüne çıkan ne varsa yerinden sökülür. Bu da yaşamsal habitatların yok edilmesi demektir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 8 yıl Önce

Başta Karadeniz olmak üzere denizlerimizde balık neslini tüketen troller değil, denizlere akan nehirlerin ,ırmakların, çayların, derelerin ve kanalizasyonların getirdiği kimyasallardır. Trolün kimyasalların yanında lafı bile olmaz. Bazı kaynaklara göre trol denizin dibini kazıdığından, dibi tarla gibi sürdüğünden dipten çıkan gidalarla, yemlerle balıkların beslenmesine bile yardımcı olmaktadır. Ayrıca trol belirli derinliklerde yapılabildiğinden bunun dışında kalan yerlerde üreyen balığa zararı olmaz tabii kimyasallar bırakırsa. Balıkçı uzmanları kimyasalların balık neslini ortadan kaldırdığı ve kaldıracağı hususunda bilimsel yayaınlar yaparken hala balık neslinin tükenmesini troller üstüne atmak hedef şaşaırtmaktan başka bir şey değildir. Çünkü yetkililer, ilgililer kimyasalları önleyemediğinden işi trollcülerin üstüne yıkarak kurtulmaya çalışmaktadılar. Allah günahlarımızı affetsin. wwww.refikakdogan.com

tarık emir
tarık emir - 8 yıl Önce

resimdeki tekne trol teknesi değil, gırgır teknesidir. Deniz haber neden sürekli hatalı ilan veriyor anlamadım, denizden anlayan insanların kurduğu denizhaber.com' a yakışmayan bir durum. Sürekli takip ettiğim bu sitede bu tür durumlarla karşılaşmak istemiyorum artık!...

- 8 yıl Önce

sayın kaptanım ben geçimini olta balıkçılığıyla sağlayan biriyim 45 senedir denizlerde balıkçılık yapıp nafakamı cıkartıyorum şu anda balık nesli kaybolduğu gibi olanlarında miktarı azalmıştır trolla avcılık sizin bildiğiniz gibi nizami yapılmamaktadır türkiye sularında marmara ve boğazda yasak olmasına karşı hala yüzlerce tekne kaçak trol avcılığı yapmaktadır yasak olmayan yerlerde bile kıyı sularına girip avlanan tekneler var bunların kontrolu tam yapılmadığından raharca kaçak avlanabiliyorlar üstelik devlet bu teknelere ucuz mazot kolaylığıda sağlamaktadır sizin dediğiniz gibi kirlenme ve diğer faktörlerde balık neslinin azalmasına sebep oluyor ama kontrolların ve cezaların arttırılması hatta orman kanunu maddelerinin uygulanarak önlenmesi lazımdır teşekkürler balıkçı recep alan

- 8 yıl Önce

DERSİMİZ KİMYA

Ozan Solmaz
Ozan Solmaz - 8 yıl Önce

av yasagı va yasagı denılıyor kım uyuyor

av yasagı varken hıc hale gıttınızmı

bu av yasagı varken bu balıklar nereden gelıyor

adamlar avlanıyor bır sekılde.

ama bılmıyorlar yedıklerı kapa pislıyorlar

sonrada balık bulamayınca yunusları suc atmaya baslıyorlar. kendılerıne bakacaklarına.

Sn refik bey her seferınde aynı cumlelerı kullanıyorsunuz

artık bu işle ole eskısı gıbı deıl

ıstanbulda denıze akan onlarca pis kanal vardı buyuk coklugu kapandı. bunları cok ıyı sekılde gozlemlıyorum.

sızın sanırım balıkcılıkla pek bır bılgınız yok yada trolunuzmu var bılemıyorum. trollerın bence bır avlanma seklıne bır bakın ve elınıde ınternet var arastırın derım. bızım balıkcılarınız sız zannedıyormusunuz yasal avlanma sınırına uyuyor. gozlerımızle sahıt oluyoruz gırgır teknelerı utanmasalar adanın uzerıne aglarını atacaklar.

marmarada 2 sene 2 seneyı gectım 1 sene ıcıne dısına av yasagı getırsınler gorun bakın nasıl bır balık patlaması yasanacak. dunyada tum ulkelerın balıkcılarında yasak olan yuksek sonarların alayı bızım balıkcılarımzda var adamlar balıgın cınsınden tutun boyutuna adedıne kadar tespıt edıyor balıgı komple kuruturcasına sugursuz cana avlıyorlar. balıgı canakkale gırınsınde kıstır karadenız cıkısında kıstır neymıs bu balıklar yumurtlıcakda balık olucak. balıklara goc zamanlarında hıc sans tanınmıyor kesınlıkle. av sezonu acılınca ıstanbulda sahılde bır dolasın kıyıdan 50 m oda daha kısa mesafede hadı neyse 50 yazıım dedım gırgırları cevırıyorlar bunlarıon yasal avlanma mesafelerıne bır arastırın.

malesef ülkemız balıkcıları ac gozlu ve sugursuzcana avlandıkca bı yere cvarılmaz

Balıkçı
Balıkçı - 8 yıl Önce

Sayın Refik Akdoğan,

Lütfen yorumlarınızı bilgiye, araştırma sonuçlarına dayandırarak yapın. Devamlı olarak her trol haberinde yanlış yorum yaparak konuyu sulandırıyorsunuz. Bırakın uzmanlar konuşsun. Balıkçılık sizin konunuz mu ? Anlamadığınız şey yok !

Herşeye hemen atlayıp ulu orta yorum yazıyorsunuz, buda size yakışmıyor. Herşeyde olduğu gibi ülkemiz sularında trol yasalara uygun YAPILMIYOR. Bunu artık öğrenin lütfen.

tonton reis
tonton reis - 8 yıl Önce

bugün gelinen noktanın ahlaki ve hukuki sonucunu sorguluyorsanız vicdani ölçülerini kime ve neye göre belirliyorsunuz bir tarafta balık bitti diye feryat ediliyor bir taraftan balık tüketimi teşvik ediliyor ,keza balıkçı açısından bakarsak onların işi balığı tutmaktır ve bunun için gerekli birikim ve tehcizat ve donanım yasal denetim altındadır av zamanları ve bölgeleri mevzuatlarla belirlenmiş ve ruhsatlandırılmış durumdadır, büyüğünden küçüğüne kadar resmi denetim organları tarafından takip edilmekte av esnasında denetlemelere tabi tutulmaktadır uygun donanım ve şartlara uymuyanlar cezai sonuçlara muhatap olmaktadır,öbür taraftan denetim altında olmayan balıkçılık faliyetleri resmi denetimin yetersizliğinin ve kayıt dışı ticari faliyetlerin takipçisi tarım bakanlığı su ürünleri ve sahil güvenliğin sorumluluğundadır söz konusu olan gündem kamu yararını gözetmekse meşru av yapan balıkçı zaten zarardadır baskı altındadır eh buda korsan avcıya fırsat veriyor onuda devlet takip etsin .

şu eksiktir hertürlü balıkçılık av sahaları ve yöntemleri boy ve derinlik olarak sınırlandırılıp rekabetin önüne geçilmelidir bugün yasal av ancak balıkçılığı meslek edinen yaşam şekli olan balıkçının denizlere hakim olmasıyla mümkündür eline oltayı alan konuşmasın balıkçılığın ve balıkçının üstüne oynanan oyunları biraz araştırın, kirli elleriyle kalem tutanlar hakkımızda kara yazı yazdılar, zaten kara idi bizim bahtımız hepimizi günahlara yazdılar,eh bizde bu örgütsüzlük varken daha çoook sırtımizdan asakları besleriz kimsede bizi adam yerine koymaz ey denizin asaletinin temsilcileriBİNLERCE İNSANIN helal EKMEĞİNİ DÜŞÜNEN reisler konuşsanıza Deniz haber burda T.T.REİS

Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 8 yıl Önce

Sayın Balıkçı, herşeye uluorta atılmıyorum, bir zamanlar balıkçı gemisi kaptanlığı yaptığımödan o zamanlar balıkçılığımızı inceleme olanağı buldum. İlgim hala devam etmektedir. Balıkçılığımızı öldürenin kimyasal atıklar olduğunu bilimadamları söylediğinden ben de onların dediklerini tekrarlıyorum. Denizcilik konularında ilk kitabımı 1955 yılında, ilk makalemi de 1955 yılında yayınladığımdan denizcilik konularıyla hala yakından ilgilenmekte ve yarumlar yapmaktayım. Yorum yapmak için yorum yapmıyorum. Yorum yapanın ve yazanın az olduğu ülkemizde biraz da gençleri teşvik etmek için yazı yazıyor ve yorum yapıyorum. Onlara sorunlarımızı halletmek bana mı kaldı, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dememeleri için yorum yapıyorum. Onlar bana maydonoz, nane olmamam için uyarı yapıyorlarsa da ben aldırmıyor mesleğime ve vatanıma karşı görevim devam ediyor düşüncesiyle yorumlarıma devam ediyorum. Allah'a emanet olun. www.refikakdogan.com


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176