Çeşme’de 59 sığınmacı yakalandı

İzmir’in Çeşme ilçesinden Yunanistan’ın Sakız Adası’na yasa dışı yollarla kaçmaya çalışan 59 sığınmacı, Sahil Güvenlik engeline takıldı.Edinilen bilgiye göre, Çeşme Körfezi’nde devriye görevi yapan TCSG 4 Sahil Güvenlik...

Çeşme’de 59 sığınmacı yakalandı

İzmir’in Çeşme ilçesinden Yunanistan’ın Sakız Adası’na yasa dışı yollarla kaçmaya çalışan 59 sığınmacı, Sahil Güvenlik engeline takıldı.

Edinilen bilgiye göre, Çeşme Körfezi’nde devriye görevi yapan TCSG 4 Sahil Güvenlik botu, saat 06.30 sıralarında, Uç Burun açıklarında bir şişme bot belirledi. Sahil Güvenlik ekipleri, şişme bota müdahale ederek durdurdu. Aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu Suriye uyruklu sığınmacılar, Çeşme İskelesi’ne getirildi. Sahil Güvenlik ekipleri sığınmacılara bisküvi ve meyve suyu dağıtarak ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. Sığınmacıların can yeleklerine de imha edilmek üzere el konuldu.

Sığınmacıların arasında bulunan 2 aylık Ali Hüseyin bebek ve 3 aylık Ahmet bebek dikkat çekerken, Aslan Abdülaziz’in açıklamaları da yürekleri burktu. Abdülaziz, Türkiye’ye bir ay kadar önce geldiğini belirterek, Almanya’ya kaçmak için yol arayışına girdiğini anlattı. İzmir’in Basmane semtinde insan kaçakçılarıyla bağlantı kuran Abdülaziz, yurt dışına kaçabilmek için 500 Dolar ödediğini belirtti. Diğer göçmenlerle birlikte Çeşme’ye getirildiğini söyleyen Abdülaziz, şişme botla denize açıldıklarını, ancak kısa süre sonra Sahil Güvenlik tarafından yakalandıklarını ifade etti. Ailesinin 2 yıl önce Almanya’ya gittiğini de anlatan Abdülaziz, savaştan kaçtığını, amacının eşi ve çocuğuyla birlikte Almanya’daki ailesinin yanına gitmek ve orada yeni bir hayata başlamak olduğunu söyledi.

Sığınmacıların, işlemlerinin tamamlanmasının ardından İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gönderileceği öğrenildi.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176