DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞİ | Reklamveren Girişi | Sitede 154 kişi var..| 30/03/2015 7:23:37
Nükleer santral nereye kurulacak


Nükleer santral nereye kurulacak

image-1

Takvim gazetesinin haberine göre, aylardır tartışılan nükleer santrallerin nerelerde ve hangi kriterler göz önüne alınarak yapılacağı açıklandı.

Nükleer santral nereye kurulacak

Takvim gazetesinin haberine göre, aylardır tartışılan nükleer santrallerin nerelerde ve hangi kriterler göz önüne alınarak yapılacağı açıklandı.

Nükleer santrallar nerelere kurulacak, bununla ilgili araştırmalar yapıldı. İşte herkesten gizlenen nükleer santral kurulacak yerler.

Ankara-Nallıhan (Sarıyar Barajı yanında)
Beyşehir-Seydişehir
Akçakoca-Ereğli
Kırklareli-İğneada
Kırıkkale-Nevşehir arası
Mersin-Akkuyu ve Sinop

Sinop açıklandı
Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, gizli raporu geçtiğimiz aylarla ele aldı. Belirlenen yedi yerden Mersin Akkuyu biliniyordu. Sinop ilinin ise açıklanmasına karar verilmişti. Diğerleri gizli tutulacak. Eğer yeni nükleer santral kararları alınırsa, bu açıklanmayan yerlere kurulacak. Türkiye'nin 2020 yılı enerji raporları, nükleer santral raporlarına paralel değerlendirildi.

2020 yılında büyük enerji açığa olacak. Bunun yüzde 50'sini kapatmak için Sinop'ta 3 adet reaktörlü nükleer santral kurulacak. Bu santral 4 bin 500 megavat gücünde olacak ve bin kişi çalışacak. Bir reaktör 2.5 milyar dolara mal olacak. Sinop, nükleer santral bölgesi bir ada gibi özel planlandı. Sinop ile Ankara Nallıhan beraber ele alındı. Sinop kararı olmasa, Ankara Nallıhan olacaktı. Nallıhan'daki Sarıyar Barajı yanında santral olacaktı. Mersin Akkuyu'da da bin megavat gücünde nükleer santral kurulacak.

Bazı örnekler
Bir kilo kömürden 3 kilovat saat,
Bir kilo petrolden 4.5 kilovat saat,
Bir kilo uranyumdan 50 bin kilovat saat enerji üretimi yapılıyor.
Nükleer santral kurulacak yerler, 43 kritere göre belirlendi. En önemli özellik su. 2012 yılında ilk nükleer reaktörün devreye girmesi planlanıyor. Dünyada 443 nükleer santral var. Atatürk Barajı'nın 2400 megavat gücünde olduğu biliniyor.

Sıkıntı var
2009 yılında Türkiye'de elektrik kesintilerinin başlayacağı iddia ediliyor. Hükümet, enerji açığını kapatmak için nükleer santral kararı alırken, CHP ve DSP, Nükleer Santral Kanunu'nun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Türkiye, enerji sıkıntısı ile çevrecilerin arasında kalmış görünüyor. Termik, doğalgaz, hidroelektrik santrallarının elektrik tüketimini karşılaması mümkün görünmüyor. Nükleer santral kavgası büyük bir hızla devam edeceğe benziyor.

Takvim

DenizHaber.Com

Bu Haber 2701 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Lojiturk veya DenizHaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 8 yorum var.
  8 yorum aşağıda gösteriliyor. Yorum Ekle


nükleer santral gelecegimiz.. !

arkadaşlar enerji çok önemli. nükleer santraller tabiki kurulucak kurulmalı enerji konusunda dışa bağımlı olursak gelecegimiz olmaz zaten. bu enerji askeri alanlarada taşınacaktır. biraz geniş düşünün çıkarın şu at gözlüklerini. uranyum hele hele toryum bakımından mükemmel rezervlerimiz var bunu dışarı hammadde halinde gönderiyoruz, onlarda işleyip bize geri satıyorlar. nükleer santrale sadece enerji olarak bakmayın. bu tekleloji bizde yok. sadece nükleer santrale deil bu teknelojiyede sahip olacağız.

erol keskin

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

nükleer santral istemiyoruz

dünyanın her yerinde nükleer santraller kaldırılırken bizim devlet adamlarımız nedense ülkeyi yok etmeyi istiyor gelecek nesil için birşeyler bırakalım

fatih akın

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Nükleer santral yaralıdır !

Seyfi Özçelik ve Fatih Akın sizin beyninize soktukları o zırvalar bizim Türkiye'mizin gelişmesi icin tammemn bir tehtittir onlarca para döktüler gizli işler cevirdiler bizi paraya bağlıyıp ömür boyu süründürmelerimi daha iyi bir düşünüm evet zararrı yok demiyoruz tabiki var hayır demk ne kadar doğru o zmn arabada kullanmayın oda risk taşıyor...

Gökhan Tiryaki

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

NÜKLEER HAYRANI OLAN ZAVALLILAR

Kraldan çok kralcı olanlar, nükleere hayran olanlar, bu konuda zerre kadar bilgisi olmadan yazı yazanlar, görüş bildirenler, ülkenin taşını toprağını insanını hiç uğruna acımasızca ölüme sevkendenler, sadece Çernobil fotoğraflarına bakın, belki biraz bu konuda bilgi sahibi olursunuz,

SEYFİ ÖZÇELİK

SEYFİ özçelik

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!Şuan hala enerji açığımız var ve hala türkiye olarak hak ettiğimiz yerde değiliz.Eğer doğru planlama yapılırsa ben türkiye için faydalı olabilceğini düşünüyorum. Risk taşıyor taşımıyor değil. Fakat risk taşıdığı için hayır demek ne kadar doğru. Arabada kullanmayın o zaman oda riskli kaza yapma ihtimaliniz var. Hem bugün kullanılan alternatif enerji kaynakları doğaya çokmu dost.bir hidroelektrik santralinin kurulacağı bölgenin tüm bitki örtüsü yok edilmek zorunda. arın gerisini siz hesab edin arkadaşlar...

kaan bektaş

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

NÜKLEERE HAYIR

GERÇEKLERİ İSTİYORSANIZ OKUYUN SİZ DE ÖĞRENİN NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ BİRÇOK İNSAN İÇİN ÇOK ZARARLIDIR. SANKİ BİZİM YAPTIĞIMIZ SANTRAL ÇERNOBİL GİBİ PATLAMAYACAK.BİLİYOR UM YARARLARI OLACAK AMA BİR DÜŞÜNÜN SAĞLIK BAKANIMIZ TELEVİZYONDA ÇAY İÇTİKTEN SONRA KANSER OLDU O YETMEDİ BİR DE NÜKLEER KEMİKLERE YARARLIDIR DİYENLER DE ÇIKTI. LÜTFEN SÖYLEYİN KAÇ KİŞİ O TELEVİZYONDAKİ HABERLERDEN SONRA ÇAY İÇİP KANSER OLDU. O DÖNEMLERDE OKULLARDA FISTIKLAR DAĞITILDA TABİİ BİZ ONLARIN SONRADAN NÜKLEER ENERJİYE MARUZ KALMIŞ OLAN FINDIKLAR OLDUĞUNU ÖĞRENDİK. DAHA HALA DEVAM EDİYOR O DÖNEMLERİN YARATTIĞI KRİZLER. EĞER BENİMLE BİRLİKTE BANA DESTEK OLMAK İSTERSENİZ SİZ DE GELİN VE BENİM SİTEMİ YANİ http://unionactivist .tr.gg/ ziyaret edin orada< hep beraber birlik olup çevremizi korumak için savaşalım siz de destek verin.

EYLEMCİ BİRLİK

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Nükleer Santralın bize faydası olsada olmucak dikkat edelim

Arkadaşlar nekadar yararlı olmaz bilemıyorum zararlı zararsız mı olnuda bılmıyorm bıldığım kadarıya butun ulkeler ıstemıyor ama bız ınatla ıstıyoruz he ısterken sunu soylıyım bız bu nukleer enerjının faydaları varsada kullanamıcaz Rusya kullanıcaz bız sadece yer verıldık bıze bır yararı yok anlıcanız nasıl bı anlasmadır nasıl bır mantıktır halen çözemedım ???

Levent

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

GÜNCEL Kategorisinden Diğer Başlıklar:
Tilkicik Koyu, Palmali Gurup, Liman, Gemi, İnsan Kaçakçılığı, Mülteci, Suriye, KUİTO, Gemisöküm, İzmir, Aliağa, İzmir Ticaret Odası, İzmir Limanı, Ekrem Demirtaş, Rize, Artvin, Deniz, MTA Turkuaz, İstanbul Tersanesi, Sismik Gemi, Taner Yıldız, Bülent Arınç, , Çanakkale Boğazı, Sisi, Yunus, Gloabal Yatırım Holding, Antalya Limanı, İTÜ, Denizcilik Fakültesi, Kariyer Günleri, Erbilginler, Yalı, Boğaz, , Bakanlık, KörfeziKöprü, Muğla, Göcek, Koy, İhale, Yemen, Suudi Arabistan, Liman, Aden, İzmit, Köprü, Japon Mühendis,