DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞ | Reklamveren Girişi | Sitede 174 kişi var..| 01/11/2014 2:14:19

UBAK Ulaşım

Alo Kiyi Emniyet

DAKSAR
DENİZHABER ANKET
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
Check PageRank


GEMİ İNŞA SEKTÖRÜ YÜZDE 360 BÜYÜDÜ

DenizHaber, Denizcilik, Deniz Haber, Turk Denizciligi, Bosporus, Turk Bogazlari, Istanbul Bogazi, Canakkale Bogazi, DTO, Turkish Maritime, Pilotage, Marine Environment, Deniz Kirliligi, Balikcilik

Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Naiboğlu, "Dünya gemi inşa sektörü son 3 yılda yüzde 89 büyürken, ülkemizde gemi sektörü yüzde 360 büyümüştür" dedi.

Haber Eklenme: 15 Kasım 2006 Çarsamba 08:42

DenizHaber, Denizcilik, Deniz Haber, Turk Denizciligi, Bosporus, Turk Bogazlari, Istanbul Bogazi, Canakkale Bogazi, DTO, Turkish Maritime, Pilotage, Marine Environment, Deniz Kirliligi, Balikcilik

Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Naiboğlu, dünya gemi inşa sektörü son 3 yılda yüzde 89 büyüme gösterirken, Türkiye'de gemi sektörünün ise yoğun çalışmalar sonucu yüzde 360 büyüdüğünü söyledi.

Naiboğlu, Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Gemi İnşa Sanayinin Ulusal ve Bölgesel Ekonomiye Katkısı" konulu panelde yaptığı konuşmada, kıyıların Türkiye'nin sosyo ekonomik gelişimi için en önemli kaynaklardan biri olduğunu ifade etti.

Tersanecilik faaliyetinin Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada çok önemli olduğunu ifade eden Naiboğlu, "Dünya gemi inşa sektörü son 3 yılda yüzde 89 büyüme gösterirken, ülkemizde gemi sektörü ise yoğun çalışmalar sonucu yüzde 360 büyümüştür. Bu pazar şartlarında tersanelerimizin özellikle son 3 yılda sağladığı kapasite ve istihdam artışı ile gemi siparişleri sıralamasında ülkemiz 1.8 milyon DWT'luk hacimle dünya genelinde 23. sıradan, 8. sıraya yükseldi" diye konuştu.

Naiboğlu, tersanelerde, Denizcilik Müsteşarlığı ile yürütülen koordineli çalışmalar sonucu 2003 yılında başlatılan tevsi ve modernizasyon çalışmaları ile 500 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiğine işaret ederek, "Bunun sonucu olarak 2 yılda fiili kapasitemiz 2 kat artmıştır. Ancak günümüz pazar şartlarında bu ülkemiz için yeterli değildir. Ülkemizde 2002 yılında 37 tersane vardı, yapılan çalışmalar sonucu bu sayı 59'a çıkmıştır. Ayrıca 60 yeni tersanenin proje ve yatırım çalışmaları devam etmektedir. Bunlar da tamamlandığı zaman toplam tersane sayımız 119'a yükselecektir" dedi.

Yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak 3 yıl öncesinde 550 bin DWT/yıl olan proje kapasitesinin yaklaşık yüzde 200 büyüyerek 1.4 milyon DWT'a ulaştığını aktaran Naiboğlu, şöyle konuştu: "Yeni kurulan ve kurulma aşamasında olan tersanelerin tam kapasiteye ulaşması ile toplam proje kapasitemizin 2013 yılında 6 milyon DWT/yıla yükseleceği tahmin edilmektedir. Özel sektör tersanelerinde yapılabilen en büyük gemi 15 bin DWT iken bugün 60 bin DWT'lik gemiler inşa edilebiliyor. Ayrıca yeni yatırımlarla tek parçada 340 bin DWT'lik gemi inşa edebilecek kızaklarımız yapılmıştır. Kullanılan kapasite ise 37 bin DWT'den 2003 yılında 138 bin DWT'a taşınmış, 2003'den 2005 yılına gelindiğinde ise bu değer 390 bin DWT'a çıkarılmıştır. 2002 yılında 14 bin 545 olan çalışan sayısı 2006 yılında 28 bin kişiyi aşmıştır. 2006'da gemi inşa sanayisindeki istihdam geçen yıla göre yüzde 18 artış göstermiştir."

Naiboğlu, Türkiye'nin 2005 yılında gemi inşa sanayi ürünü olarak 1.25 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, bakım-onarım hizmet ihracatının ise yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Yurtiçi hizmetler toplamı olarak da yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir hacmi eklersek, gemi inşa sanayimizin ticari hacminin yaklaşık 4 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz. Gemi inşa sektörü 2006 yılının 8 aylık döneminde 1 milyar doları aşmayı başarmıştır. Bu doğrultuda sene sonunda yeni bir ihracat rekoruna ulaşılacaktır. Bundan da anlaşılacağı gibi gemi inşa sektörü cari açığı artırıcı değil, azaltıcı bir etkiye sahiptir."

Naiboğlu, şöyle devam etti: "Mega yat yapımında dünya altıncısı olan ülkemiz, 2006 yılında 3. sıraya yükselmiştir. Türkiye'deki tersaneler 2009'u da aşan bir süre için dolular. Yıllık sipariş miktarı 133.7 milyon tondan, 253.7 milyon tona yükselmiştir. Sektörün 2006'da yüzde 11'e, 2007'de ise yüzde 16 büyümesi beklenmektedir."

DenizHaber.Com

DenizHaber.Com

Bu Haber 2611 kez okundu.
: DenizHaber Denizcilik Deniz Haber Turk Denizciligi Bosporus Turk Bogazlari Istanbul Bogazi Canakkale Bogazi DTO Turkish Maritime Pilotage Marine Environment Deniz Kirliligi Balikcilik

Haberi Paylaş : Google Yahoo Facebook'ta Payla? Print Friendly and PDF

YORUMLAR
(50 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
  Henüz yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yapın! Yorum EkleGEMİ İNŞA Kategorisinden Diğer Başlıklar:

YORUM HATTI
kim kimdir
DenizHaber Bulten


ISTANBUL Deniz Eleman

ETİKET DENİZİ
AYDAN 1, Antalya, Yelken, Kupa, İDO, İstanbul, Sefer, Deniz Otobüsü, İhracat, Ortadoğu, İstikrar, Hammadde, Enerji, , Maersk Line, Deniz, Taşımacılık, Gemi, Karbon, Tekirdağ, Liman, Araç, Deniz, , Turizm, sezon, Deniz, , Ordu, Fatsa, Hamsi, , Port Klang, Konteyner, Çarpışma, Yangın, 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı,


KONUK YAZAR

Cem Gürdeniz

Devletlerin Sürekli Dost ve Düşmanları Yoktur, Çıkarları Vardır

Bu zıtlaşmanın temeli ağırlıklı olarak denizlerle ilgili jeopolitik bir çekim merkezine odaklıydı. Türk Boğazları.

RÖPORTAJ


Farklı görüşlere tahammül göstermek erdemdir


DenizHaber.Com sitemizde “Konuşan Türkiye” nin bir göstergesi olarak, okuyucu yorumlarına yer verilmektedir.


 

DenizHaber 2002-2014 LOJITÜRK LTD. Bütün hakları saklıdır.

Denizhaber ismi, logosu ve Türk Denizciliginin Haber Sitesi sloganı tescilli markalardir. Izinsiz kullanılamaz. 

Tescil Sinifi: 16. ve 38. siniflar - T.C. Tescil No:2007/22625

Gurur Madalyası Lojitürk'ün tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan yazi,haber ve yorumlardan yazarları sorumludur. 

Iletisim: editor@denizhaber.com Reklam: reklam@denizhaber.com WebMaster: webmaster@denizhaber.com

DenizHaber? Logo Dizaynı Guclu Oner gucluoner@hotmail.com