DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞİ | Reklamveren Girişi | Sitede 152 kişi var..| 26/05/2015 2:24:15
Gemi Maketleri Yalova Üniversitesine


Eşsiz Gami Maketleri Bağışlandı

Gemi Maketleri Yalova Üniversitesine

image-1

Türkiye'nin en önemli maket gemi sanatçılarından olan Cemil Akçe tarafından yapılan aslına uygun onlarca tarihi gemi maketi Yalova Üniversitesi'ne bağışlandı.

Ünlü sanatçının eşsiz gemi maketleri artık üniversitenin

Geçtiğimiz günlerde vefat eden Türkiye'nin en önemli maket gemi sanatçılarından olan Cemil Akçe tarafından yapılan aslına uygun onlarca tarihi gemi maketi Yalova Üniversitesi'ne bağışlandı.

 Maketler Yalova Üniversitesi bünyesinde oluşturulacak olan Kuruluş Müzesi'nde sergilenecek. Türkiye'nin en önemli maket sanatçılarından birisi olarak kabul edilen Cemil Akçe, geçtiğimiz günlerde Yalova'da hayatını kaybetmişti. Yaptığı maketlerle adeta tarihi yaşatan sanatçı, açtığı sergilerin haricinde verdiği konferanslarla da bu sanatın geliştirilmesi ve yaşatılması için çaba harcamıştı. Sanatçının eserleri ölümünden sonra da gençlere ışık tutmaya devam edecek. Cemil Akçe'nin kızı Süheyla (Akçe) Kardaş ve oğlu Süreyya Akçe, babalarının yaptığı eşsiz güzellikteki onlarca gemi maketini Yalova Üniversitesi'ne bağışladı. Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, "İnsanların değerinin sağlığında bilinmesi önemlidir. Ancak daha sonra bilinmesi de bir o kadar mühimdir.Zira onların izinden gidenler neler yapacağını ve yapması gerektiğini öğrenecek. Üniversite gençliği istikbalde neler yapacağını hobi ve meslek olarak buradan yola çıkarak kestirebilecek. Bu gemilerin bize verilmesinden şeref duyuyoruz" dedi.

Cemil Akçe'nin oğlu ise Süreyya Akçe ise, "Babamız dünya denizcilik tarihini Türk gençliğine anlatmak istiyordu. O yüzden gemi yapım işine girdi. Yıllarını harcayarak yaptığı gemi maketlerini Yalova Üniversitesi'ne verdiğimiz için içimiz çok rahat" şeklinde konuştu. Ardından maket gemilerin sergilenmeye başladığı salona geçen davetliler, burada bir birinden eşsiz çalışmaları inceledi.

DenizHaber.Com

Bu Haber 1871 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Lojiturk veya DenizHaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)

  Henüz yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yapın! Yorum Ekle
GÜNCEL Kategorisinden Diğer Başlıklar:
DEFAV, YDO, Özkan Poyraz, Suat Hayri Aka, Halim Mete, Alev Tunç , Muhammet Erdoğan, , Lütfi Elvan, Altın Portakal, Antalya, Yat Limanı, Korsan, Güneydoğu Asya, Akdeniz, Endonezya, Vietnam, Sarp Yat, Ödül, İtalya, Akdeniz, Rusya, Gemi, Navlun, Dünya bankası, , Saim Oğuzülgen, Çanakkale Savaşı, BAU, , CHP, Artvin, Milletvekili, Uğur Bayraktutan, Hopa Limanını, Burçin Özer , TURMEPA, Ağaoğlu, Deniz Süpürgesi, DENİZDER , Tersaneciler, , Kruvaziyer, Royal Caribbean, İstanbul, New York , Oslo, Pire Limanı, , Denizcilik Kongresi, Kocaeli, , İzmir, deniz, Temizlik, Halit narin Kupası, Martı marina, Yelken, yarış, , Su Ürünleri, Doğa Derneği, Balıkçılık, İzmir, Gediz deltası, Engin Yılmaz , İbrahim Pehlivan,