Advert
Deniz Haber Türk Denizcili?ğinin Haber Sitesi
| RSS | Sitemap | Künye | Reklam | İletişim | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 121 kişi var..| 09/02/2016 7:21:14
| RSS | Sitemap | Künye | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 121 kişi var..| 09/02/2016 7:21:14
DenizHaber Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
|Yönetmelikte Manila Değişiklikleri...


Neler değişti?

Yönetmelikte Manila Değişiklikleri...

Yönetmelikte Manila Değişiklikleri...

Gemiadamları Yönetmeliğinde STCW Sözleşmesinde yapılan son değişiklikler (Manila Konferansı değişiklikleri) gereği yapılan düzenleme ve değişiklikleri uzmanına sorduk.

GEMİDAMLARI YÖNETMELİĞİNDE  YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Okuyucularımızdan gelen istek üzerine; Gemiadamları Yönetmeliğinde STCW Sözleşmesinde yapılan son değişiklikler (Manila Konferansı değişiklikleri) gereği yapılan düzenleme ve değişiklikleri uzmanına sorduk.

İşte Gemiadamları Yönetmeliğine yansıyan Manila Konferanswı değişiklikleri:

Gemiadamları Yönetmeliğinde değişiklikler ana hatları ile aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

 1. Manila Konferansı ile STCW Sözleşmesinde yapılan değişiklikler tüm yönleriyle Yönetmeliğe yansıtılmış, elektro-teknik zabiti ve tayfası, güverte makine sınıfı usta tayfalar gibi yeni yeterlik standartları tanımlanmıştır.
 2. Anadolu Denizcilik Meslek Liseleri mezunlarına 3000 GT gemiler için yeterlik belgesi düzenlenmesi uygulamasının devamı öngörülmüştür
 3. Güverte ve makine sınıfı gemiadamlarının terfilerinde aranan deniz hizmeti süreleri 24 aydan 36 aya çıkarılmıştır. Gemiadamların terfilerinde reel deniz tecrübesi önemli hale getirilmiştir.
 4. Uzakyol sefer yapan gemilerde çalışan gemiadamlarının STCW Sertifikalarının yenilenmesinde sınav zorunluluğu kaldırılarak gemi kaptanı tarafından verilen eğitimle yenilenmesi öngörülmüştür.
 5. Temel denizde güvenlik sertifikalarının yenilenmesinde sınavda başarısız olunması durumunda yeniden kurs mecburiyeti kaldırılmıştır. Sınav hakkı sınırlamasına son verilmiştir.
 6. Balıkçı gemisi kaptanı ve daha önceden belgelendirilmeyen balıkçı tayfasına yönelik balıkçıların lehine eğitim ve belgelendirme standartları tanımlanmıştır.
 7. Yat sınıfı gemiadamlarının eğitim ve belgelendirilmesi standartları 500 GT’dan küçük  500-2999 GT  arası ve 3000 GT ve üzeri yatları kapsayacak şekilde yeniden oluşturulmuştur.
 8. Gemiadamlarına sicil limanını seçme hakkı verilmiştir.
 9.  Gemiadamları Sınavları Merkezinin oluşumu, çalışma usul ve esasları yeniden belirlenmiştir.
 10. Gemiadamlarının gemide telsiz kullanımı ile ilgili hususlar liman seferi ve uluslararası olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.
 11.  Gemi İnşa Fakültesi mezunları ile makine mühendislerine ilave eğitim ile uzakyol yeterliği hakkı verilmiştir.
 12.  STCW Sözleşmesinin Manila Değişiklikleri ve ILO Deniz Çalışanları Sözleşmesi (MLC 2006)’ne uygun olarak gemiadamlarının gemide çalışma ve dinlenme saatleri yeniden düzenlenmiştir.Bu Haber 3481 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Yazlanlardan Lojiturk Ltd. veya denizhaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 11 yorum var.
  11 yorum gösteriliyor. Yorum Ekle


Editöre cevap

Değerlendirmenize gerek yok.
Tanıtıma ihtiyacımız artık yok.
Size gönderdiğim e-posta iyi niyetli bir postaydı.
Ancak, kimden ne istediğimizi şimdi gayet iyi anlıyorum.

İnternet sitenizde haber başlığı altında nasıl reklam yaptığınızı görüyorum. Bir de ben göndereyim, ne olacağını görelim dedim. Ne olduğunu gördük. Ayrımcılık denilen şey bu olmalı. Ama hiç önemli değil.

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Aynı amaca hizmet etmediğimizi görmüş olmanın huzuru ve mutluluğunu hissediyorum. Bunu yaşattığınız için sizlere teşekkür ederim.

Hayatta iki çeşit insan vardır; biri yapan, diğeri ise seyreden.

denizhaber'in Notu: Beyefendi; bu ne şiddet, bu ne celal! Sokmaya çalıştığınız o elbisenin içinde biz yokuz! önyargılarınızı kendinize saklayın. Biz böyle basit kayırmalarla şunlarla bunlarla hiç bir okulun adam olacağını sanmayız, buna tenezzül de etmeyiz. Bizde pek çok haber vardır MYO larla ilgili. Açın bakın bir haberlerimize. En çok da Ziya Kalkavan ADML ile ilgili haber vardır. Haberiniz değerlendirilmedi çünkü bize haber formatında göndermediniz, sadece okulunuzun broşürlerini gönderdiniz. Reklam haberinizi yaparız ama düzenlemenizi yapamayız takdir edersiniz ki. Sakin olun, iki düşünün bir konuşun lütfen. Çalışmalarınızda başarılar dileriz. //DenizHaber Editör

Zeki Yaşar

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

İletişim

E-postalarınızı kontrol ediniz.
Yorum değil, haber.

editor@denizhaber.com
örneğin bu e-postanızı.

denizhaber'in Notu: Sayın Zeki Yaşar; konuyu incelediğimizde bize Ordu Ünv. Fatsa MYO Denizcilik Programları Tanıtımı ve Bilgilendirme konulu bir mail göndermiş olduğunuzu gördük. Okulunuzu tanıtıcı nitelikteki bu mail haber olarak değerlendirilmemiştir. Önümüzdeki dönemde değerlendirilebilir. Bilginize. //DenizHaber

Zeki Yaşar

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

nasıl

"Uzakyol sefer yapan gemilerde çalışan gemiadamlarının STCW Sertifikalarının yenilenmesinde sınav zorunluluğu kaldırılarak gemi kaptanı tarafından verilen eğitimle yenilenmesi öngörülmüştür."
"Temel denizde güvenlik sertifikalarının yenilenmesinde sınavda başarısız olunması durumunda yeniden kurs mecburiyeti kaldırılmıştır. Sınav hakkı sınırlamasına son verilmiştir."

yukarıdaki iki maddeye istinaden stcw yenilemelerine bir yetkili tarafından açıklama yapılması gerekiyor.insanlar kurs merkezlerine muhtaç edildi ve hem zor hem küçük duruma düşürülüyor.denizde çalışmamış adamlar deniz yıllarını vermiş adamlara sözüm ona eğitim verip hem paralarını ama denizci için daha değerli olan vakitlerini harcıyor.acilen yön gösterilip yardımcı olunmalı.

fy

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

5.madde(kurs muafiyeti)

iyi günler
5.maddede belirtilen sınav başarısızlığı halinde tekrar kurs gerekmemektedir.fakat bu kurs muafiyeti son yönetmelikten sonrası olanlar içinmi yoksa 5 yıl öncesinden alınanlarıda içeriyormu anlaşılmamış.saygılar

tunca çakır

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

hizmet

"Güverte ve makine sınıfı gemiadamlarının terfilerinde aranan deniz hizmeti süreleri 24 aydan 36 aya çıkarılmıştır. Gemiadamların terfilerinde reel deniz tecrübesi önemli hale getirilmiştir."

Geçici Madde 11 – 1/1/2013 tarihine kadar, vardiya zabitliğinden 1.zabitliğe, uzakyol vardiya zabitliğinden uzakyol 1.zabitliğine, makine zabitliğinden 2.makinistliğe, uzakyol vardiya mühendisliği/makinistliğinden uzakyol 2.mühendisliği/makinistliğine yükselmek için bu Yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirerek başvuruda bulunan gemiadamlarından, yeterlik yükseltmeleri için gerekli deniz hizmeti yirmidört ay(24) olarak aranacaktır.

Yani u.y.kaptanlık ve başmühendisliğe geçişlerde de hizmet süresi yine 24 ay.

yönetmelik link: http://www.denizcilik.gov.tr/dm/habericerik.aspx?id=829yankee

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

stcw yenilenmesi

yakın sefer çalışan kaptanlar stcw eğitimi veremiyor ama ism de role talimi,aylık eğitimler,garbage management hatta 15 günlük eğitimler var.bu ayrımcılığı anlayamadım.yakın sefer çalışan personelin can güvenliğine neoldu?

ctrlalt

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

9.madde

9.maddeye istinaden soruyorum;
-Gasm oluşumundaki değişimlere gasm başkanı da dahil midir?eğer öyleyse yeni başkanın atanması ne kadar zaman alacak?
-Değişimdeki amaç nedir bilmiyorum ama,bir soruna çözüm bulmaya çalışırken yeni sorunlara sebep olmak ne kadar profesyonelcedir bilmek isterim.
-İşlerin devamlılığını,dolayısıyla hayatımızın rutine bağlanmasını sağlayacak prosedürlerin yeterince basitken bürokratik eksikliklere takılması akıl karı mıdır?
-İşine saygı duymayan,doğru çözümü üretmekten aciz,tembel bir sektör müyüz?

yy

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Geçiş Maddesi yok ve Sınavsız STCW sahte Jurnal tacirlerine yol acar

Geçiş Süresi atlanmış;
Yeni yönetmelikte 1.Zabit/2.Makinistlikten Kaptan ve Baş mühendisliğe terfi de 36 aya çıkarılmış. Ancak alt kademelere verilen geçiş süresi Kaptanlık ve Başmakinistliğe verilmemiş. Aynı tertip veya sınıfdaşdan birisi geçen hafta salı günü Kaptan yeterliğini alırken,bir gün sonra müraacat eden diğerine 12 ay daha çalışacaksın deniyor. Bu haksızlık. 12 ay geçiş süresi verilmeliydi.
Sınavlara Gelince;
Yeni genelge gemide jurnal kaydıyla sertifika yenilemeye dönüşü getiriyor. Esasen STCW Manila kurallarına göre STCW sertifikalarının yenilenmesi için 5 yılda bir değerlendirme sınavı veya eğitim gerekiyor. Bu sınav, yangın elbisesini veya solunum aygıtını giymekten tutun, 5 m den havuza atlamaya kadar pek çok hususun tekrarlandığının idarelerce görülmesini gerektiriyor. Gemilerde bu işlerden hangisi yapılıyor. Hangi kaptan kaç kere devrik cansalı çevirmiş. Bu sistem, geçmişte gördüğümüz olumsuzlukları getirir. Sonuçta; birer eğitim kurumu olan kurslardan kaçarken, Tophane'de Jurnale sahte eğitim kaydı koyan SİMSAR çarkına düşülüyor. EMSA ve Avrupa Birliği denetlerinden geçemeyecek bir sistemi zorlamaktansa, bırakın denizde emniyet eğitimleri tekrarlanarak, havuzda, filika platformunda ve yangın konteynerinin içinde yapılsın. Gemiadamı da, idarede, eğitim kurumları da gerçeklerle yüzleşsin. Zira bu göz göre göre yeterliklerimizi tanıyacak ülkelere, tanımasınlar diye devlet eliyle sufle vermektir.

ozan duran

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

GASM hakkında

GASM'nin yapısı değiştirilmelidir.
Sınava girmeye hakkı olan her bir öğrencinin eğitim aldığı okuldan en az bir temsilcinin bu komisyonlarında karar alma noktasında temsil edilmesi esastır. Birkaç tane okuldan özel çağrılarak üye edilen bir komisyonun sağlıklı işlediğinden ve eşit temsil hakkından bahsetmeniz söz konusu değildir.

Site yöneticisine;
Size bir okulun bölüm başkanı olarak bir mail attım ama nezaketen de olsa "kusura bakmayın yayınlayamayacağız sizin yazınızı" bile demediniz. Bunu saygısızlık olarak tanımlıyorum. Kimlerin bu meslek için ne yaptığını gayet iyi biliyorum.

Umuyorum Türk Denizciliğini hakkettiği yerlere taşımada katkınız daha da fazla olur.

denizhaber'in Notu: Sayın okurumuz bize ulaşmış yayinlamadigimiz bir yorumunuz yoktur. Bilgilerinize. DenizHaber

Zeki Yaşar

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

SICIL LIMANI SEÇME HAKKI

8.Gemiadamlarına sicil limanını seçme hakkı verilmiştir.MADDESI DOGRUMU ONCEDEN 1 KEZ GEMIADAMI SICIL LIMANI DEGISTIREBILIYORDU ZATEN SIMDI ISTEDIGI ZAMAN ISTEDIGI LIMANA SICILINI TASIYABILIRMI BIRDEN FAZLA YANI ?? BILGISI OLAN VARSA YAZARSA SEVİNİRİM.SİMDİDEN TŞK.EDERIM.

Hakan DEMIR

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

sınav

şimdi anlayamadığım husus şu dune kadar kagıdını yenıleyen her keze 31 12 2016 ya kadar sure verıldi yenıleyemeyenler ne yapacak benım ehlıyet 2013 kasım doluyor (kaptan) sınavamı gırıcem yoksa hızmete esasenmı 5 yıllık uzatmayı alacagım

onur alayvaz

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

GÜNCEL Kategorisinden Diger Başlıklar:


Rusya, Karadeniz, Tatbikat, Silivri, İstanbul, Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı, M/T Hacı Telli , , İran, Konferans, CNR Avrasya BOAT SHOW, Azimut FLY, İzmir, İDO, , San Diego, Denizaslanı, Göl, Balık, İstanbul Boğazı, Akıntı, TÜBİTAK, CNR Avrasya Boat Show, , Shell, Deniz Ürünleri, lzheimer, , Hamsi, izmir, Şölen,