DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞ | Reklamveren Girişi | Sitede 177 kişi var..| 28/11/2014 0:46:21

UBAK Ulaşım

Alo Kiyi Emniyet

DAKSAR
DENİZHABER ANKET
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
Check PageRank

Trabzon Limanı Etkilendi

SOCHİ KAPATILDI TRABZON ÇÖKTÜ

Sochi,Trabzon

2014 Kış Olimpiyatları gerekçesiyle Sochi limanı kapatılınca Trabzon'un ihracatı çöktü

Haber Eklenme: 11 Ağustos 2011 Perşembe 01:16

Sochi,Trabzon

2014 Kış Olimpiyatları gerekçesiyle Sochi limanı kapatılınca Trabzon'un ihracatı çöktü


Rusya Federasyonu'nun 2014’te yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları gerekçesiyle Sochi Limanı'nı Eylül 2010'dan itibaren yük taşımacılığına kapatmasının olumsuz sonuçları çıkmaya başladı.
 
Verilere göre limanın kapatılmasıyla Trabzon ihracatının çökme noktasına geldiği bildirildi. 2009 yılında 547 geminin sefer yaptığı Trabzon– Sochi hattında bu yıl sadece 79 gemi sefer yapabildi.
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, düzenlediği basın toplantısında, "2009 yılında 258 bin ton olan ihracat şu anda sıfır noktasına indi" dedi.  Gürdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki ihracatın bugüne kadar Trabzon üzerinden yapıldığını belirterek şunları söyledi:
 
"İlk yolcu ve tarifeli gemi seferleri Trabzon- Sochi arasında başlamıştır. Bu çerçevede gelişen ilişkiler, Trabzon'u Rusya Federasyonu'na en fazla ihracat yapan il konumuna getirmiş ve ülkemizden Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatta Trabzon Limanı birinci sırada yer almıştır.
Bunun yanında Sochi Limanı sayesinde Rusya piyasasına 10- 12 saatte ürün sunma gibi hiçbir ülkenin elinde olmayan avantajımız bulunmaktaydı. Bu ticari ilişkiler Trabzon ili ekonomisinin ana girdi kaynağı olmuş ve il ekonomisi Rusya ile yapılan ticaretle dönüşür hale gelmişti.
Sochi limanının kapatılmasını takip eden süreçte, alternatif olabilecek bölgemize yakın ve Sochi limanına 40 kilometre mesafedeki Adler limanının yük trafiğine açılması için girişimler yapılarak, liman işletmesi ile anlaşma imzalanmış ve diğer limanlara oranla yüzde 30 fiyat indirimi sağlanarak gerekli altyapı hazırlanmıştır.
Ancak Rus Ulaştırma Bakanlığı çeşitli gerekçelerle baskı yaparak, bu limanın açılmasına müsaade etmemektedir. Bunun en önemli nedeninin de; yüklerin diğer limanlara oranla çok uzak mesafede olan ve Kerç Boğazı geçişlerinde sorun yaşanan, kış aylarında büyük tonajlı gemilerin ulaşım imkanının olmadığı Azak denizindeki Kavkas Limanı'na sevk edilmesini sağlamak, böylece yeni yapılan bu liman etrafında kurulan depo ve antrepoların kullanımını artırmak olduğunu düşünüyoruz.
Bunun yanında, halen sevkiyatların yapıldığı Novorossiysk ve Tuapse limanlarında yaşanan aşırı yoğunluk, Rus Hükümetince alınan karar gereği Tuapse Limanı'na 11 metrenin üzerindeki araçların girişine müsaade edilmemesi ve bu limanların da 2011 yılından sonra karayolu trafiğine kapatılacak olmasının, ihracatımızı durma noktasına getireceği endişesini taşımaktayız. "
 
Ahmet Hamdi Gürdoğan, ihracatın Karadeniz Bölgesindeki limanlar yerine Kavkas Limanına yönlendirilmesinin Rusya'ya yapılan ihracatımızı durma noktasına getireceği konusunun Türkiye İhracatçılar Meclisi Lojistik komitesinde görüşüldüğünü, konunun TİM tarafından da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletildiğini söyledi. Gürdoğan şöyle dedi:
 
"Sayın Başbakanımızdan en büyük talebimiz, her geçen gün daha da geri giden Trabzon ilimiz ekonomisinin geçmişte olduğu gibi parlak günlerine dönüş yapabilmesi için Rusya ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla, Trabzon Limanı - Adler Limanı arasındaki tarifeli gemi seferlerinin başlatılmasını sağlayacak üst düzey görüşmelerin bir an önce yapılmasıdır. "
Alport Trabzon Liman İşletmesi Müdürü Muzaffer Ermiş de, Trabzon Limanı'ndan Rusya'ya yönelik olarak yapılan işlemlerle ilgili şu rakamları verdi:
 
"2009 yılında limandan giriş– çıkış yapan araç sayısı 7 bin 52 iken, bu rakam 2010'un Eylül ayına kadar 5 bin 11 olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılının Temmuz dönemine kadar ise araç sayısı 430'da kalmıştır. Yolcu sayısı ise aynı dönemler için sırayla 56 bin 84, 43 bin 550 ve 8 bin 481 olarak gerçekleşmiştir. "
 
2009 yılında 547 gemi seferinin Trabzon'dan 258 bin 522 ton yük taşıdığını ifade eden Ermiş, "Bu rakam 2010 yılının ilk 10 aylık döneminde 121 bin 895 iken şu anda 'sıfır' seviyesindedir.
 
Bu yıl henüz Rusya'ya Trabzon Limanı'ndan yük gönderilmemiştir. 2011 yılının ilk 7 aylık döneminde ise Rusya'ya sadece 79 gemi seferi yapılmıştır" diye konuştu.

 

Gazetem.Ru

Bu Haber 20988 kez okundu.
: Sochi Trabzon

Haberi Paylaş : Google Yahoo Facebook'ta Payla? Print Friendly and PDF

YORUMLAR
(50 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 5 yorum var.

paranın dili devleti ırkı olmaz.

Kenan kardeşim,
Haklısın tarihte trabzon önemli bir şehirdi ama bu önemli olduğu periyodun büyük bölümünde bir rum şehriydi. bunuda unutma! trabzonun önemi ve büyüklüğü 19 mayıs 1919'a kadardır. Ulu önderin samsuna ayak basması bile samsunu daha önemli yapar ki diğer stratejik durumundan bahsetmeye bile gerek kalmaz.
Asıl konuya gelecek olursak oda sermayedir. Bugün karadenizde çalışan küçük çaplı denizcilik firmlarının çoğu trabzon kökenlidir. Ama gel görki ofisleri samsundadır. yada samsuna taşınmaktadır. Hatta ve hatta gemilerine "samsun express" ve "lider samsun" gibi isimler vermektedirler ki buda çok normaldir. Bir trabzonlu işletme hocamın dediği gibi paranın dili dini ırkı olmaz. Trabzonda o 2000 kişinin işsiz kalması kimsenin umrunda değil herkes kazandığı paraya bakıyor.
Ben trabzon düşmanı değilim keşke samsunda zonguldakta trabzonda gelişse. Ama karadenizdeki özellikle son yıllarda patlak veren trabzon düşmanlığının sebebini ararken trabzonluların biraz kendilerine bakması gerekli. Burası heryer değil Türkiye...

kutay |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

Trabzon Limanı

Samsunlu yorumcu Ömer arkadaş. İhracat Sochi limanı yüzünden birazda Samsun lobisi sayesinde Samsuna kaydı (Trabzonda 2.000e yakın kişi işsiz kaldı bu yüzden) Ama hala ihracatı yapan firmalar Trabzonlu merak etme. Sadece Samsun limanını kullanıyorlar. Bu arada birazda tarih oku tarihin hiçbir döneminde Samsun Trabzondan önemli bir şehir olmadı.
Şu bölge şehirlerini hiç anlamıyorum Trabzon senelerce ticaret, uluslar arası ticaret için çalışır, bir kazanım elde ederse hemen bölge şehirleri de bize yok mu diye ortaya çıkar. Birazda bölge şehirleri kendi başına bir kazanım elde etsinde Trabzonda bundan faydalansın ama nerede?

Kenan |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

SİZE HERYER TRABZON DEGİLMİ İDİ???

Trabzon limanı tek başına börek yiyordu şimdi böyle oldu. Trabzon yanlız kaldı bak şimdi yanında hiç bir şehir ve iskele bile yok. Trabzon öteden beri paylaşmasını bilmez. Her üssün kendilerinde olmasını isterler ama zorla güzellik olmaz. Liman Samsuna, hava alanı Ordu ve Giresuna kaydı.
Sayın Trabzonlular Samsunda vatan toprağı!! hemde 19 Mayıs 1919 Atatürkün kurtuluş savaşını başlattığı liman şeyri.
SİZE HERYER TRABZON Degilmi gidin Samsundan ticaret yapın olmadı birazda Samsunlular çalışsın. Eskiden olduğu gibi Karadenizin Merkezi Samsundur.

Ömer |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

soçi kapatıldı trabzon çöktü

trabzon limanı olmazsa samsun ve zonguldak limanları var ticaret buralara kaydı.bu limanlarda hem demiryolu var hemde anadoluya daha yakınlar.trabzon limanı bu saatten sonra eski halin geri gelemez

dimitri atsız |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

Heryer değil Türkiye...

Trabzondan seferlerin azaldığı doğrudur ama be demek olmuyor ki Türkiye Rusya arasında ihracat ve ithalat bitti. Tam tersine şu an Samsun limanından çok sayıda roro-kargo ve roro-yolcu gemileri novorossiysk-gelinchik ve tuapse limanlarına oldukça yoğun çalışmaktadırlar ve toplam ihracat rakamlarıda eskisine göre daha yüksektir. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl içinde başlanan tren-ferry seferleride kavkaz limanına devam etmektedir. Buda oldukça uzun fiizibilite çalışmaları sonrasında başlanan ve gelecek vaateden bir projedir. Sonuçta bu olayı bir ülke meselesi haline getirmeye gerek yoktur. Trabzon olmaz Giresun ya da Ordu olur. Trabzon limanı günün şarları gereği stratejik önemini kaybettiyse bunun sonucuna katlanacaktır.

kty |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|
LİMANLAR Kategorisinden Diğer Başlıklar:
YORUM HATTI
kim kimdir
DenizHaber Bulten


ISTANBUL Deniz Eleman

ETİKET DENİZİ
M/V Barış, Yalova, Kocatepe Tersanesi, İzmir, Körfez, Liman, , BUDO, İDO, Marmara, Sefer, İptal, Ege Denizi, Kaçak Göçmen, Yunanistan, Türkiye, Sahil Güvenlik, , Yat, Petrol, Kral, , Deniz, Balık, , Türk Gemisi, Barış, Yunanistan, Ebola, Turgut Kıran, Denizcilik, Beykim, Arkas, kariyer günleri, Atlantik Denizcilik, Deval, Turgut kıran, ,


KONUK YAZAR

Cem Gürdeniz

Devletlerin Sürekli Dost ve Düşmanları Yoktur, Çıkarları Vardır

Bu zıtlaşmanın temeli ağırlıklı olarak denizlerle ilgili jeopolitik bir çekim merkezine odaklıydı. Türk Boğazları.

RÖPORTAJ


Farklı görüşlere tahammül göstermek erdemdir


DenizHaber.Com sitemizde “Konuşan Türkiye” nin bir göstergesi olarak, okuyucu yorumlarına yer verilmektedir.


 

DenizHaber 2002-2014 LOJITÜRK LTD. Bütün hakları saklıdır.

Denizhaber ismi, logosu ve Türk Denizciliginin Haber Sitesi sloganı tescilli markalardir. Izinsiz kullanılamaz. 

Tescil Sinifi: 16. ve 38. siniflar - T.C. Tescil No:2007/22625

Gurur Madalyası Lojitürk'ün tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan yazi,haber ve yorumlardan yazarları sorumludur. 

Iletisim: editor@denizhaber.com Reklam: reklam@denizhaber.com WebMaster: webmaster@denizhaber.com

DenizHaber? Logo Dizaynı Guclu Oner gucluoner@hotmail.com