DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞ | Reklamveren Girişi | Sitede 220 kişi var..| 23/10/2014 13:59:32

UBAK Ulaşım

Alo Kiyi Emniyet

DAKSAR
DENİZHABER ANKET
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
Check PageRank

Eğlence gemisi olacaktı

UÇAK GEMİSİ 'VARYAG' İLK SEFERİNE ÇIKTI

Çin,Varyag,Uçak Gemisi

Türkiye'ye askeri amaçla kullanılmayacağı sözü verilerek İstanbul Boğazı'ndan geçirilerek Çin'e götürülen uçak gemisi, bugün ilk seferine çıktı.

Haber Eklenme: 10 Ağustos 2011 Çarsamba 14:00

Çin,Varyag,Uçak Gemisi

'Yalan hikayesi' ilk seferinde

Türkiye'ye askeri amaçla kullanılmayacağı sözü verilerek İstanbul Boğazı'ndan geçirilerek Çin'e götürülen uçak gemisi, bugün ilk seferine çıktı.

Çin'in ilk uçak gemisi "Varyag" ülkenin kuzeydoğusundaki Dalian limanından deneme seferine çıktı.

Varyag, Türk kamuoyunun yabancı olmadığı bir isim. 10 yıl önce saatler süren bir operasyonla İstanbul Boğazı'ndan geçirilen ve bugün ilk seferine çıkan geminin Türkiye'yi ilgilendiren bölümü tam bir 'yalan hikayesi...'

Çünkü Çin, 2001'de Ukrayna'dan aldığı eski uçak gemisi Varyag'ı 2,5 milyon turist gönderme sözüyle İstanbul Boğazı'ndan geçirme izni almıştı.
Haberin devamı ↓reklam

O dönem ekonomik krizle boğuşan Türkiye bu vaadi sevinçle karşılarken, geçen 10 yılda Çinli turist sayısı sadece 50 bin artarak 77 bine çıktı. Çin ise turistik amaçlarla kullanacağını beyan ederek Karadeniz'den çıkardığı Varyag'ı önceki hafta uçak gemisine dönüştürdüğünü açıkladı. Gemi bugün de ilk deneme seferine çıktı.

Çin, Ocak 2007'de uçak gemisi yapabilecek teknolojiye eriştiğini açıkladığında akıllara 10 yıl önce Boğaz'dan 6 saatte geçen Varyag gelmişti. Nitekim tahminler doğru çıktı. Çin, önceki hafta 'ilk' uçak gemisini tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Zaman Gazetesi'nin haberine göre geminin yeni adı Şi Lang. Bu gemi ile Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki daimi üyelerden uçak gemisine sahip olan son ülke konumuna yükseldi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Ukrayna'dan alınan Varyag'ın bilimsel araştırmalar, deneyler ve eğitim için kullanılacağını öne sürüyor.

BOĞAZ'DAN 'YÜZER KÜTLE' OLARAK GEÇTİ

, Ukrayna'dan satın aldığı ve motoruyla dümeni olmadığı için 'yüzer kütle' olarak adlandırılan Varyag'ı Boğazlar'dan geçirebilmek için Türkiye'ye 'Resmî turistik güzergâh statüsü' vermiş, turizm sektörünü de '2,5 milyon Çinli turist gelecek' hayali sarmıştı.

Çin hükümetinin Çinli turistler açısından öncelikli ülkeler kapsamına Türkiye'yi aldığını resmen açıklamasının ardından, Varyag 1 Kasım 2001 tarihinde 5 saat 55 dakikada İstanbul Boğazı'ndan, 2 Kasım'da da yaklaşık 7 saatte Çanakkale Boğazı'ndan geçmişti. Bu geçişin maliyeti ise 1 milyon 440 bin dolar olmuştu.

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, 2,5 milyon turist rakamına o dönem nasıl inanıldığını anlayamıyor: "Çünkü imkânsız. Bu kadar yolcuyu Türkiye'ye taşıyacak ne bir ulaşım var ne de bu ulaşımın altyapısını iyileştirecek açıklama."

TURİZM GEMİSİ OLACAKTI

Ukrayna'da, 1988 yılında uçak gemisi olarak kızağa konulan Varyag, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Karadeniz Filosu'nun paylaşımında Ukrayna'ya bırakılmıştı. Varyag, daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti'ne, 'Santone' adlı özerk bir adada bulunan küçük bir turizm firması tarafından eğlence gemisi yapılmak üzere satıldı.

1 MİLYAR DOLARLIK TEMİNAT

Çin hükümetince Ukrayna'dan satın alınan ve Boğazlar'dan geçirilmesi için 4 kez başvuruda bulunulan yüzer kütlenin, 3 yıllık Karadeniz macerası, Çin'in 1 milyar dolar teminat mektubu vermesinin ardından sona erdi. Varyag'ın geçişinde, toplam 16 kılavuz kaptanın yanı sıra 250 personel çalıştı. İstanbul Boğazı geçişi sırasında 6'sı aktif 27 deniz vasıtası görev aldı.

NTVMSNBC

Bu Haber 8183 kez okundu.
: Çin Varyag Uçak Gemisi

Haberi Paylaş : Google Yahoo Facebook'ta Payla? Print Friendly and PDF

YORUMLAR
(50 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 1 yorum var.

Bizde inandık zaten ama 1 milyar USD teminat nerede?

Dünya siyasi ve ekonomik konjektüründeki değişimlere göre Atlantik ötesinden gelen mesaj ile geminin geçişine yüzen kütle olarak müsadildi.^senedir kimsenin aklına gelmedi mi? acaba diye sormak lazım.Çin ülkesinin 2001 sensindeki milli gelir ve yurt dışına gidecek kadar zengin nufusu kaç kişiydi ki bize 1 milyon turist gelsin?
Benim öğrenmek istediğim 1 milyar USD lik teminat acaba banka teminatımıydı yoksa sözlü teminat mıdır?

Dış İşlerinden birisi bunu açıklarsa memnun oluruz. Şu anda hiç fena olmaz bu paranın ekonomiye pompalanması.

hüsamettin canbilen |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|


DENİZ KUVVETLERİ Kategorisinden Diğer Başlıklar:

YORUM HATTI
kim kimdir
DenizHaber Bulten


ISTANBUL Deniz Eleman

ETİKET DENİZİ
Akaryakıt, Depo, Kıbrıs, Gemi, Tirebolu, Liman, Balıkçı, Barınak, Giresun, Balıkçı, Hamsi, , Tatbikat, Kum, Koster, , İzmir, Sahil Güvenlik, Göçmen, Ege Denizi, Devriye, Gemi, Kocaeli, Kaçak, Akaryakıt, Almanya, Grip, Fok, Balık, Deniz, Deniz kıyısı, Kuzey Denizi, THY, Atina, İstanbul, Deniz, avaalanı, Kıyı Emniyeti, Arslan Dede, Yaşar Duran Aytaş, , Barbaros, Kıbrıs, ,


KONUK YAZAR

AV. HAYRETTİN KURT

Deniz Haydutluğu ve Mevzuatta Gelişmeler

Uluslararası denizlerde, gittikçe artan deniz haydutluğu ve terörist faaliyetler, devletleri yeni ted­birler almaya yöneltmiştir.

RÖPORTAJ


Farklı görüşlere tahammül göstermek erdemdir


DenizHaber.Com sitemizde “Konuşan Türkiye” nin bir göstergesi olarak, okuyucu yorumlarına yer verilmektedir.


 

DenizHaber 2002-2014 LOJITÜRK LTD. Bütün hakları saklıdır.

Denizhaber ismi, logosu ve Türk Denizciliginin Haber Sitesi sloganı tescilli markalardir. Izinsiz kullanılamaz. 

Tescil Sinifi: 16. ve 38. siniflar - T.C. Tescil No:2007/22625

Gurur Madalyası Lojitürk'ün tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan yazi,haber ve yorumlardan yazarları sorumludur. 

Iletisim: editor@denizhaber.com Reklam: reklam@denizhaber.com WebMaster: webmaster@denizhaber.com

DenizHaber? Logo Dizaynı Guclu Oner gucluoner@hotmail.com