DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞ | Reklamveren Girişi | Sitede 218 kişi var..| 24/11/2014 16:48:17

UBAK Ulaşım

Alo Kiyi Emniyet

DAKSAR
DENİZHABER ANKET
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
Check PageRank

Sancaktepe'de Açıldı

TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK 'ÖZEL BALIK HALİ'

gemi,deniz,liman,tekne,balık hali,sancaktepe

Türkiye'nin ilk ve tek "Özel Balık Hali" Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla Sagun Group tarafından Sancaktepe'de açıldı

Haber Eklenme: 29 Kasım 2010 Pazartesi 12:48

gemi,deniz,liman,tekne,balık hali,sancaktepe

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, açılışta yaptığı konuşmada, modern şartlara sahip bir balık halinin açılışını yaptıklarını ve bir ilki yaşattıkları ve sektöre umut verici bir gelişmeyi sağladıkları için Sagun ailesine teşekkür etti. Bakan Eker, "Türkiye'de balıkçılığın geliştirilmesi ve evrensel standartlara ulaşması için okyanuslara açılmamız lazım. Bu güce, birikime, potansiyele sahibiz. Bu kapasiteye de sahibiz. Bütün mesele bu hedefi tayin etmek ve bu hedefe doğru yürüyüşe geçmek" dedi.

Hükümet olarak balıkçılıkla ilgili önemli adımlar attıklarını belirten Bakan Eker,

şunları söyledi:

"Bunlardan bir tanesi; yıllık kişi başına 8 kilo balık tüketimi varsa bunda hükümetimizin balıkçılar için sağladığı özel desteklerin payı vardır. Türkiye AB pazarına çupra levrek satan en büyük pazar payına sahip ülkelerden bir tanesidir. Diğer ülkelere önemli miktarda balık ihraç ediyoruz. 250 milyon dolar civarında sadece Japonya'ya ihraç yapıyoruz. Türkiye son 7-8 yıl içinde balıkçılıkta ileri doğru gidiyor. Balıkçılığa umutla bakıyoruz."

Sagun Group Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sagun ise, Türkiye'nin ilk ve tek "Özel Balık Hali" ile balıkçılıkta değişimi başlattıklarını söyledi. Balıkçılığın aslında bir sanayi dalı olduğunu ifade eden Sagun, Türkiye'de şu anda 8.6 kg olan kişi başına düşen balık tüketimini, 14 kg'a çıkarmayı hedeflediklerini ve bu sayede ekonomiye 750 milyon dolarlık bir katma değer oluşturmak için yola çıktıklarını söyledi. Sagun, tüketimdeki bu artışın ülkenin sağlıklı beslenmesine ciddi bir katkı sağlamasıyla birlikte sektörün sanayi içindeki hacmini ve payını da artıracağını belirtti.

Oğulcan Sagun da, "Bugün açılışını gerçekleştiğimiz yeni balık halimiz ve fish box balık ekmek büfelerimiz, grubumuzun yarınlara nasıl baktığının somut birer delilidir. Bunlar büyük bir değişimin hatta dönüşümün göstergesidir. Türk balıkçısının ve Türk balıkçılığının ortaya koyduğu yeni standartlardır. Bu projelerle birlikte ortaya konulan iddia, kimse bizden böyle bir talepte bulunmadığı kimse bize böyle bir misyon yüklemediği halde, bizim tarafımızdan yeniden tanımlanan ve sektörümüze sunulan yeni bir vizyondur. Bu vizyon, sağlık hesaplı bol çeşitli deniz ürünlerini taze ve dondurulmuş olarak 12 ay boyunca tam olması gerektiği gibi tüketiciye ulaştırmak, Türkiye'deki balık tüketimini artırmak ve deniz ürünlerini yeniden evlerimizin mutfaklarına sokmaktır" diye konuştu.

Uzmanlık alanı sadece su ürünleri olan Sagun Group bu hedef doğrultusunda iç ve dış pazarlarda da "Marines" markasıyla hazır deniz ürünleri alanında hizmet vermektedir. Grup, Marines markasıyla dondurulmuş deniz ürünlerinde yüzde 38'lik payla pazar lideri konumunda buluyor. Marines şu anda pek çok yerel ve ulusal mağaza zincirinde tüketime sunulan, Türk damak tadına uygun birçok marinatlı ve dondurulmuş ürünler sunan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Tam bir ihtisas markası olan Marines, Avrupa'nın da sayılı markaları arasında bulunmaktadır.

Sagun Group'un diğer önemli markalarından biri olan Merlion, sektörün büyük ölçüde ithalatını gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Çok fazla çeşidi bünyesinde barındıran Merlion "Herkese Balık, Her Keseye Balık" mantığıyla Türkiye'de balık markası olmaya kararlı.

Sagun Group'un ön plandaki projelerinden biri olan Fish Box'un hedefleri ise, en az 100 zincir balık ekmek hızlı tüketim noktaları açmak ve herkese ekonomik fiyatlarla balık yedirmektir. Verilecek Franchise'larla Türkiye'ye yayılacak olan marka, franchise bütçesi karşılığında tüm ekipman ve dekorasyonunun temin edileceği anahtar teslim bir çalışma ön görüyor.

Sektöründe bugün dünyanın sayılı şirketleri arasında gösterilen Sagun Group, üretimini gerçekleştirdiği 389 çeşit üründen oluşan ürün gamıyla kendi alanında bir rekora da imza atmış durumda. Grup, bugün 800 kişilik insan kaynağı ile üretiminin yüzde 60'ını ihraç ediyor.

Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde zengin ürün portföyü ve hizmetleriyle Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasına giren Sagun Group, kendi sektöründe en çok ihracat yapan firma. Grup başta Avrupa ve Japonya olmak üzere 23 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiriyor.

Sagun Group'un Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan A. Tuncay Sagun, babası Kemal Sagun'dan devraldığı Kemal Balıkçılığı bugün bünyesinde bulunan 5 şirketin yanı sıra Türkiye'de 7 ayrı bölgede 10 ayrı tesiste yurtdışında ise 3 ayrı ülkede üretim tesisine sahip Sagun Group'a taşımış bir isim.

 

DenizHaber.Com

Bu Haber 7939 kez okundu.
: gemi deniz liman tekne balık hali sancaktepe

Haberi Paylaş : Google Yahoo Facebook'ta Payla? Print Friendly and PDF

YORUMLAR
(50 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 4 yorum var.

Balik hali halkimiza hayirli olsun

Turkiyede boyle seylerin gecikmis olmasi beni uzuyor bu tip balik halleri butun dunyada yaygindir
Burda Tarim bakanligimizin taktirleri bence bostur ve bu isi Sagun Grubu yapmistir kendilerine bu onculuk icin tesekkur ediyorum
Bakanligimizdan Balikcilik soktorune halkimizin yaptiginin % 10 unu yapmaya davet ediyorum
Ulkede istatisliklere gore halkimiza yeterli balik kalmadi Balikcilarimizin onunu acsinlar , Ulkeyi balikcilikta koruma amacli kapolari acsinlar kapilari kapayarak bu tip balik hallerinin cogalmalarina mani olmasinlar

Muhittin Bagriyanik |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

balık hali

Bu iş yerini açmada emeği geçen yöneticileri ve Sayın Sağun ekibini canı gönülden kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum....Konunun kendisi içerisinde bir ilk olması nedeniylede kutluyorum....İnşallah diğer vilayetlerimizde de bu tip yatırımlar gerçekleştirilir diyorum....tebrikler...

nurideniz |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

BALIĞIN DUDAYENİ

BALIKÇILIK SEKTÖRÜNDE HER ZAMAN İLKLERİN BAŞLANGICI BALIKÇI KRAL TS YİNE ZİRVE YAPTIN. SENİNLE GURUR DUYUYORUM.ALLAH UTANDIRMASIN.

A B |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

ALLAH HAYIRLI UGURLU YAPSIN.

İNŞALLAH İY OLUR

serdal er |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|
BALIKÇILIK Kategorisinden Diğer Başlıklar:
YORUM HATTI
kim kimdir
DenizHaber Bulten


ISTANBUL Deniz Eleman

ETİKET DENİZİ
Ege Denizi, Nusret, Tatbikat, Aziz Kocaoğlu, Hopa, Liman, Güvenlik, Eğitim, Sualtı, SAT, İstanbul Boğazı, , İzmir, Aliağa, Cami, , Aliağa, Petlim, Liman, Habaş, Ege Çelik, Batı Çim, İDÇ, Ege Gübre, TCE Ege, Nemport, , İDO, feribot, Marmara, Kabataş.Bilet, DTO, İzmir, Yusuf Öztirk, Didim, Kuşadası, İTÜ, Denizcilik Fakültesi, Kariyer Kulübü, YASA Denizcilik, , Fenerbahçe, Adriyatik, Ada, , Meteoroloji, Bodrum, Kaş, Alanya, Fırtına,


KONUK YAZAR

Cem Gürdeniz

Devletlerin Sürekli Dost ve Düşmanları Yoktur, Çıkarları Vardır

Bu zıtlaşmanın temeli ağırlıklı olarak denizlerle ilgili jeopolitik bir çekim merkezine odaklıydı. Türk Boğazları.

RÖPORTAJ


Farklı görüşlere tahammül göstermek erdemdir


DenizHaber.Com sitemizde “Konuşan Türkiye” nin bir göstergesi olarak, okuyucu yorumlarına yer verilmektedir.


 

DenizHaber 2002-2014 LOJITÜRK LTD. Bütün hakları saklıdır.

Denizhaber ismi, logosu ve Türk Denizciliginin Haber Sitesi sloganı tescilli markalardir. Izinsiz kullanılamaz. 

Tescil Sinifi: 16. ve 38. siniflar - T.C. Tescil No:2007/22625

Gurur Madalyası Lojitürk'ün tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan yazi,haber ve yorumlardan yazarları sorumludur. 

Iletisim: editor@denizhaber.com Reklam: reklam@denizhaber.com WebMaster: webmaster@denizhaber.com

DenizHaber? Logo Dizaynı Guclu Oner gucluoner@hotmail.com