DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞ | Reklamveren Girişi | Sitede 190 kişi var..| 23/11/2014 12:43:22

UBAK Ulaşım

Alo Kiyi Emniyet

DAKSAR
DENİZHABER ANKET
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
Check PageRank


ASYAPORT, MSC İŞBİRLİĞİYLE HAYATA GEÇİYOR

Tekirdağ, Barbaros, Asyaport, MSC

Tekirdağ'ın Barbaros kasabası sahillerinde kurulacak olan Asyaport'ta 2013'te 200 bin teu'su yurtiçine olmak üzere 500 bin teu transit konteyner hareketi öngörülüyor.

Haber Eklenme: 26 Mart 2010 Cuma 09:49

Tekirdağ, Barbaros, Asyaport, MSC

Asyaport, MSC'nin işbirliği ile hayata geçiyor

Asyaport'ta 2013'te 200 bin teu'su yurtiçine olmak üzere 500 bin teu transit konteyner hareketi öngörülüyor. Bu rakamın 2014'te transitte 800.000 teu'ya yükseleceği, toplam hareketin ise 1 milyon 300 bin teu'ya çıkacağı, 2015 yılında ise sadece transit konteyner hareketinin 1 milyon 200 bin teu'yu bulacağı belirtiliyor.
 
Tekirdağ'ın Barbaros kasabası sahillerinde kurulacak olan Asyaport yatırımına ait teşvik onay kararı Hazine Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nün 19 Aralık 2009 tarihli yazısıyla yayımlandı. Komple liman ve ulaştırma yatırımı olan Asyaport'un inşaat bitiş tarihi 11 Eylül 2013 olarak planlanırken, sabit toplam yatırım 554 milyon lirayı bulacak. Asyaport'un Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olacağı ifade ediliyor.

Ana şirket MSC - Mediterranean Shipping Grubu'na bağlı TIL - Terminal International Limitet ve GTL - Global Terminal Limitet yatırım ve işletme portföyündeki yatırımı paylaşıyor. GTL - Global Terminal Ltd. ortak şirket TIL - Terminal Investment Ltd. ile dünyanın en büyük liman işletmecisi grup olarak biliniyor. GTL'nin 18 ülkede işletmesinde bulunan liman sayısı 24. "Greenfiel Projesi" olarak adlandırılan İspanya'da Valencia ve Brezilya'da Navegantes liman işletmeleri ile Rusya, Fransa, Hindistan ve Afrika'da halen üzerinde çalışan liman işletme yatırımları bulunuyor.

Bu limanı tercihli transit terminali seçen MSC ise dünyanın en büyük ikinci düzenli hat şirketi durumunda. Dünya konteynerli yük taşımacılığının yüzde 12'sine hâkim olan MSC'nin filosunda halen 1.5 milyon teu kapasitesine sahip 321 konteyner gemisi var. 1970 yılında 7 konteyner gemisine sahip olan MSC, hızlı büyüme ile dünya ikinciliğine çıktı.
 
Konteyner hareketi hızı büyüyecek

Uluslararası terminal işletmesi TIL Grup'un muhtelif ülkelerde liman işletmeciliği yapan şirketi olan TIL, halen MSC'nin Avrupa'daki ana limanı Antwerp, Almanya'da Bremerhaven, ABD'de Seattle, Litvanya'da Kleidepa, Fransa'da Le Havre, Hollanda Rotterdam'da ETC Don, İstanbul'da Marport, İspanya'da MSCTV, Las Palmas'ta OPCSA, Portekiz'de PSA Sinet, Lagos'ta PCHS ve ABD'de Long Beach SSA Pier A terminallerinin işletmecisi olarak servis veriyor. TIL'nin diğer yatırımları ise Brezilya Santos'ta BTP, Lome'de LCT, Hindistan'da Mundra, Rusya Lomonosov'da LFT, Fransa Fos Marsilya'da Fos 2XL terminal yatırımları bulunuyor.

GTL ile TIL'nin dünya üzerinde Kanada'da yüzde 33 sahibi olduğu Kanada Montreal, yüzde 50 sahibi olduğu ABD Newark, yüzde 49 sahibi olduğu Bahamas Freeport, Brezilya'daki tamamına sahip olduğu Santos, yüzde 50'sine sahip olduğu Navegantes, Türkiye'deki yüzde 50'sine sahip olduğu Marport, Çin'deki yüzde 50'sine sahip olduğu Qingdao, Togo'daki tamamına sahip olduğu Lome, Litvania'da yüzde 96'sına sahip olduğu Kilpeda, Çin'de yüzde 50'sine sahip olduğu Ningbo gibi çok önemli liman yatırımları ve işletmeciliği var.

Resmi verilere göre, 2003 yılı sonunda Akport, Borusan, Evyap, Gemport, Kumport, Mardaş, MIP-Mersin, Port Akdeniz, Roda Port, Yılport, Derince, Haydarpaşa, İskenderun, İzmir, Bandırma, Trabzon limanları toplamında 2.496.390 teu'luk bir elleçleme gerçekleşirken, bu toplam 2004'te 3.081.351 teu, 2007'de 4.699.529 teu ve 2008 sonu verilerine göre 5.418.427 teu olarak gerçekleşti.
 
Asyaport'un hedefi 2 milyon teu

Asyaport için yapılan değerlendirmelere göre 2013'te 200.000 teu yurtiçine olmak üzere 500.000 teu transit konteyner hareketi öngörülüyor. Bu rakamlar 2014'te transitte 800.000 teu'ya yükselirken, toplamın 1.300.000 teu'ya çıkacağı, 2015'te ise sadece transit konteyner hareketinin 1.2 milyon teu'yu bulacağı ifade ediliyor.

Türkiye'nin ve Karadeniz'e sahili olan çevre ülkelerin ekonomik kalkınması dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda, 2015'ten 2031 yılına kadar Asyaport'un yıllık transit konteyner elleçlemesi 1.2-1.3 milyon teu, yurtiçi konteyner elleçlemesi 620.000 teu olarak verilmekte. 2015-2031 yılları için varsayılan azami kapasite ise 2 milyon teu.

Global Terminal Ltd. Asyaport'un sermaye artırımı yoluyla yüzde 70'ine resmen ortak olarak Avrupa Kalkınma Bankası'yla müzakerelerine devam ediyor. GTL'nin sahibi Maritime Holding olmakta. Ancak yatırımın kaynağını meydana getiren ana şirket ise bir dünya denizcilik devi olarak MSC gösteriliyor.

Projenin gerçekleşebilmesi için öngörülen sürenin dört yıl gibi devamlı bir yatırım dönemi olduğu belirtilirken, yapılan karşılaştırmada Ambarlı Limanlar bölgesinin İstanbul gibi metropolün sanayi ve ticaret potansiyeline dönük ithalat ve ihracat yükleri için ana liman önemi taşıdığı, Asyaport'un en büyük özelliğinin 14.000 teu'lara giden gemilerle çok daha ekonomik ve transit liman anlayışıyla hizmet vermek olduğu hatırlatıldı.

Tekirdağ’ın Barbaros ilçesinde kurulacak olan Asyaport’un alt yatırım çalışmaları devam ediyor

Osman ÖNDEŞ/Referans

Bu Haber 22423 kez okundu.
: Tekirdağ Barbaros Asyaport MSC

Haberi Paylaş : Google Yahoo Facebook'ta Payla? Print Friendly and PDF

YORUMLAR
(50 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 6 yorum var.

Hayırlı Olsun

Çok güzel bir yatırım. Gelecekte Barbarosda çok gelişecek. Limanın altyapısı iyi olduktan sonra hiç bir zarar verici yanı olmaz, aksine çevresini hızla geliştirir. Limancı niki ile yazan arkadaşa katılıyorum; yönetimi iyi olduktan sonra çok fazla istihtam yaratacaktır.

Kadir CANBAZ |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|


papaz cebini dolduracak

|Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|


barbarosa cok yazık olacak

|Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

hayırlısıyla

yıllardır süre gelen ve bir türlü kesin kati bir durum alamayan liman inşallah bundan böyle hız kazanırda bir an önce hayata ve barborosa ve türk ekpnomisine katkıda bulunur. buna inanıyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

kubilay özmen |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

liman

liman demek iş demek ekmek demek niye yazık olsun liman alt yapısı iyi olduktan sonra problem olmaz sağlam bir yönetimle dünya kadar işsize iş imkanı olur çevresi değerlenir hayırlı olsun.

limancı |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|


Barbaros'a yazık olacak...

|Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|
LİMANLAR Kategorisinden Diğer Başlıklar:
YORUM HATTI
kim kimdir
DenizHaber Bulten


ISTANBUL Deniz Eleman

ETİKET DENİZİ
Meteoroloji, Bodrum, Kaş, Alanya, Fırtına, Çanakkale Boğazı, Elektrik, İstanbul, Maltepe, Adalar, İstanbul, Sefer, Yolcu, Motor, , Filyos Limanı, Mehmet Ceylan, Karabük, TÜPRAŞ, Irak, Petrol, Ceyhan, Active Shipping, Kariyer Günleri, , SeaNews Dergisi, Ekim, 2014, Güney Kore, Sewol, Feribot, İzmir, Balıkçı, Tekne, Antalya, deniz Ticaret Odası,


KONUK YAZAR

Cem Gürdeniz

Devletlerin Sürekli Dost ve Düşmanları Yoktur, Çıkarları Vardır

Bu zıtlaşmanın temeli ağırlıklı olarak denizlerle ilgili jeopolitik bir çekim merkezine odaklıydı. Türk Boğazları.

RÖPORTAJ


Farklı görüşlere tahammül göstermek erdemdir


DenizHaber.Com sitemizde “Konuşan Türkiye” nin bir göstergesi olarak, okuyucu yorumlarına yer verilmektedir.


 

DenizHaber 2002-2014 LOJITÜRK LTD. Bütün hakları saklıdır.

Denizhaber ismi, logosu ve Türk Denizciliginin Haber Sitesi sloganı tescilli markalardir. Izinsiz kullanılamaz. 

Tescil Sinifi: 16. ve 38. siniflar - T.C. Tescil No:2007/22625

Gurur Madalyası Lojitürk'ün tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan yazi,haber ve yorumlardan yazarları sorumludur. 

Iletisim: editor@denizhaber.com Reklam: reklam@denizhaber.com WebMaster: webmaster@denizhaber.com

DenizHaber? Logo Dizaynı Guclu Oner gucluoner@hotmail.com