DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞ | Reklamveren Girişi | Sitede 168 kişi var..| 25/11/2014 3:19:19

UBAK Ulaşım

Alo Kiyi Emniyet

DAKSAR
DENİZHABER ANKET
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
Check PageRank


GEMİ MÜHENDİSLERİNDEN DURAK'A TERSANE TEPKİSİ

GMO İzmir,Emrah Erginer,Alaybey Tersanesi

GMO İzmir Başkanı Emrah Erginer, Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması için çalışma başlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a sordu: "Gemileri dağ başına mı yapalım?"

Haber Eklenme: 04 Ocak 2010 Pazartesi 23:55

GMO İzmir,Emrah Erginer,Alaybey Tersanesi

Gemi mühendislerinden Durak'a tersane tepkisi 
 

Gemi Mühendisleri Odası İzmir Başkanı Emrah Erginer, Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması için çalışma başlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a sordu: "Gemileri dağ başına mı yapalım?"

Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması için çalışma başlattıkları açıklayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer'dan tepki geldi. Erginer, "Askeri tersaneye 'Buradan çıkın, gidin' diyoruz. Peki biz nasıl denizci bir milletiz? Tersaneyi dağ başına mı yapacağız? Evet tersane taşınsın, Körfez'i de betonla dolduralım. Karşıyaka ile Alsancak birleşsin, üzerine de bina dikelim. Park bahçe yapıp, kafeler kuralım, manzaraya karşı çay içelim" dedi.
Ekim ayındaki meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Cevat Durak, 1960'lı yıllardan beri kullanılan ilçe girişindeki tersanenin taşınması için görüşme yaptıklarını açıkladı. Durak, söz konusu toplantıda "İlçemizin doğal estetik yapısını bozduğunu düşündüğümüz tersanenin kaldırılması için girişimlerimiz sürüyor" açıklamasında bulundu.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Aradan geçen süre içinde belediyenin çalışmalarının sürdürmesi üzerine Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, sessizliğini bozdu. "Biz önce bunun gerçekleşmeyecek bir çalışma olacağına inandığımız için açıklama yapmadık, ancak konuyla ilgili yazışmaların sürdüğünü anladık" diyen Erginer, İzmir Tersane Komutanlığı'na bağlı yerin askeri tersane olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Zamanında limanı kapatmaya çalıştılar, şimdi tersaneye taktılar. Utanarak söylüyorum, Çanakkale'den İskenderun'a kadar bir tek sivil tersanemiz yokken, askeri tersaneyi buradan çıkarılım diyoruz.

Peki biz nasıl denizci millet ve denizci ülke olacağız? Tersaneleri, marinaları dağ başında mı yapalım?"

Gelişmiş ülkelerin tamamının denizcilikte de ilerlediğini söyleyen Erginer, Manhattan, New York Limanı'nı örnek göstererek, "Dünyadaki bu tür liman kentlerinin ortak özelliği, limanların etrafına kurulmuş olmalarıdır. 'Biz şehir merkezinde tersane istemiyoruz, liman istemiyoruz, kruvaziyer istemiyoruz' deniyor. Yahu biz ne istiyoruz? Körfezi betonla dolduralım, geniş bir saha elde edelim, üzerine bina dikip yanlarına yeşil alan koyalım. Bir tane tersane var, bunun yeri mi bize batıyor?" diye konuştu.

'Denizden de kurtulalım bari'!'

Tersanelerin taşınmasının söz konusu olmadığını, kapanıp yeni bir tersane inşaa edilmesi gerektiğini ifade eden Emrah Erginer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Peki tersane taşınsın diyelim. İyi de nereye taşıyacağız? Biz bir tane sivil tersane yeri bulamıyoruz? Tamam askeriye belki bulur ama sivil tersane yapılacak yere yine askeri tersane kurulursa ne olacak? Belediyenin bir sürü vapuru var, bakım onarımı nerede yapılıyor sanıyorsunuz? Bu iş nereye kadar gidecek? Bence artık bu kente denizden baksınlar, önce kentin çarpıklarını gidersinler. Deniz kenarında hiç denizden alan olmayacak mı? Marina, tersane, çek çek yeri, liman olmayacak mı? Ne yani her yer çay kahve salonu mu olacak? O zaman, Karşıyaka ile Alsancak'ı birleştirelim, betonlayalım, denizden de kurtulalım. Limandan, tersaneden de kurtulalım!"
Türkiye'de 120'ye yakın tersane bulunduğunu hatırlatan Erginer, bunların önemli bölümünün kuzeyde yer aldığını vurguladı. Erginer, "İzmir denizin kıyısında. Tersane kaldırılsın diyoruz. Tersane nerede olmalı?"

 

ŞAfak İnce/Yeni Asır

Bu Haber 6432 kez okundu.
: GMO İzmir Emrah Erginer Alaybey Tersanesi

Haberi Paylaş : Google Yahoo Facebook'ta Payla? Print Friendly and PDF

YORUMLAR
(50 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 3 yorum var.


Tersaneleri kaldırtmak yerine öncelikle kaldırım işgallerini kaldırtınız ki rahat yürüyebilelim.Sokakları boşaltınız ki arabalarımızla rahat geçelim.Olmayacak şeylerle uğraşmak yerine ilçenin karmaşıklığını düzeltmeye çaba sarfederseniz,rasgele ve ahbab çavuş ilişkiler ile verilen ruhsatları iptal ederseniz,hem karşıyakaya,hem partinize,hemde kendinize iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Şansınız varken neden değerlendirmiyorsunuz.Korkmayın,cesur olun, daha çok kazanırsınız.

Karşıyakalı vatandaş |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

Önce bir dinlemek gerek

Sn. Cevat Durak'ın bu şekilde eleştirilme
sinin kendisine haksızlık olduğunu düşünü-
yorum. Öncelikle tersane kaldırıldıktan sonra burasının ne olarak kullanılacağını öğrenmek gerekir. İkinci olarak bu tersane
askeriyenin elinde atıl denilebilecek şekilde yeni gemi yapımı için kullanılma- dığı gibi İzmri ve Karşıyak ekonomisinede fayda sağlamamaktadır. Bütün bu sebepler- den dolayı Gemi Mühendisleri gibi denizci-liğin önemli bir kurumun başındaki kişiyi daha sağduyulu davranmaya çağırıyorum.

Alp Demiralp Demiralp |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|

neyi kaldırıyorsunuz beyler.dükkan mı bu.kaldırıverelim.

sayın cevat durak bey.1970 li senelerde babam alaybey tersanesinde makine atölyesi şefliği yaparken tersane kaldırılıyordu.liman taşınıyordu.hatta karşıyaka-alsancak arası doldurulup.denizin üstüde örtülüyordu.yine aynı gündem.yine aynı palavralar.çok dinledik bunları.herhalde askeri tersanenin en son tesis ettirdiği 2 adet sahil vincini görmediniz.hiç de yerinden kaldırılcakmış gibi durmuyor(askerin eline sağlık).sizler önce bu bölgede yeni bir tersane kurunda bizde elinizden öpelim.ben ve ailem ve binlerce tersane,liman çalışanı 50 yılı aşkındır geçimimizi denizden sağlıyoruz.siz bence inşaatlarda ve kaldırım döşemedeki enerjinizi denizciliğe harcamayın.bırakın biz kendi mücadelemize devam edelim sizde kendi mücadelenize.kolay gelsin

tolga turgut |Bu yoruma cevap yaz! |Bu habere yorum yaz!|
GEMİ İNŞA Kategorisinden Diğer Başlıklar:
YORUM HATTI
kim kimdir
DenizHaber Bulten


ISTANBUL Deniz Eleman

ETİKET DENİZİ
İstanbullines, , Bakan Lütfi Elvan, Mehdi Gönülaçık, Özkan Poyraz, Çanakkale Boğazı, Gemi, Arıza, , Yat, Tekne, Fipa Grup, , Ege Denizi, Nusret, Tatbikat, Aziz Kocaoğlu, Hopa, Liman, Güvenlik, Eğitim, Sualtı, SAT, İstanbul Boğazı, , İzmir, Aliağa, Cami, , Aliağa, Petlim, Liman, Habaş, Ege Çelik, Batı Çim, İDÇ, Ege Gübre, TCE Ege, Nemport, , İDO, feribot, Marmara, Kabataş.Bilet,


KONUK YAZAR

Cem Gürdeniz

Devletlerin Sürekli Dost ve Düşmanları Yoktur, Çıkarları Vardır

Bu zıtlaşmanın temeli ağırlıklı olarak denizlerle ilgili jeopolitik bir çekim merkezine odaklıydı. Türk Boğazları.

RÖPORTAJ


Farklı görüşlere tahammül göstermek erdemdir


DenizHaber.Com sitemizde “Konuşan Türkiye” nin bir göstergesi olarak, okuyucu yorumlarına yer verilmektedir.


 

DenizHaber 2002-2014 LOJITÜRK LTD. Bütün hakları saklıdır.

Denizhaber ismi, logosu ve Türk Denizciliginin Haber Sitesi sloganı tescilli markalardir. Izinsiz kullanılamaz. 

Tescil Sinifi: 16. ve 38. siniflar - T.C. Tescil No:2007/22625

Gurur Madalyası Lojitürk'ün tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan yazi,haber ve yorumlardan yazarları sorumludur. 

Iletisim: editor@denizhaber.com Reklam: reklam@denizhaber.com WebMaster: webmaster@denizhaber.com

DenizHaber? Logo Dizaynı Guclu Oner gucluoner@hotmail.com