DENiZHABER Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
| RSS|Künye|Arşiv&Arama| Sitenize Ekleyin | ÜYE GİRİŞ | Reklamveren Girişi | Sitede 207 kişi var..| 22/10/2014 15:12:01

UBAK Ulaşım

Alo Kiyi Emniyet

DAKSAR
DENİZHABER ANKET
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN BUAY BUYIL
Check PageRank


BATAN GEMİNİN İKİ KAPTANI REHİN KALDI

Granpa, gemi, kaza, kaptan, sri lanka, Kadir çolak denizcilik

Sri Lanka'da nisanda batan Türk yük gemisinin 2 kaptanı 8 aydır bir otelde tutuluyor... Kaptan ise"Deniz kirliliği parasının ödenmesini sağlamak için bırakmıyorlar" diyor

Haber Eklenme: 10 Aralık 2009 Perşembe 09:18

Granpa, gemi, kaza, kaptan, sri lanka, Kadir çolak denizcilik

Batan geminin iki kaptanı rehin kaldı

Sri Lanka'da nisanda batan Türk yük gemisinin 2 kaptanı 8 aydır bir otelde tutuluyor... Kaptan ise"Deniz kirliliği parasının ödenmesini sağlamak için bırakmıyorlar" diyor

Sri Lanka'nın doğu kıyısında, geçtiğimiz nisan ayında batan sülfürik asit yüklü Türk gemisinin kaptanı Sedat Sır (58) ve 2'nci kaptan Haşim Erkolukısa, davanın bir türlü açılmaması nedeniyle ülke dışına çıkamıyor.

Tam 8 aydır bir otelde rehin tutulduklarını söyleyen iki Türk denizci, çok zor durumda olduklarını belirterek, "Yetkililer devreye girip bizi bir an önce kurtarsınlar. Ülkemizi, ailemizi çok özledik" diyor. Kadir Çolak Denizcilik'e ait "Motari Magnor Granpa" adlı sülfürik asit yüklü Türk gemisi, Hindistan'ın Tuticorin limanından 2 Nisan'da ayrıldı.

Gemi 7 Nisan'da Sri Lanka'nın doğu kıyısında, Trinkomali limanı açıklarında battı. Gemide bulunan 19 Türk mürettebat kurtarılarak karaya çıkartıldı. Geminin depolarında bulunan asit ise denize döküldü. Sri Lanka, gemi sahibine karşı, ülke sularını kirletme suçlamasıyla işlem başlattı.

SÜREÇ TIKANDI

Sri Lanka devleti kazadan 52 gün sonra yani 29 Mayıs 2009 tarihinde, 17 mürettebatın Türkiye'ye dönmesine izin verdi. Geminin kaptanı Sedat Sır ile 2'nci kaptanı Haşim Erkolukısa ise dava açılacağı gerekçesiyle, başkent Colombo'da bir otele yerleştirildi. Ancak iki Türk gemici, aradan geçen 8 aylık süre içerisinde ne ifade vermeye çağrıldı, ne de mahkemeye çıkartıldı.

'PARA İÇİN TUTULUYORUZ'

Beş yıldan beri gemilerde çalıştığını söyleyen 31 yaşındaki 2'nci kaptan Haşim Erkolukısa da yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"Bizler burada, ailelerimiz orada sıkıntı içinde. Ülkemizden soranlara 'Dava devam ediyor' deniliyormuş. Mahkeme sürecini açık bırakıyorlar, araştıranlar da mahkemenin sürdüğünü görüp bizimle temasa geçmiyorlar. Devamlı Dışişleri'ni arıyoruz, onlar da Yeni Delhi'deki konsolosluktan bilgi alıyorlar, hepsi o. Dava deniz kirliliği davası... Mahkeme bir kirlilik bedeli belirleyecek, sigorta da o parayı ödeyecek. Yani hepsi bu.

Ama buradakiler bu parayı garantilemek için bizi rehin tutuyorlar. Rehin olarak 8 ayı bitirdik. Davanın ne zaman görüleceği ve sonuçlanacağı belli değil. Lütfen sesimizi duyurun artık. Devletimiz devreye girsin. Sabrımız kalmadı." Kadir Çolak Denizcilik şirketinin sahibi Seyit Çolak ise gerekli tüm girişimleri yaptıklarını ifade ederek, "Sri Lanka kanunları gereği orada bekliyorlar. Süreç biraz ağır işliyor ama biz elimizden geleni yapıyoruz. Dışişleri ile sürekli temas halindeyiz. Benim edindiğim izlenime göre yılbaşına kadar Türkiye'de olacakları yönünde" diyor.

DEDE OLDU AMA 3 AYLIK TORUNUNU HİÇ GÖRMEDİ

2 çocuk babası kaptan Sedat Sır'ın yakınları endişelerini "Dil sorunu yaşıyorlar. Paraları da yok. 3 ay önce kızı Sinem Karanfil doğum yaptı. Dede oldu ama torunu Alp'i hâlâ görmedi" diye anlatıyor.

Granba'nın Batma Fotoğrafları

 

 

Sabah/Bülent Ergün

Bu Haber 6661 kez okundu.
: Granpa gemi kaza kaptan sri lanka Kadir çolak denizcilik

Haberi Paylaş : Google Yahoo Facebook'ta Payla? Print Friendly and PDF

YORUMLAR
(50 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
  Henüz yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yapın! Yorum EkleGÜNCEL Kategorisinden Diğer Başlıklar:

YORUM HATTI
kim kimdir
DenizHaber Bulten


ISTANBUL Deniz Eleman

ETİKET DENİZİ
Nemrut, Liman, UZMAR, Tatbikat, Milangaz, BATIÇİM, PETKİM, Hafize Ana, Gemi, Tersane, Kaptan, Faruk Ölüç, Meteoroloji, Denizcilik, sektör, Bülent Ecevit Üniversitesi, Denizcilik fakültesi, Zonguldak, Hazar denizi, İran, Nakliye, Devlet, UND, İstanbul, Su, Melen Barajı, Patlama, , Dünya, Gıda, Fuar, Paris, , Marmaris, Yat, Mavi Tur, ABD, , Sahil Güvenlik, Gemi, ABD Bayraklı, Kuruyük, Antalya, Kaş, , Petrol, Piyasa, Enerji Bakanı, Taner Yıldız, , HES, RES, Kamulaştırma, ,


KONUK YAZAR

AV. HAYRETTİN KURT

Deniz Haydutluğu ve Mevzuatta Gelişmeler

Uluslararası denizlerde, gittikçe artan deniz haydutluğu ve terörist faaliyetler, devletleri yeni ted­birler almaya yöneltmiştir.

RÖPORTAJ


Farklı görüşlere tahammül göstermek erdemdir


DenizHaber.Com sitemizde “Konuşan Türkiye” nin bir göstergesi olarak, okuyucu yorumlarına yer verilmektedir.


 

DenizHaber 2002-2014 LOJITÜRK LTD. Bütün hakları saklıdır.

Denizhaber ismi, logosu ve Türk Denizciliginin Haber Sitesi sloganı tescilli markalardir. Izinsiz kullanılamaz. 

Tescil Sinifi: 16. ve 38. siniflar - T.C. Tescil No:2007/22625

Gurur Madalyası Lojitürk'ün tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan yazi,haber ve yorumlardan yazarları sorumludur. 

Iletisim: editor@denizhaber.com Reklam: reklam@denizhaber.com WebMaster: webmaster@denizhaber.com

DenizHaber? Logo Dizaynı Guclu Oner gucluoner@hotmail.com