Advert
Deniz Haber Türk Denizcili?ğinin Haber Sitesi
| RSS | Sitemap | Künye | Reklam | İletişim | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 127 kişi var..| 08/02/2016 3:38:43
| RSS | Sitemap | Künye | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 127 kişi var..| 08/02/2016 3:38:43
DenizHaber Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
|Marmara'da Zehirli Denizanası Var Mı?


Marmara'da Zehirli Denizanası Var Mı?

Marmara'da Zehirli Denizanası Var Mı?

İÜ " Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Melek İşinibilir Okyar, "Marmara'da, yeni bir zehirli deniz anası türü girişinin söz konusu olmadığını"

Marmara'da Zehirli Denizanası Var Mı?

Türkiye'deki sayılı deniz anası (meduz) uzmanlarından biri olan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Melek İşinibilir Okyar, "Marmara'da, yeni bir zehirli deniz anası türü girişinin söz konusu olmadığını, basında bahsedilen deniz analarının, 2000 yılından beri Marmara'da bulunduğunu ve zehirli olmadığını söyledi.

Dr. Okyar, konu ile ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Denizi'nde görülen ve "öldüren deniz anası" olarak nitelendirilen denizanalarının adının "Chrysaora hysoscella" olduğunu, literatürde, basında sözü edilen "Chrysaora Mediterranea" türü herhangi bir deniz anasının bulunmadığını bildirdi. Haberlerden sonra literatürü tekrar taradığını ve "Chrysaora Mediterranea" cinsi bir kayıda hala rastlamadığını vurgulayan Dr. Okyar, "Sanıyorum bir yanlış anlama sonucu, haberde yeni bir tür olarak yazılmış" dedi.

-"SAKIN TATLI SU İLE TEMİZLEMEYİN"-

Marmara Denizi'nde görülen deniz analarının "Cnidaria-denizanaları" ailesinin "Scyphomedusae" dalının, Chrysaora türünden "Chrysaora hysoscella" olduğunu, temas halinde insanları öldürmesi veya hastanelik etmesinin söz konusu olmadığını belirten Dr. Okyar, şu bilgiyi verdi:

"Bu deniz anasının, yarı küre şeklindeki vücut yapısının (Umbrella) tepesinden kenarına doğru uzanan sarı-kahverengi 16 adet bant bulunur. Umbrella kenarında 24 tentakül vardır. Umbrella çapı 30 cm;dir fakat 42 cm;ye kadar da ulaşabilir.

Vücut yapısının (Umbrella) rengi kahverengi, sarı, kırmızı tonlarında olabilir. Ağız etrafında 4 adet uzun ve kenarları kıvrımlı ağız kolları bulunur. Bunların da rengi portakal rengi-kahverengi ve kızıl arasında değişkenlik gösterir. Genelde kıyısal bölgelerde yayılım gösteren bu tür tüm dünya denizlerinde bulunur.

Akdeniz ve Ege Denizi'nde de görülen bu tür, Marmara Denizi'nde ilk defa Erdek Körfezi'nde Ağustos-Eylül 2000 tarihinde kayıt edilmiştir. O tarihten beri Marmara Denizi'nde özellikle kıyısal alanlarda genelde az sayıda gözlemlenmektedir. Bu deniz anası genelde bahar aylarında başlayıp yaz sonuna kadar yaygın olarak görülür.

Ömürleri yaklaşık bir yıldır. İnsanlara temas ettiklerinde öldürecek veya tıbbi yardım gerektirecek kadar etkili zehirleri yoktur. Deniz anasının değdiği yerde biraz acı veren, kaşınan isilikler oluşur. Temas edilen yere hiç bir şekilde tatlı su değdirilmemelidir. Tatlı su ve duş, zehrin daha aktif bir duruma gelmesini sağlar. Temas eden bölgeyi deniz suyu ile yıkadıktan sonra alkol dökülür. İlk tedaviden sonra yanma ve kaşıntıyı almak için Anastol ve benzeri merhemler kullanılabilir."

Bu guruptan ayrı bir türün, pasifiklerde yaşadığını ve gerçekten zehirli olduğunu, temas halinde insanları hastanelik edebildiğini veya öldürebildiğini anlatan Dr. Okyar, bunun Türkiye deniz sularında olmadığını vurguladı.

Dr. Okyar, deniz analarının genelde bu mevsimde çoğaldığını, belli bir büyüklüğe eriştiğini, sonbaharda ise öldükleri için sayılarının azaldığını, özellikle Marmara'Da insanları endişelendirecek bir durumun ve türün söz konusu olmadığını söyledi.(aa)Bu Haber 10504 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Yazlanlardan Lojiturk Ltd. veya denizhaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 9 yorum var.
  9 yorum gösteriliyor. Yorum Ekle
dr hanım biraz açıklama yapmış ama birde görünen ve olanla var..
malesef öldürücü degil ama vucuda degdimi zarar veren deniz analarından kıyılarımızda çok mevcut..

zeki antBu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

deniz anasi

kahve rengi deniz anaları da artık marmaraya gelmiş bulunmaktadır. buyukcekmece sahilinde cok buyuk boyutlarda deniz anaları gordum. ogrendgime gore zehirliymiş.Chrysaora Mediterranea tipindeki deniz analari

sss

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!ben değirmendereden yazıyorum bizde geçen akşam sahilde yürüyüş yaparken rastladık kırmızı ve uzun kuyruğu vardı bir kaç taneydiler endişelenmelimiyiz bilemiyorum

seval kayacı

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!Bu kahverengi denizanalarından Mudanya kıyılarında da var. Mavi-mor türlerine alışmıştık ama bu türü ilk kez gördüm.Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

dnz anasıı

bni dün çarptı kahverngi dnz anası.aşırı derecede yanma oluo.hala şiş ve kızarık.sağlık ocağına gttk ve zehrn vücuda yayılmaması için bi iğne varmş ondan yaptlar.sirkeyle tedawi edilmesi gerekio.dahada yakıo ama ii gelen oymuş.tatlı suya değdrmemek gerekio.buarada erdekten yazıorum we 2gündr bu bölgede çk fzla dnz anası vakası oluo.dkkat edin arkdaşlar

m. u.

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

deniz anası

Bu deniz anası ile yaklasık 5 gun once ıstanbulda karsılastım. zehırlı oldugunu tahmın edıyordum nıtekımde öyleymiş. istanbul da tuzladan kadıkoye kadar olan cesıtlı dalıs noktalarımızda bu denız analarından bol mıktarda canlı olarak gördüm. yazın sahıllerımızde denıze gıreceklerın cok dıkkatlı olması lazım gercekten kıyıya cok yakın mesafelerde oluyorlar. yakında vıdeo cekımlerınıde kısmetse yapıcam. zehırlı olması dısında gercekten su altında ızlemesı cok keyıfli oluyor.

emir şerefoğlu

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

deniz anası

bende tekirdağ mürefde semtinde deniz kıyılarında çok rastladım bu türe onun yüzünden kimse denize giremez oldu ama araştırdım bazı sitelerde zehirli olmadığı yazıyor...Ne kadar doğrudur bilemiyorum...

ceyhun kayış

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

kahverengi denizanası

kahverengi denizanası gecen sene çok fazLaydı ama bu günlerde kahverengi denizanası bulamadım.fakat bu sene dışı beyaz içi ise mor denizanalarından çok fazla var. onlar da zehirliymiş ama ben de zehirli olup olmadığını bilmiyorum.

irem enginar

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

GÜNCEL Kategorisinden Diger Başlıklar:


Shell, Deniz Ürünleri, lzheimer, , Hamsi, izmir, Şölen, Beykoz, Riva Deresi, Peru, eğitim, Bodrum, Uruguay, Malezya, Bolivya, Twitter, Amerika, Pasifik, Trabzon, Tayland, Brezilya, İstanbul, Arjantin, Paraguay, Patagonya, Endonezya, Instagram, Karadeniz, Avustralya, Antar, Gazprom, Karadeniz, KKTC, Kıbrıs, Asrın Projesi, Kardak, Sat komandoları, İstanbul, Kıyı Şeridi, Binali Yıldırım, Feribot, Tülomsaş, Balina, Haliçport, TMMOB, Karadeniz, balık, Balıkçılık, Yrd. Doç. Dr. Naciye Erdoğan Sağlam, , Yassıada, Karaköy, Galataport,