Advert
Deniz Haber Türk Denizcili?ğinin Haber Sitesi
| RSS | Sitemap | Künye | Reklam | İletişim | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 113 kişi var..| 07/02/2016 7:33:20
| RSS | Sitemap | Künye | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 113 kişi var..| 07/02/2016 7:33:20
DenizHaber Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
|Dumlupınar Denizaltısı "Vatan Sağolsun"


Dumlupınar Denizaltısı "Vatan Sağolsun"

Dumlupınar Denizaltısı  "Vatan Sağolsun"

1953 yılı… 3 Nisan'ı 4 Nisan'a bağlayan gece, Dumlupınar denizaltısı Ege'de katıldığı NATO tatbikatından geri dönüş yolunda, Çanakkale Boğazı'ndan içeriye giriyordu.

DUMLUPINAR DENİZALTISI

“Vatan Sağ Olsun!”

1953 yılı… 3 Nisan'ı 4 Nisan'a bağlayan gece, Dumlupınar denizaltısı Ege'de katıldığı NATO tatbikatından geri dönüş yolunda, Çanakkale Boğazı'ndan içeriye giriyordu. Sisli ve rüzgârlı gecede su üstü seyri yapan denizaltının rotası Gölcük'teki Denizaltı Komutanlığı ana üssüydü. Dumlupınar; manevralar boyunca iki gün sualtında kalmış, üstün başarı gösteren gemi personeli yerli yabancı tüm komutanların takdirini kazanmıştı.

Yorgun, ama bir o kadar da gururlu 86 denizci, kendilerine yeni bir görev verilinceye kadar sevgilileri olan denizden ve gemilerinden ayrılıp, eşlerine, ailelerine kavuşmanın heyecanı içerisindeydiler. Ne var ki saatler 02.15 i gösterdiği sırada, Çanakkale Boğazı'ndaki Nara Burnu dönülürken, Türk denizaltıcılık tarihinin belki de en acı kazası yaşandı. Dumlupınar, İsveç bandıralı Naboland Şilebi ile Boğaz ın orta yerinde çarpıştı.

Dumlupınar'ın parçalanan baş bodoslamasından hücum eden karanlık sular, baş üstü dikilen koca denizaltıyı 81 denizciyle birlikte birkaç dakika içinde yutuverdi. Zıpkın yemiş bir balina gibi acı dolu sesler çıkaran Dumlupınar son dalışını yaparken, çarpışma sırasında nöbet tuttukları köprü üstünden denize düşen 5 denizci hayatta kalmaya çalışıyordu...

Dumlupınar denizatlısının Naboland'la çarpışmasının ardından su üstünde 8 denizci sağ kalmıştı ancak bu sayı kısa bir süre sonra 5'e düştü. 2 gözcü, Er Hüseyin Akış'ın gözleri önünde Naboland'ın pervanesinde parçalanarak can verdi. Bu şoku atlatamadan arkadaşı Astsubay Şaban Mutlu\'nun cesedi akıntıyla kucağına geldi. Bu sırada gemi komutanı Yüzbaşı Sabri Çelebioğlu, Üsteğmen Hasan Yumuk ve Üsteğmen Kemal Ünver de dalgalarla boğuşuyorlardı. Hüseyin İnkaya da büyük bir gayretle balıkçı teknesi zannettiği ışıklara doğru yüzdü; ancak yanılmıştı…

O günkü teknik ve imkânlarla çok uğraşılmasına rağmen gemiyi ve içindeki 81 kişiyi çıkartmak mümkün olmamıştı. O gün için Türkiye nin elinde 91 metre derinlikten bu denizaltıyı çıkartacak imkânlar yoktu. Denizaltı battıktan sonra battığı yerin bulunabilmesi için aşağıdan bir haberleşme şamandırası fırlatmıştı. Bu şamandıranın içinde irtibatı sağlamak için bir de telefon hattı vardı. Şamandırayı bir balıkçı motoru görmüştü. Şamandıranın içinden bir de telefon ve bir yazı çıktı: “Dumlupınar burada battı, kapağı açın ve irtibat kurun! '' .

Günün ilk ışıkları etrafı aydınlattığında, Boğaz\'ın 90 metre derinliğindeki soğuk karanlıkta korkunç bir can pazarı yaşanıyordu. Aldığı yara sonucu batan ve manevra dairesinde yangın çıkan Dumlupınar'ın kıç torpido bölümündeki 22 denizci sağ kalmayı başarmış, kurtarılmayı bekliyordu.

Facianın üzerinden yaklaşık dört saat geçmişti. Denizaltının yerini belli eden ve kazazedelerle telefon irtibatı sağlamak üzere yüzeye bırakılan denizaltı battı şamandırası balıkçılar tarafından bulunmuştu. Konuşma gemidekilerle bu telefon vasıtası ile yapılıyordu, radyo işte bu konuşmayı veriyordu, kalabalık bunun için toplanmıştı. İlk telefon bağlantısında “Oğlum merak etmeyin... Sizi kurtaracağız... '' .

Herkes ağlıyordu, dakikalar geçiyor kurtarma çalışmaları sonuç vermiyordu, aşağıdan konuşmalar, ezan ve tekbir sesleri geliyordu, Kurtaran Gemisi kazadan on saat kadar sonra olay yerine gelmişti ve çalışmalar başlamıştı, akıntı çok kuvvetliydi dalgıçlar 11 dalış yaptılar ve kurtarma halatını denizaltıya bağlamaya çalıştılar. Fakat teknik yetersizdi, en son dalgıç 80 metreye kadar inebildi ve baygın halde yukarı aldılar. 15 saat sonra basınç odasında hayata döndürüldü. Hâlbuki gemiye ulaşmaya daha 11 metre vardı; başarılamadı.

Baba ne olur gitme…"

Berke İnel - Şehit Astsubay Sait Yıldırım'ın kızı: “O gün okula gidecektim. Tam çıkacağım sırada geriye döndüm ve koşa koşa babamın yanına gelip sarıldım. 'Babacığım ne olur gitme. Ben senin gitmeni istemiyorum.' dedim. Bana dönerek 'Gitmem gerek. Bir gün anlayacaksın. Vazife çok kutsaldır ve ben bir askerim gitmem gerek.' dedi. Gidiş o gidiş… '' .

Bütün çabalar sonuçsuz kaldı…

Radyo ve gazeteler vasıtasıyla facia haberleri kısa zamanda tüm yurtta duyuldu. Milli Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı 7. ve son tebliğ ise tüm ümitleri tüketti: “Çanakkale de Nara önünde batan Dumlupınar denizaltı gemisinde kalmış olan personelin kurtarılmasından tamamen ümit kesilmiştir '' .

İnatla akan sular kazandı…

Kazadan yaklaşık on saat sonra olay yerine gelen Kurtaran gemisi personeli aşağıdaki arkadaşlarını kurtarmak için büyük gayret gösterdi. Ancak daha çalışmanın ilk adımında denizaltının battı şamandırası koparıldı ve Dumlupınar la irtibat kesildi. Çan kılavuz teli olmayan denizatlıya ulaşmak daha da imkânsız bir hal aldı. O anı yaşayanlardan Dalgıç Astsubay Yılmaz Süsen; “Eğer Dumlupınar ın şamandırası kopmasaydı dalgıçlar telefon kablosuna tutunarak aşağıya inecek ve Kurtaran gemisindeki çan telini denizaltının kurtarma kapağına takabilecekti. Ancak şamandıranın teli kurtarma çalışmalarının ilk adımında koptu '' .

Denizcileri kurtarma şansı kalmadı...

Eğer Dumlupınar'ın şamandırası kopmasaydı dalgıçlar telefon kablosuna tutunarak aşağıya inecek ve Kurtaran gemisindeki çan telini denizaltının kurtarma kapağına takabilecekti ama olmadı.

Aşağıdan gelen son sesler:
— Alo Dumlu.
— Evet, Dumlu.
— Ben Üsteğmen Suat.
— Evet, efendim ben Selami
— Selami nasılsınız, biz geldik, şimdi bana durumu anlat.
— Efendim dizellerden yara aldık, manevra dairesinde yangın çıktı, bataryayı
sıfıra alarak kıç torpido dairesine geçtik, şimdi manevra dairesi su ile dolu.
— Kaç kişisiniz orada?
— 22 kişiyiz.
— Diğer dairelerle irtibatınız var mı?
— Yarım saat evvel kıç batarya dairesi ile konuştum, şimdi cevap vermiyorlar.
— Merak etmeyin 'Kurtaran' geldi biz buradayız.
— Efendim manometre 267 kadem gösteriyor doğru mu?
— Selami Kurtaran geldi şimdi kurtarma işine başlanıyor, ben biraz sonra yine gelirim.
— Peki efendim...

Denizaltındaki subay ve astsubay ve erlerin tümüne korkunç gerçek söylendi; kendilerini su yüzüne çıkaramayacaklarını buna imkân olmadığını bildirildi. Artık kendilerine başta söylenen “gerekmedikçe konuşmayın ve sigara içmeyin '' telkininin yerine “konuşabilirler, türkü söyleyebilirler ve isterlerse sigara da içebilirler '' denildi. Bunu duyan kahraman denizcilerimizin son sözleri “Sizler sağ olun! Vatan sağ olsun! '' oldu. O andan itibaren oksijen bitinceye kadar 72 saat hayatta kaldılar ve “Ah, bir ataş ver cigaramı yakayım, sen sallan gel ben boyuna bakayım… '' türküsünü söyleyerek büyük bir tevekkülle son nefeslerini verdiler.

Son sözleri “Vatan Sağ Olsun! '' diyerek şehit olan 81 denizcimiz bugün Çanakkale Boğazı nın derinliklerinde ebedi uykularındalar.

Vatan sağ ve onlara minnettardır, huzur içinde uyusunlar!

‘Dumlupınar ismi uğursuz mu?

1931 yılında hizmete giren İtalyan yapımı 1. Dumlupınar denizaltısı Karadeniz'deki bir tatbikattan dönerken dümeni arızalanmış ve Haydarpaşa'da bir gaz tankeriyle çarpışmıştı. 1950 yılında hizmete giren 2. Dumlupınar S–329 (Ex USS Blower, SS 325); 4 Nisan 1953 tarihinde Nato tatbikatından dönerken, Çanakkale Nara burnunda İsveç bandıralı Naboland gemisiyle çarpıştı ve 81 denizcimizin çelik mezarı oldu. 1972 yılında hizmete giren 3. Dumlupınar S–339 (Ex USS Cayman, SS 323); 1 Eylül 1976 tarihinde Marmara'dan Çanakkale Boğazı'na gireceği sırada Sovyet bandıralı Sızik Vavilov gemisiyle çarpıştı. Denizaltı mucize eseri batmaktan kurtuldu, ancak daha sonra tersanede tamirdeyken yandı. Ve bundan sonra hiçbir gemi veya denizaltına Dumlupınar adı verilmedi.

Dumlupınar denizaltısına batışından 5 yıl sonra bir deneme dalışı ile zar zor inilebilmiştir. Kazadan elli yıl sonra gelişen sualtı teknolojisi böylesi zor dalışlar için yeterli gelişmişliğe ulaşmış ve bir belgesel çekimi için ‘Dumlupınar a inilmiştir. 30 Mart 2003 tarihinde Dumlupınar a inen ekip resimler çekmiş ‘Vatan Size Minnettardır yazılı bir onur plaketini de gemiye çakmışlardır… Her yıl 4 Nisan da İstanbul, Çanakkale ve Gölcük te Dumlupınar şehitlerini anmak için tören düzenlenir ve denize yeşil çelenk bırakılır.

Şimdi, “Ah, bir ataş ver cigaramı yakayım… '' türküsünü dinleyerek onları unutmadığımızı bir kez daha gösterelim.


Asil S.TUNÇER
Profesyonel Turist RehberiBu Haber 15030 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Yazlanlardan Lojiturk Ltd. veya denizhaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere bırakılan toplam 22 yorum var.
  22 yorum gösteriliyor. Yorum Ekle


fatiha

ŞİMDİ BİR FATİHA OKUYARAK ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIĞIMIZI GÖSTERELİM

katre dmr

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!Bizler bu gün rahat ve huzur içinde yaşıyorsak böyle kahraman ve görevi kutsal sayan insanların saysinde yaşıyoruz.onlara sonsuz minnettarız.Ruhları şad,mekanları cennet olsun.sonsuz saygılarımla..

Zübeyde Şener

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

VATAN SAĞOLSUN

ağlamaktan hala kendime gelemedim. biz nasıl bir milletiz ki ölüme ramak kala VATAN SAĞOLSUN diyoruz. bu ne büyük insanlık, bu ne büyük vatan sevgisi, bu ne büyük askeri gurur... ben bu vatanın, askerimin, bayrağımın ve ATAmın yoluna ölürüm. hepsinin ruhu şad olsun. mekanları zaten cennet.

müjgan gençercan

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

MUHTEŞEM DENİZCİLERİMİZ

ŞEHİTLERİMİZE ALLAHTAN RAHMET SEVENLERİNE BAŞSAĞLIGI DİLİYORUM ACI BİR OLAY AMA DUMLU PNAR DENİZ ALTISININ ŞUANKİ TENOLOJİYE BAKTIĞIMIZDA ÇIKMASI LAZIM TÜM GERÇEKLER ORTAYA ÇIKACAKTIR RABBİM MEKANLARINI CENNET ETSİN ONLARIN SAYESİNDE VARIZ DOTLAT E-POSTAMI YAZDIM GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZARSANIZ SEVİNİRİM

HACI BAYRAM TİLBEÇ

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

BENİM ÖLÜMSÜZ DEDELERİM

selam tüm şehit yakınlarına
sözlerime başlamadan evvel bizim kahraman şehit dedelerimizi saygıyla anıyorum
benim dedemde dumlupınarın amerikadan alınıp türkiyeye getirilirken görev yapmış ve görevine türkiyedede başarıyla devam edip emeklilik yaşının geldiğinde emekli olmuş kıdemli kademeli bşç REŞİT ŞENOL,DUR
DEDELERİMİZLE HER ZAMAN GURUR DUYDUM
çünkü dedemin bize anlattıkları dedemin şahsıma bıraktığı o orjinal dumlu pınar resimleriyle büyüdüm oyüzden şehit olan komutanlarımız er ve erbaşlarımız benim her zaman kalbimdedir dedemi ve tüm şehit dedelermizi saygıyla anıyor ve sizi bu mesajımı okuduğunuzda şehitlerimiz için bir dakika saygı duruşuna davet ediyorum. SAYGILAR VOLKAN ŞENOLvolkan şenol

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!dumlupınar belgeselini her seyredişimde içim cız ediyor ama ençok üzüldüğüm denizaltıya dalış yapılıpta bir video görüntüsünün olmaması

mert suar

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

soru

Acaba şehitlerimizin cenazelerini denizden çıkarabildilermi merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim

MUTLU gulap

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

HAKLARI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.....!!!!

SELAM İSMİM NİYAZİ BODUR.DUMLUPINAR DENİZALTISINDA ŞEHİT OLAN ONBAŞI NİYAZİ GİRİTLİNİN TORUNUYUM.BEN ŞUNU DİLE GETİRMEK İSTİYORUM.ACABA BUNDAN 57 YIL ÖNCE OLMAYAN İMKANLARLA 80 METREYE KADAR İNİLEBİLEN DUMLUPINAR DENİZALTISINI BUGÜN NEDEN BU GELİŞMİŞ İMKANLARLA ÇIKARMAYA ÇALIŞIP,HAYATTA KALAN YAKINLARINA EN AZINDAN ZİYARET EDEBİLECEKLERİ BİR MEZARLARININ OLMASINI SAĞLAMAK BU KADAR MI ZOR????YOKSA YILLARDIR ORTALIKTA DOLAŞAN DEDİKODU GERÇEKMİ??DUMLUPINAR DENİZ ALTISI BİLEREK VE İSTEYEREK NÜKLEER TAŞIDIĞI İÇİNMİ BATIRILDI DA O YÜZDENMİ ÇIKARILAMADI VEYA ÇIKARILMADI??BUNU GERÇEKTEN MERAK EDİYORUM VE CEVABLARINI YETKİLİLERDEN BEKLİYORUM.SAYGILAR...

NİYAZİ BODUR

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!selamlar dumlupınar denizaltısında şehit olan şaban mutlu babamın öz amcası olur ve ismim onun hatırasını taşımaktadır.hepsine allahtan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun

şaban mutlu

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

tcg yıldırım

su na bende denizci olarak askerlik yapmaktayım ş 34 ama bu hikayeyi yeni duydum gerçekten çok acı verici denizcilik çok zor ama vatan için her şeye değer biz kahraman türk denizcileriyiz işte böyle

ramazan

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

....

hazin bir son ama hepsi birer kahraman evet dumlupınar oradan çıkartılır nedne ıkartılmasın ama onlar orada öldüler ve orada rahattalar huzurdalar orada hatırlanıyorlar her gemi oradan geçerken selam verip dumlupınara öyle geçiyor bence bırakalım orada hüzünlü bir şekilde onları her daim hatırlayalım saygılar DUMLUPINAR...

Orkun TERZİOĞLU

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

şehitler

Çok kötü bir durum hele kurtarılmayı bekleyen denizaltı askerlerinin denizlatının su yüzüne çıkamayacağı sözünü okuyunca ben şok oldum.Acaba o dumlupınar denizaltısının oradan çıkarma imkanımız yokmu.?????? Şehitlerimizin kabri nur mekanı cennet olsun.

gürkan erol

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

:(

çok acıklı bi olay...allah mekanlarını cennet etsin şu anda ağlıyorum ....

özge kır

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!herkes bildigi gibi tum avrupa devletleri eskisi gibi hala bize dusman benim dusuncem o olay bir suikasttı...ama denizaltıdaki askerlerimiz olumden korkmadılar oleceklerini bile bile kurtarilmayi beklediler..bende doguda askerlik yaptım sırnakta 6 7 operasyona katıldım..sehitlerin ruhlari sad mekanlari cennet olsun

Metin Aksoy

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Dumlupınar Aslanları

Böyle bir yazıyı insan kaç kere okursa okusun bıkmıyor.Buna yorum yapmak mümkün değil.Dünyada kaç asker bunu söyleyebilir.Hepsi nurlarda yatsın.

Alp ŞARMAN

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

VATAN SAG OLSUN BAŞIMIZ DİK OLSUN BÖYLE YİGİTLER NEREDE

Dumlu pınar deniz altısı bizlere biraz akıl ve fikir vermeli bu vatan kolay kurtarılmadı bu canlarda boşuna kabre koyulmadı eyerki şüpesi azda olan varsa Anasını alsın ve vatanı terk etsin ne demek istedigimi heralde anlamışsınızdır. Bizim vatan anamız bayragımız'da namusumuzdur.Anasına ve bayragına sahip cıkmayan şer.............. sizler analarını alsı da gitsinler bu milletin temiz duygularıyla oynamaya kalkmasınlar. Bizler hür dogduk hür ölürüz kimseye hesap vermeyiz birtek yaradana hesap veririz.Bunu böyle bilsinler.Sizleri Allaha emanet ediyorum yaratana emanet en emin yer oldugu icin kula kulluk etmeyin sakın birtek kulluk YARADANA'dı unutmayalım

murat bozer

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

o zamanın sartlarıyla cenazeler ordan cıkarılamadı bu gun cıkarmaya calıssalar cenaze diye bısey kalmamıstır kı hepsı curumustur ben bunu hikayesini dinledim size lınk bırakayım sizde dınleyın ben cok duygulandım umarım aziz şehitlerimizin ruhu şad mekanı cennet olur..... http://www.youtube.com/watch?v=uXlJTcX1A70 buradan dınleye bılırsınız


yücel özdeş

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

ALLAH razı olsun sizlerden.......

Ah, bir ataş ver cigaramı yakayım, sen sallan gel ben boyuna bakayım…

ADINIZI YAZINçakır

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Dumlupınar

Başta dumlupınar şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin.
Dumlupı nar denizaltımızın battığı yıllarda teknik imkansızlıklar nedeniyle kurtarma gerçekleştirilememiş ti. Ancak bugün Deniz Kuvvetlerimiz her türlü donanıma ve teknik imkanlara sahipler. Peki neden Dumlupınar şehitlerimizi çıkartmıyoruz?
S adece denize çelenk atarak anmak yetmez.

Ali Bülent Tiryaki

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

GÜNCEL Kategorisinden Diger Başlıklar:


Muğla, , Bodrum, Yat, CSCL INDIAN OCEAN, Elbe Nehri, İzmir, Deniz Seferi, İzdeniz, Trabzon, Amasra, bartın, Fırtına, Gemi, Trabzon, Kruvaziyer, Rusya Başbakanı, Dmitri Medvedev, Petrol, Balıkçı, Balıkçılık, Su Ürünleri, Balıkçılık, Türkmenistan, Batı Karadeniz, , Göçmen, İstanbul Boğazı, , İDO, SEFER, İptal, İzmir, ,